Ви зараз переглядаєте Ще раз про Конституцію

Ще раз про Конституцію

Ми живемо за нею щодня, та згадуємо лише раз на рік. Маємо певне уявлення, хоча як громадяни повинні добре знати її статті. Тож давайте прислухаємось до міркування з приводу певних аспектів української державності директора Регіонального центру наукових досліджень з історії України та підготовки історико-краєзнавчих видань Кіровоградської обласної ради Бориса Шевченка. Він поділився ними під час краєзнавчих студій, що постійно проходять у бібліотеці Чижевського.

«Конституція регулює відносини між владою і суспільством. Задає тон розвитку держави, тому, безперечно, 28 червня 1996 року була однією з ключових подій новітньої історії України. Те, що Конституція була прийнята на п’ятий рік після відновлення української державності, говорить про те, що до неї ставилися серйозно і розуміли, що вона буде визначати розвиток держави. Особливо болючими були питання автономії Криму, статусу державної мови та державних символів», – розповів Борис Шевченко.

Та Конституція була прийнята, і Україна пішла не російським, а своїм вільним шляхом. Тому українцям не зрозуміло, чому росіяни не виходять на мітинги масово, чому допустили утвердження та панування такої влади.

«Тому що ми зовсім різні. Різні за світосприйняттям та політичною культурою», – переконаний науковець і вказав кілька реперних точок.

Зокрема, Україна – одна з небагатьох країн світу задекларувала мирний перехід вищої влади. І в цього є свої причини: тривале перебування значної частини українських земель під впливом європейських держав, традиції козацтва та наявність на цих територіях крім православ’я, яке на території московії втратило функцію противаги державній владі, католицизму та протестантизму.

Але є в нашому Основному законі те, що нас, громадян України, не влаштовує. На думку Бориса Шевченка це її певна декларативність: «Наприклад, безкоштовна медицина та освіта. Звідки це взялося? Це тягнеться з Радянського Союзу, де усе було напівправдиво. Вся влада радам, а в то же час партійний комітет керує. Все є, а той же час нічого немає. Радянський Союз тримався на тому ж, на чому і нинішня росія і нацистський Рейх – на тотальній пропаганді. Як казав рейхсляйтер Роберт Лей, чим менше сенсу в тому, що ви кажете людині, тим швидше б’ється в неї серце».

Радянський Союз переплавив українську культуру та українську ідею, яка почала квітнути в період української революції, з культурами та ідеями інших народів, змінив їхнє світобачення та створив радянську людину. В незалежній Україні до влади прийшли в тому числі й люди з радянським менталітетом. «Так і вийшло: одне декларується, по факту інше», – додав Шевченко.

І досі, під час героїчної війни за свою незалежність, серед українців все ще є зомбовані кремлівською пропагандою. Але 26 років тому Україна обрала європейський шлях, зафіксувала його в Основному законі і з нього не зійде.

Докладніше дізнатися про українське державництво, конституцію, віросповідання можна на бібліотечному YouTubе-каналі за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=aBL5tnUNMyM&t=2114s .

Залишити відповідь