Виставка "АВТОГРАФ ВІЙНИ"

/1945-2005/

ОУНБ ім. Д.І.Чижевського (Особисті архіви)
Обласний краєзнавчий музей
Обласний архів

Кіровоградська обласна універсальна бібліотека ім. Д.І.Чижевського

Відділ краєзнавства

Автограф війни Пам’яте людська! Через велетенський швидкоплин десятиліть прориваються до тебе ці фотодокументи, листи-трикутники, листівки – миттєвості найстрашнішої, найжорстокішої в історії нашого народу війни. Війни не на життя, а на смерть, війни, в якій фашизм ніс Україні довічне рабство або повне знищення нації.
На всі ці документи не можна дивитися без хвилювання. Вони і сьогодні, через 60 років, тривожать душу, викликають сум, сльози співчуття і великі роздуми.
Вже мало залишилося у живих тих, хто зі зброєю в руках захищав тоді нашу Батьківщину, а також тих, на чиї плечі ліг весь тягар життя в тилу ворога, на примусових роботах в Німеччині, в концтаборах. З кожним роком їх невблаганно стає все менше і менше. Приходять на зміну нові покоління, які й гадки не мають про муки і страждання, що випали на долю воєнного покоління.

На старих фотографіях всі молоді.
За роками людина сама себе кличе.
У зіницях печалі, як в чорній воді,
Відбиваються люди, дерева, обличчя.

Білі, білі обличчя у чорній воді,
Неповторні обличчя навік зостаються.
На старих фотографіях всі молоді.
На старих фотографіях мертві сміються.

Цими рядками Ліни Костенко 5 травня ц.р. у відділі краєзнавства обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського відкрито унікальну виставку – «Автограф війни».
Саме унікальну, адже все, що на ній представлено – це зупинені миттєвості років Великої Вітчизняної, в яких збережена пам’ять нашого народу.
Ініціатором виставки є директор ОУНБ ім. Д.І.Чижевського Олена Миколаївна Гаращенко. Ідея була підтримана співробітниками бібліотеки, які принесли документи, що так дбайливо зберігались всі ці довгі роки в сімейних архівах. У підготовці експозиції взяли участь також обласний краєзнавчий музей та державний архів Кіровоградської області, надавши для експонування цінні документи: фото, листи, газети, речові музейні предмети, що передають атмосферу 1941-1945 років.
Мета виставки – не лише віддати належну шану тим, кому сьогодні ми завдячуємо 60 роками мирного життя. Експозицію розгорнуто і для сучасників. Це насамперед до молоді, до її ще не зачерствілих сердець звертаються з фотографій молоді, прекрасні, мужні і натхненні обличчя. Такими вони були в 1941-1945 роках. Вони зробили все, щоб ми ніколи не пізнали жахів нової війни. За наше життя багато з них заплатили власним життям.
Під час відкриття виставки лунали пісні воєнних років, присутні мали можливість почути, крім організаторів виставки, ветеранів та родичів тих, що вже відійшли у вічність.
За матеріалами виставки готується компакт-диск, який навічно збереже в фондах бібліотеки безцінні документи, що по закінченні роботи виставки будуть повернуті до сімейних архівів, музею та державного архіву.
Тож запрошуємо в ці травневі дні завітати до бібліотеки ім. Д.І. Чижевського, аби доторкнутися душею до священних сторінок нашої історії, яка творилася заради нашого мирного сьогодення та майбуття.

Пам'ятний CD-ROM "АВТОГРАФ ВІЙНИ"

Пісні Великої Вітчизняної Війни