Ви зараз переглядаєте Академія здоров’я. Дифтерія, правець, коклюш: чи варто заспокоюватись?

Академія здоров’я. Дифтерія, правець, коклюш: чи варто заспокоюватись?

Чи є дифтерія, правець та коклюш хворобами, про які можна забути, йшла мова на черговому засіданні Академії здоров’я, що відбулося у відділі з питань медицини та охорони здоров’я головної книгозбірні Кропивницького та Кіровоградщини.

Так, усі зараз більше стурбовані пандемією коронавірусу, та чи зникли інші інфекційні захворювання? Наприклад, дифтерія.

Як розповіла лікар-епідеміолог вищої категорії Наталія Дяченко, це гостре інфекційне захворювання передається повітряно-крапельним шляхом, як і ковід. Бацила Лєффлєра, що має булавоподібну форму, частіше уражає ротоглотку, гортань та ніс, рідше – очі, вуха, шкіру, рани.

До ХХ століття дифтерит, як раніше називали хворобу, призводив до загибелі великої кількості людей. Більше ніж при холері. У 1886 році в Олександрійській волості Єлисаветградського повіту народилось 144, а померло від дифтерії 150 дітей. В Україні з 1932 року почали запроваджувати програми вакцинації, а у 1959-1964 роках відбулася перша масштабна імунізаційна кампанія проти дифтерії і почалася рутинна дитяча імунізація. Проте керовані інфекції залишаються підконтрольними лише за дотримання методів імунопрофілактики, порушення негайно призводить до активації епідеміологічного процесу. Так, епідемія дифтерії спостерігалась з 1991 по 1998 рік. За цей час перехворіло більше 19 тисяч людей, з яких 696 загинули. В нашій області дифтерія не реєструвалася з 2007 року, коли хворіли дорослі у Світловодську.

Перебіг хвороби різний – від легкого ступеню до гіпертоксичної дифтерії, від якої людина гине на 2-5 день після зараження. Клінічна картина дифтерійного крупу моторошна. Не меншу небезпеку несуть ускладнення, серед яких міокардит є основною причиною смерті. Дифтерійний екзотоксин уражає нервову систему, викликаючи гострі порушення мозкового кровотоку, парези й паралічі, гостру ниркову недостатність, інфекційно-токсичний шок тощо.

Уберегтися від дифтерії допоможе щеплення вакциною, що містить адсорбований дифтерійний анатоксин. За словами Наталії Дяченко, в Кіровоградській області є достатня кількість доз (45 тисяч). Дітям проводять вакцинацію АКДП у відповідності до календаря щеплень. Дорослим, які турбуються про своє здоров’я, варто робити щеплення (безкоштовне!) анатоксином АДП-М від дифтерії та правця кожні десять років. Більш детальну інформацію надасть сімейний лікар.

Інформацію про правець і коклюш можна дізнатися, подивившись відео заходу на бібліотечній сторінці у YouTube.

Лариса Семенова, відділ соціокультурної діяльності

Залишити відповідь