Ви зараз переглядаєте В об’єктиві слова

В об’єктиві слова

Щорічно 6 червня в Україні відзначають професійне свято працівників засобів масової інформації – День журналіста. Дата свята не випадкова: саме цього дня у 1992 році у Брюсселі українську спілку журналістів прийняли до Міжнародної федерації журналістів.

Враховуючи реалії нашого життя, професія журналіста сьогодні – одна з надважливих та небезпечних. Журналісти борються з ворогом на інформаційному фронті, часто ризикують життям, збираючи інформацію у гарячих точках, зонах бойових дій, щоби донести правду до суспільства. Саме тому представників цієї професії називають «четвертою владою».

З метою краще представити професію та познайомити з цікавими фактами про журналістику і роботу журналіста у день професійного свята працівників ЗМІ фахівці інформаційно-бібліографічного відділу головної книгозбірні області провели вуличну акцію «В об’єктиві слова».

До уваги містян була виносна книжкова поличка, де бібліотекарі представили видання за темою заходу. Найбільше зацікавили перехожих книги про роботу журналістів у гарячих точках, під час війни, зокрема «Журналісти стріляють не кулями», у якій йдеться про стосунки між ЗМІ та військовими; в ній журналісти та спеціалісти зі зв’язків з громадськістю діляться особистим досвідом роботи в екстремальних умовах. Також привернула увагу городян книжка «Розстріляна свобода слова» з підрубрикою «Журналісти – цілі російського воєнного наступу».

Бібліографи прикрасили акцію красномовною інсталяцією: артоб’єктами стали атрибути журналістської діяльності – фотоапарат, мікрофон, диктофон та інші речі, необхідні журналісту для здійснення професійної діяльності. Найбільше сподобалась містянам, особливо представникам молодого покоління, друкарська машинка «Ятрань». Більшість юнаків не знала, що виробляли їх на кіровоградському підприємстві «Друкмаш», машинки користувались таким великим попитом, що продавались по всьому Радянському Союзу й за кордон.

Бібліотекарі залучали кропивничан до участі у сесії «Цікаві факти про четверту владу»: кожний охочий міг обрати з багатьох закріплених на фліпчарті роздруківок відповідний факт, що зацікавив, і ознайомитись з інформацією. Факти стосувались особливостей професії журналіста і взагалі журналістської діяльності. Наприклад, можна було дізнатись про переваги й недоліки професії, які навички потрібні журналісту, де вчать на журналіста, наскільки професія затребувана на ринку праці, навіть, скільки в середньому журналісти в Україні заробляють.

Окремий блок інформації стосувався історичних фактів, наприклад, про те, що в ХІХ столітті українцеві потрібно було вимовити 22 слова, щоб купити газету під назвою «Загальний щоденник земських законів і уряду для коронної області Галичини і Володимерії з князівством Освецімскім і Заторським і з великим князівством Краківським». Серед фактів були й дуже сумні: за даними Національної спілки журналістів України кожні три дні війна убиває одного медійника.

«Вірте в ЗСУ» – такими були останні слова воєнкора Олександра Махова, який загинув у боях під Ізюмом.

Символічним епіграфом акції стали знакові віршовані рядки геніальної української поетеси, присвячені фахівцям, які працюють зі словом:

Страшні слова, коли вони мовчать,
Коли зненацька причаїлись,
Коли не знаєш, з чого їх почать,
Бо всі слова були уже чиїмись.
Хтось ними плакав, мучився, болів,
Із них почав і ними ж і завершив.
Людей мільярди, і мільярди слів,
А ти їх маєш вимовити вперше.
Ліна Костенко

Цей вірш обрали за епіграф київські журналісти для книги «В об’єктиві часу», де розповідають про вітчизняну журналістику, творчі будні колег, відомих майстрів слова. Дійсно, журналісти завжди знаходяться на вістрі й у вихорі подій. Пам’ятаймо про це й шануймо представників «четвертої влади», які впливають на формування суспільної думки й сприяють єднанню спільнот, а це дуже важливо у час випробувань, який триває.


Наталія Калашнікова,
інформаційно-бібліографічний відділ

Залишити відповідь