У відділі мистецтв відбулась унікальна творча онлайн-зустріч із відомим українським сценографом і дизайнером Богданом Поліщуком. Під час заходу митець презентував два альбоми: «Український театральний костюм XХ-XXI століть. Ескізи» та «Український театральний костюм XX-XXI століть. Ідентичність, контекст, ландшафт». Модераторкою зустрічі виступила театрознавиця Світлана Баженова.
Перший альбом відкриває світ театральних ескізів, створених 12-ма художниками різних поколінь і мистецьких кіл. Серед них – зірки українського авангарду, визнані класики сценографії та сучасні митці. Це ескізи театральних костюмів В. Кричевського, О. Екстер, А. Петрицького, В. Меллера, О. Хвостенка-Хвостова, Ф. Нірода, Я. Нірода, Є. Лисика, О. Богатирьової, Н. Рудюк, А. Александровича, Б. Поліщука.
Другий альбом розширює горизонти, знайомлячи з роботами понад 20 митців, серед яких – класики, сучасні художники та студенти. Ці видання, надруковані у «Видавець Олександр Савчук», і ілюструють не лише творчу еволюцію, а й унікальний контекст, у якому працювали й працюють українські сценографи.
«Мистецтво театрального костюма хоч тісно й пов’язане зі сценографією, є самостійним напрямом. Ескізи театральних костюмів слід сприймати не лише як елементи виробничого процесу театральної вистави, але й неодмінно як твори графічного мистецтва, цілком самодостатні. Важливим було представити сучасних художників, які створюють театральний костюм сьогодні, щоб фактично скласти повну картину українського мистецтва театрального костюма як явища», – зазначив художник-сценограф Богдан Поліщук.
Учасники онлайн-зустрічі дізнались, настільки кожен з художників, представлених у цій книзі, став важливою точкою в процесі формування чи розвитку мистецтва театрального костюма в Україні. Це новатори, викладачі, художники національних театрів, митці, цікаві своєю самобутністю чи активністю в сучасному театральному процесі. Зі зміною генерацій художників видно, як хендмейд малювання ескізів заміщується форматом комп’ютерної графіки.
Особливо цікаво було фахівцям на цьому заході отримати відповіді на запитання: як відокремити особливості української ідентичності в театральному костюмі і як ескіз і реальне втілення можуть значно відрізнятись у своєму існуванні. Художник розповів неймовірні історії з театрального життя і створення костюмів іноді з підручного матеріалу.
Видання показали учасникам, що мистецтво й митець не існують поза політикою і національною ідентичністю. На прикладах митців різних періодів побачили, як кожна епоха наклала на їхню творчість певний відбиток, а політична ситуація у той чи інший час впливала й впливає на митців.
Якщо вам цікава історія українського театрального костюму, запис заходу дивіться за посиланням: https://youtu.be/O60_XKEMkLg