Ви зараз переглядаєте Україна у роки Другої світової війни: маловідомі сторінки

Україна у роки Другої світової війни: маловідомі сторінки

У бібліотеці Чижевського стартував новий просвітницький проєкт – цикл публічних лекцій кандидата історичних наук, доцента ЦДПУ імені Володимира Винниченка Олександра Чорного «Україна у роки Другої світової війни: маловідомі сторінки».

Як зазначив науковець, війни бувають різні – загарбницькі і визвольні, локальні і світові.

«Сучасна війна, яку ми спостерігаємо на території України, давно вийшла за класичне визначення поняття, за рамки збройного протистояння. Ми маємо можливість проводити аналогії і бачимо, що у Другій світовій війні ряд ключових гравців діяли такими ж методами, як зараз діє російська федерація», – заявив Олександр Чорний.

Він зазначив, що ми досі не уявляємо масштабів тієї війни і не можемо скласти чітку картину того, що відбувалося з 1 вересня 1939-го по 2 вересня 1945 року. Наші знання є фрагментарними і досі виходять з радянського наративу.

За словами історика, ми досі не знаємо, що насправді, детально, відбувалося на території Кіровоградщини і України в цілому, скільки людей загинуло.

«Усі ми ще зі школи пам’ятаємо, як працювала пропаганда. Нам розповідали про те, що була велика вітчизняна війна. Вона мала свої символи: битву за москву, за сталінград, курську битву, якось побіжно згадували про битву за Дніпро, потім вихід на державний кордон, а далі – «освободительная» місія. Наша вчителька говорила, що радянські війська могли зупинитися на кордонах. Знаючи радянське керівництво, сталіна, треба розуміти, що ніхто б ніколи не зупинився. Ті події, які ми переживаємо сьогодні, дають нам аргументи говорити про те, що сталін планував війну проти західного світу», – додав науковець.

Він зазначив, що весь цивілізований світ говорив, що це Друга світова війна, протистояння Німеччини та срср, але радянському суспільству навіювали зовсім інше.

На переконання Олександра Чорного, висновки можна робити, лише виходячи з первинних документів. Це так. Усі військові з’єднання, які були задіяні у війні, готували довідки, узагальнили досвід. Але у 1946 році радянський союз отримав перший повоєнний перелік цензурних норм – документ настільки важливий, що кожен екземпляр був номерним. В ньому було вказано, яким чином висвітлювати події війни, показувати операції червоної армії, говорити про її втрати та про полонених, як все відображувати у мемуарах, як їх публікувати і так далі.

«Нарешті ми вже і в підручниках пишемо, що це радянсько-німецька війна, але досі правильно не розставляємо акценти в історії про переломний 1943-й. Наприклад, якщо переломне протистояння відбулося на курській бузі, чому орден Перемоги був заснований в ході битви за Дніпро?» – звернувся до слухачів Олександр Чорний.

Окремої уваги потребують відкриття другого фронту та вклад у перемогу союзників. Акценти до сих пір правильно не розставлені. Очевидно, що це призвело до виникнення, на думку освітянина, самої дурної фрази ХХ століття: «Я дозволю з вами не погодитися, коли ви зараз сказали, що якби ми були розділені, ми не перемогли б у війні. Ми все одного перемогли б, тому що ми країна переможців». В основі лежить виступ cталіна на прийомі у кремлі на честь учасників параду перемоги 25 червня 1945 року, в якому він порівняв людей з “гвинтиками” великого державного механізму.

«Тепер ми бачимо події лютого-березня 2022 року. І я думаю, що небезпідставно хтось, можливо, з сарказмом, можливо, з болем в душі написав: “Тепер ми бачимо, чиї діди воювали, а чиї стояли в загороджувальних загонах”», – резюмував історик.

Наступна лекція Олександра Чорного буде присвячена червню 1941-го та оголошенню чи не оголошенню Німеччиною війни срср. Зустріч відбудеться 6 квітня 2022 року о 12.00 у відділі мистецтв бібліотеки Чижевського.

Лариса Семенова,
відділ соціокультурної діяльності

Залишити відповідь