You are currently viewing Борис Шевченко про те, як утворилась Кіровоградська область

Борис Шевченко про те, як утворилась Кіровоградська область

Минулого тижня Кіровоградщина відзначила 84 роки від дня створення. Про формування адміністративно-територіальних меж регіону у ХХ столітті спеціально для співробітників бібліотеки Чижевського розповів директор регіонального центру наукових досліджень з історії України Борис Шевченко.

Аби регіон отримав ті межі, до яких звикли ми, він мав пройти багато адміністративно-територіальних реформ. Отже на початку ХХ століття території, що ми вважаємо Кіровоградщиною, були частиною Єлисаветградського та Олександрійського повітів Херсонської губернії Російської імперії. Губернія представляла собою найвищу одиницю адміністративного поділу і місцевого устрою. Губернії поділялись на повіти, а ті у свою чергу на волості – адміністративно-територіальні одиниці нижчого рівня.

Після розпаду імперії та створенням Української Народної Республіки у березні 1918 року уряд ухвалив закон «Про адміністративно-територіальний поділ України». Більша частина території нинішньої Кіровоградщини увійшла до складу землі «Низ», адміністративним центром якої був Єлисаветград.

Конституція УНР, прийнята Центральною Радою, надавала землям, волостям і громадам права широкого місцевого самоврядування на принципах децентралізації. Втім наприкінці квітня 1918-го владу у свої руки взяв гетьман Павло Скоропадський. УНР перетворилася на Українську Державу, а адміністративно-територіальний устрій повернувся до старої схеми з губерніями, повітами і волостями. Тож переважна частина території сучасної Кіровоградщини знову опинилась у складі Херсонської губернії.

Територіальна реорганізація в наступні два роки призвела до того, що до середини 1920-го основна частина майбутньої Кіровоградщини стала частиною Єлисаветградського повіту Миколаївської губернії, Олександрійського і Чигиринському повітів Кременчуцької губернії та Первомайського і Балтського повітів Одеської губернії. Невеликі території перебували у Гайсинському повіті Подільської губернії, Уманському повіті Київської губернії та Верхньодніпровському повіті Катеринославської губернії. Ще через три роки система «губернія-повіт-волость» була замінена на систему «округ-район-сільрада».

10 січня 1939 року указом Президії Верховної Ради СРСР була утворена Кіровоградська область, проте лише 1960 року остаточно визначились межі області, а у 1968-му – територіально-адміністративна структура.

Децентралізація – вже за часів Незалежної України – призвела до нового адміністративно-територіального розподілу Кіровоградської області. З 2020-го вона поділяється на чотири райони Голованівський, Кропивницький, Новоукраїнський та Олександрійський та 49 територіальних громад.

Більш докладно про особливості адміністративно-територіальних перетворень області можна дізнатись, переглянувши лекцію Бориса Шевченка на бібліотечній сторінці у Facebook за посиланням https://www.facebook.com/ounb.kirovohrad/videos/1189484971672646/

Залишити відповідь