У відділі краєзнавства обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І.Чижевського в рамках краєзнавчих студій відбулася зустріч з істориком та краєзнавцем Олександром Чорним.
Темою розмови стали історичні карти нашого краю XVIII століття. Затишна зала відділу зібрала всіх, кого зацікавила ця тема.
Картографія Задніпрських місць XVIII століття – важливий аспект вивчення історії Правобережної України, що охоплює території на захід від Дніпра, зокрема простори сучасної Центральної України.
Цей період став часом активної колонізації краю козаками Полтавського та Миргородського полків Гетьманщини. Зокрема, ними у першій половині XVIII століття було засновано або відновлено поселення у верхів’ях Інгульця, Інгулу, у басейні Висі та на Синюсі, закладено Крилівську, Цибулівську та Архангелогородську фортеці, які з часом перетворилися на адміністративні центри відповідних сотень Миргородського полку за Дніпром.
Карти дозволяють впевнено стверджувати, що освоєння краю значною мірою відбулося до приходу у 1752 року сербів у Задніпров’я.
Під час зустрічі присутні мали змогу побачити унікальні картографічні пам’ятки краю, що зберігаються в архівах України, у фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, Національної бібліотеки Франції, а також карти, опубліковані в європейських картографічних виданнях XVIII – початку ХІХ століття.
Жвавий інтерес присутніх викликали карта Задніпрських місць, укладена Данилом де Боскетом у 1840-х роках, та карта Нової Сербії 1752 року.
Наприкінці зустрічі дослідник пообіцяв провести ще кілька зустрічей, присвячених історії краю XVIII століття.
Валентина Ногіна,
відділ краєзнавства