Ви зараз переглядаєте Єлисаветградська родина Гольденбергів: митці, сподвижники, меценати

Єлисаветградська родина Гольденбергів: митці, сподвижники, меценати

В рамках ХІХ Мистецького фестивалю імені Кароля Шимановського «Осінь з музикою Кароля Шимановського» у відділі мистецтв ОУНБ імені Дмитра Чижевського відбулася лекція-концерт «Єлисаветградська родина Гольденбергів: митці, сподвижники, меценати».

Про три покоління відомої єлисаветградської родини і їхній вклад у культурне життя міста розповіла викладачка Кропивницького музичного фахового коледжу, заслужена діячка мистецтв України Марина Долгіх.

За її словами, проєкт народився з бажання не просто розповісти про оточення, в якому жив Кароль Шимановський, а про тих, хто вніс свою частку в музичну історію нашого краю і далеко за його межами.

Як розповіла Марина Долгіх, серед нащадків старійшини династії Абрама Марковича Гольденберга, господаря єлисаветградської типографії та літографії, були інженери, власники магазинів і заводів, юристи, лікарі, композитори, піаністи, співаки, скрипалі, музичні критики, актори, поети, драматурги, музикознавці, художники та перекладачі.

Наприклад, власник технічної та будівельної контори Григорій Абрамович Гольденберг був розробником газонафтового двигуна «Богатир» та фотографічного апарата.  В той же час він писав романси, пісні та мелодекламації на поезію Гейне, Пушкіна, Апухтіна, Надсона, Нікітіна, Северянина, Сологуба, Толстого та інших. В концерті у виконанні студентки музичного фахового коледжу Світлани Ніколаєвої прозвучала реконструкція романсу «Смерть – это светлая ночь» на вірш Гейне, яку Григорій написав в пам’ять брата Марка. Також прозвучав романс «Станси» на вірш Ігоря Северянина, який виконала студентка музичного фахового коледжу Вікторія Філімоненко.

Саме Григорій Гольденберг відкрив відомого у майбутньому художника Амшея Нюренберга, відправивши хлопця за кошти меценатів до Киріака Костанді в Одесу.

В Єлисаветграді Григорій Гольдберг видавав щоденну політико-економічну та літературну газету «Вестник свободы», а музична школа його дружини, відомої піаністки, Марії Соломонівни складала конкуренцію навчальному закладу Густава Нейгауза.

Багато людей ще пам’ятають пісню «Синий платочек», яку співали Клавдія Шульженко та Ізабелла Юр’єва. Автором російського тексту пісні є Куба Галицький (Яків Маркович Гольденберг). Перший, польський текст на музику Єжи Петерсбурського написав Станіслав Ландау.

Марина Долгіх розповіла також про Йосипа Абрамовича Гольденберга, який вважається засновником скрипкової виконавської школи Єлисаветградщини, аналогічної за фаховим рівнем і європейською системою викладання фортепіанній школі Нейгауза. Серед учнів Гольденберга такі відомі музиканти як диригент Карл Еліасберг, хормейстер Микола Тараканов, скрипалі Віктор Гольдфельд, Міша Ельман та Ісаак Кушнір. Виконавська школа Гольденберга вплинула на світову мистецьку практику.

До речі, саме Йосип Абрамович у 1921 році домігся відкриття в нашому місті першої радянської музичної школи, яка відповідала сучасним стандартам, він же заснував першу радянську музичну дитячу студію, яка пізніше стала школою і сьогодні носить ім’я Генріха Нейгауза.

Побачити лекцію-концерт «Єлисаветградська родина Гольденбергів: митці, сподвижники, меценати» можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=AmrONQ1gT_w .

Лариса Семенова,
відділ соціокультурної діяльності

Залишити відповідь