Ви зараз переглядаєте Як відзначали День слов’янської писемності та культури

Як відзначали День слов’янської писемності та культури

24 травня щороку в Україні відзначається День слов’янської писемності та культури. Українці вшановують у цей день просвітителів братів Кирила і Мефодія, які створили слов’янську абетку й здійснили перші переклади релігійних книг слов’янською мовою – переклали Євангеліє, Апостол і Псалтир та розпочали діяльність з просвіти населення на слов’янських землях.

Писемність і мова – найважливіші чинники формування нації, що її єднають, ознака самоідентифікації народу. Без писемності складно уявити розвиток наук. Завдяки національній писемності й книгам рідною мовою людина отримує інформацію про увесь світ. Саме писемність – найкращий спосіб і самий надійний канал передачі інформації без спотворень, які часто-густо властиві усним джерелам.

Слов’янська писемність вивела слов’янські народи на вищий щабель з іншими великими націями. Тому відзначення Дня слов’янської писемності й культури є визначною подією, бо сприяє бережливому ставленню до мовних, культурних і духовних цінностей нації.

З метою залучити кропивничан до свята, а також ознайомити їх з цікавими історичними фактами про просвітницьку діяльність святих Кирила і Мефодія напередодні Дня слов’янської писемності та культури фахівці інформаційно-бібліографічного відділу бібліотеки влаштували акцію просто неба «Слов’янський калейдоскоп: культура, мова, традиції».

Для всіх охочих на виносній книжковій полиці були представлені книги з фондів бібліотеки слов’янськими мовами – польською, словацькою, болгарською, чеською, серед них польські народні казки з паралельним перекладом українською, ошатні видання словацькою, які представляють туристичні місця країни, особливості народного костюма, та інші видання. Також бібліотекарі представили книги про просвітницьку діяльність братів Кирила і Мефодія та славістичні видання про походження слов’янської писемності, проблеми слов’янознавства та інше.

Пам’ятаючи головну місію бібліотеки – просвітницьку, фахівчині приготували «Скарбничку цікавих фактів про слов’янську писемність та її творців» і пропонували містянам, які долучились до акційних заходів, ознайомитись із ними. Наприклад, із скарбнички можна було дізнатись, якою саме з абеток – глаголицею чи кирилицею ми завдячуємо Мефодію та Кирилу; у чому полягає різниця між глаголицею та кирилицею; де поховані Кирило й Мефодій; чи є в Україні пам’ятники творцям слов’янського алфавіту; яке місце за розповсюдженням і використанням у світі займає кирилиця; скільки людей у світі говорять слов’янськими мовами та інші історичні й наукові факти.

Акція викликала чималу зацікавленість і вдячність кропивничан, які до неї долучились. Бо з огляду на події сьогодення та стан війни громадяни розуміють, що збереження наших націєтворчих цінностей – писемності, мови й культури – єднає й загартовує українців у часи найбільших випробувань.

Наталія Калашнікова,
інформаційно-бібліографічний відділ

Залишити відповідь