Ви зараз переглядаєте Козаки, або Як заселялася Кіровоградщина

Козаки, або Як заселялася Кіровоградщина

14 жовтня українці святкують одразу чотири свята: Покрови Пресвятої Богородиці, День Українського козацтва, День захисників і захисниць України, День створення УПА.

З нагоди свят у відділі обслуговування користувачів відбулася відкрита лекція на тему: «Українське козацтво в історії Центральної України (перша половина ХVІІІ століття)».

Перше на чому зупинив свою увагу історик, директор регіонального центру наукових досліджень з історії України та підготовки історико-краєзнавчих видань Борис Шевченко, це те, що жителі багатьох сіл та містечок нашого регіону виводять себе від запорозьких козаків. Насправді, запорожцями на наших теренах були засновані лічені населені пункти, розташовані ближче до Дніпра.

Науковець знайшов для себе таке пояснення бажання людей асоціювати себе з запорожцями: «Коли Україна отримала незалежність, люди почали відкривати для себе історію до 1917 року. З’явилася мода на козаків, і в нас всі автоматично почали прив’язувати себе до українського козацтва. Така собі традиція. Складається враження, що козаки були скрізь і займалися лише заснуванням сіл і міст».

В цьому, на думку Бориса Шевченка, є великий негатив. Наприклад, в Малій Висці будують хатинку козака Никодима, який за легендою, мав саме там хутір. Ніяких підтверджень легенда не має, але туди планують водити екскурсії, спотворюючи таким чином історію.

Територія нашої області тривалий час була прикордонною, небезпечною і, відповідно, мало заселеною. У XV-XVI століттях номінально вона належала запорозьким козакам. У 1730-х почалася стихійна колонізація північної території вольностей Війська Запорозького реєстровими козаками. Через деякий час царська влада вирішила віддати цю територію під Нову Сербію. Козаків змушували продавати свої домівки новосербським колоністам і повертатися туди, звідки вони прийшли. Люди кріпаками ставати не хотіли, тому двинулись на південь.

Так, козаки, які відносилися до Миргородського полку, заснували слободу Петроострів. Коли їх змусили покинути цю територію, вони оселилися на півдні від Нової Сербії у верхів’ях річки Велика Вись. Так з’явилася сучасна Велика Виска. Вона має відношення до козаків, але не запорозьких, а реєстрових.

Історик розповів про відносини реєстрових та запорозьких козаків на наших теренах, ідеї української державності, про те, що насправді турбувало козаків, а також історію виникнення ще декількох наших містечок.

Якщо вас зацікавила історія козацтва, запрошуємо до нашої книгозбірні. Фонди ОУНБ імені Дмитра Чижевського мають велику кількість відповідної літератури.

Лариса Семенова,
відділ соціокультурної діяльності

Залишити відповідь