На черговому засіданні клубу «Історія краю в іменах» працівники відділу краєзнавства продовжили розповідь про видатних випускників Єлисаветградської чоловічої гімназії. Героєм розповіді став Ігор Євгенович Тамм – один із найвидатніших вчених ХХ століття, академік, лауреат Нобелівської та багатьох інших премій з фізики, керівник однієї з найкращих наукових шкіл при Фізичному інституті Академії наук СРСР.
Родина Таммів приїхала до Єлисаветграда 1898 року. Після закінчення Єлисаветградської класичної чоловічої гімназії Ігор Тамм вступив до Єдинбурзького університету, через рік перевівся на фізико-математичний факультет московського університету, який закінчив у 1918 році. За політичними поглядами Тамм входив до фракції меншовиків-інтернаціоналістів, обирався депутатом Першого З’їзду Рад від Єлисаветграда.
Наукову кар’єру майбутній вчений розпочав, викладаючи фізику в Сімферопольському університеті (1919-1920) та Одеському політехнічному інституті (1921-1922).
У середині 1930-х років Ігор Тамм здійснив одне із значних наукових відкриттів – розробив теорію розсіювання світла в кристалах, включно з комбінованим розсіюванням. Також він розробив послідовну теорію розсіювання світла на електронах, передбачив появу поверхневих рівнів електрона в кристалі, відомих як «рівні Тамма», провів фундаментальні дослідження фотоефекта в металах та створив теорію сили зв’язку між нуклонами.
У співавторстві зі вченим І. М. Франком Тамм розробив теорію руху частинок у середовищі, де швидкість перевищує швидкість світла у цьому середовищі (ефект Вавілова – Черенкова), за що 1958 року отримав Нобелівську премію.
Цікавим доповненням до розповіді про відомого вченого став документальний фільм «Тамм Ігор. Один Тамм – фізична величина», який подарували мешканцям нашого міста онуки та правнуки Ігоря Тамма – Марина, Микита, Михайло, Іван, які завітали до нашого міста у вересні 2012 року на відкриття пам’ятника знаменитому родичу. Нащадки Ігоря Євгеновича також подарували місту пам’ятні особисті речі вченого, зокрема похвальний лист учня Єлисаветградської чоловічої гімназії.
Наше місто, в якому Ігор Євгенович провів п’ятнадцять років життя, пам’ятає видатного краянина, найвідомішого випускника Єлисаветградської чоловічої гімназії. Це засвідчує меморіальна дошка на приміщенні колишньої гімназії; вулиця, названа на його честь; та пам’ятник, встановлений біля науково-виробничого підприємства «Радій».
На квітневому засіданні клубу «Історія краю в іменах» йтиметься про однокласників та друзів юності Ігоря Тамма: вченого-фізика, філософа та історика науки Бориса Гессена, вченого-фізіолога Бориса Завадовського, вченого-генетика, селекціонера Фауста Нікітіна.