Напередодні Різдва Христового відділ краєзнавства бібліотеки Чижевського отримав чудовий подарунок: добірку книг та літературно-мистецьких альманахів від Товариства письменників і журналістів імені Івана Франка (ТОПІЖ).
Товариство створене у 2020 році за ініціативи знаного українського літературознавця, критика, есеїста, кандидата філологічних наук Євгена Барана. Ця громадська організація є продовжувачем традицій довоєнного однойменного товариства, що діяло у Львові з 1925 по 1939 рік. До його складу входило близько 60 членів. Товариство влаштовувало конкурси і призначало нагороди за найкращі літературні твори року. А очолювали його відомі українські письменники Андрій Чайковський, Василь Стефаник, Василь Щурат, Богдан Лепкий і Роман Купчинський.
Сучасне товариство діє в Івано-Франківську, а його очільник Євген Баран бачить основну мету своєї громадської організації в популяризації українського слова. Товариство має філіали у Кропивницькому, Одесі, Чернігові. Успішним є проєкт по виданню ряду альманахів, серед яких «Хмелліт», «Серафинці», «Сівач», «Євшан». Товариство є засновником літературних премій.
Одна з них носить ім’я нашого земляка, чудового українського поета і журналіста Леоніда Народового. Премією нагороджуються поети і журналісти за високохудожні твори, спрямовані на утвердження глибинної метафоричності, художніх образів та уславлення українського слова.
Серед лауреатів премії імені Леоніда Народового семеро наших краян: поетеса, науковиця, громадська діячка Галина Кузьменко; поети Олександр Косенко, Станіслав Новицький, Анатолій Каретний, Наталія Бідненко, Марина Єрмолаєва; журналіст і письменник Петро Мельник.
Амбасадором товариства у Кропивницькому став Станіслав Новицький – український поет, літературний критик, перекладач, публіцист, громадський діяч, член Асоціації Українських письменників, Національної спілки журналістів України, Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Він член правління ТОПІЖу, засновник і головний редактор літературно-мистецьких альманахів «Сівач» та «Євшан».
Саме Станіслав Сергійович тримає зв’язок з головною книгозбірнею області і дарує їй нові випуски літературно-мистецьких альманахів, свої книги та збірники поезії та прози знаних та молодих українських письменників, які видані за сприянням ТОПІЖу.
Чим же цього разу здивував бібліотекарів Станіслав Новицький?
Серед подарованих книг – довідник «Лауреати премії імені Павла Тичини 1974-2023». Лауреатами цієї премії були й наші земляки Володимир Базилевський, Валентин Мороз, Володимир Бровченко Микола Славинський. Цю премію отримав і Станіслав Новицький, який є редактором цього видання.
Бібліотеці подарована добірка літературно-мистецьких альманахів «Сівач» та «Євшан», активними дописувачами яких є наші краяни Василь Бондар, Антоніна Царук, Олександр Косенко, Валерій М’ятович, Анатолій Саржевський, Олег Бондар, Анатолій Каретний, Галина Кузьменко, Наталія Бідненко, Віктор Шило та ін.
Бібліотечне зібрання також поповниться рядом літературних новинок, виданих у 2024 році. Це антології: «З горіха зерня» (інтимна лірика в поезії та прозі), «Слово» (українська поезія та проза), «Степовий шлях» (сучасна українська література).
Станіслав подарував бібліотеці і кілька своїх книжок, які побачили світ у 2024 році. Це збірка поезій «Із молитовника осені», літературознавча розвідка «Багряні громи Михася Ткача» з серії «Літературний портрет доби» та двомовна збірка поезій (українською та польською мовами) «Небесна глина». Вірші пана Станіслава на польську переклав поет, перекладач, літературознавець, головний редактор щорічника «Український літературний провулок» Тадей Карабович.
Тож адміністрація та колектив бібліотеки імені Дмитра Чижевського висловлює щиру подяку Євгену Барану, Станіславу Новицькому та всій команді Товариства письменників і журналістів імені Івана Франка за активну популяризацію українського слова, за подвижництво та відданість справі. Сподіваємося на подальшу активну співпрацю.
Також користуємося нагодою привітати з днем народження представника нової генерації українських письменників Станіслава Новицького і побажати йому міцного здоров’я, творчого натхнення, визнання, нових цікавих літературних проєктів, миру та злагоди.
Катерина Лісняк,
відділ краєзнавства