Сьогодні реклама відіграє важливу роль у бізнесі та житті суспільства як одна із форм масової комунікації. Вона передає різні типи інформації, направленої на досягнення порозуміння між продавцями і покупцями.
Виконуючи соціальну роль, реклама інформує про нову або кращу продукцію і навчає, як її використовувати, допомагає порівняти вироби і їх особливості, дає покупцю можливість приймати рішення про покупку, а також віддзеркалює тенденції в моді та дизайні і вносить вклад в естетичні уявлення громадян.
Нещодавно в бібліотеці відбулась чергова зустріч у Школі досвідченого споживача, на яку запросили студентів Кропивницького фахового коледжу харчування та торгівлі та Кропивницького професійного ліцею сфери послуг та торгівлі. Спікерами заходу були головна спеціалістка та завідувач сектору контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Аліна Дерев’янко та Володимир Муравський.
На засіданні йшлося про маніпулятивну рекламу нездорової їжі. Виробники нерідко за допомогою хитрих рекламних трюків, аби переконати купити продукти з високим вмістом цукру (чи його замінників), солі та трансжирів, стабілізаторів, емульгаторів, барвників, ароматизаторів, використовують різноманітні маркетингові прийоми.
Які ж маркетингові прийоми можуть використовувати виробники? Про це детально розповіла пані Аліна. До них можна віднести такі: яскраві кольори обгорток, які привертають увагу; іграшки як бонус до продукту; акції та розіграші з призами: хочеться купити більше товарів, щоб виграти.
Яку їжу відносять до шкідливої та яку небезпеку для здоров’я вона несе? Спеціалістка навела приклади найбільш вживаної їжі, яку ми полюбляємо та яка не є корисною. Солодкі газовані напої – суміш цукру, хімії та газу. Сосиски і ковбаси містять так звані приховані жири (свиняча шкіра, жир). Все це вуалюється ароматизаторами і замінниками смаків. Кукурудзяні палички. Вони являють собою висушену піну, виготовлену з кукурудзяної крупи, до якої додають соляно-цукровий розчин, рослинний жир, смакові добавки, ароматизатори. Жувальні цукерки, пастилки «чупа-чупси». У них міститься величезна кількість цукру, хімічні добавки, фарбники. Чіпси (кукурудзяні і картопляні) – це суміш вуглеводів і жиру в оболонці фарбників і замінників смаку. А що стосується шоколаду? Відповідь на це питання може багатьох здивувати. Молочний шоколад ми любимо за солодкий та ніжний смак, але користі у ньому немає. Як виявляється, серед всіх видів шоколаду найбільш корисним є чорний шоколад.
Ще одним некорисним складником є трансжири, до яких належать маргарин, жир рослинного походження, кулінарний жир. Ці складники можна зустріти в продуктах фастфуду, кондитерських виробах, листковому тісті, здобі, спреді, рафінованій рослинні олії, сухих концентратах, морозиві, молочному шоколаді.
Сучасна харчова промисловість у процесі виробництва власної продукції широко використовує харчові добавки, які виконують різноманітні ролі – від поліпшення смакових якостей до подовження термінів зберігання. Присутність таких добавок шкодить здоров’ю. Тому корисна їжа має невеликий термін зберігання.
Систематичне вживання їжі зі шкідливим вмістом може призводити до захворювань серцево-судинної системи, раку, цукрового діабету, ожиріння, погіршення пам’яті, уповільнення метаболізму, депресії, гормональних порушень. Особливу увагу потрібно звернути на дітей та підлітків, які часто потрапляють на гачок маніпулятивної реклами нездорового харчування.
Підводячи підсумок сказаному, пані Аліна наголосила на основному правилі при виборі товару: читати етикетки інгредієнтів, що вказані на початку списку. Чим більший список, тем менше корисних речовин. Саме етикетка – важлива підказка, яка може врятувати здоров’я.
В кінці заходу для присутніх була проведена вікторина, яка включала такі питання: що таке реклама; від якого слова походить зазначений на упаковці шифр «Е»; як захистити свій організм від харчових добавок. Переможці отримали призи. Студенти дізналися багато нового і корисного про маніпулятивну рекламу нездорової їжі. Такі зустрічі з фахівцями допоможуть їм розширити та поглибити свої знання у сфері рекламної діяльності.
Детальніше про зустріч можна дізнатися, переглянувши відео на YouTube каналі бібліотеки за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=lVveOVyrQP8
Наталія Ракуленко,
відділ документів з економічних,
технічних та природничих наук