Ви зараз переглядаєте Голод і Голодомор. Книги і дослідники

Голод і Голодомор. Книги і дослідники

20-40-ті роки ХХ століття навіки залишаться болючою сторінкою для українського народу. Мор голодом, влаштований радянським тоталітарним режимом, забрав життя мільйонів наших співвітчизників.

В дні, коли Україна вшановувала пам’ять загублених душ, в бібліотеці Чижевського відбулася зустріч з доктором історичних наук Олександром Житковим та співробітником Державного архіву Кіровоградської області Дмитром Кобзарем, присвячена голоду, Голодомору і дослідженню цих страхіть на терені Кіровоградщини.

Олександр Житков наголосив, що Голодомор був політикою сталінського режиму, цілеспрямованою політикою знищення української нації. У 1920-ті в пресі голод подавався як «продовольчі труднощі», потім визнали голод. Влада була зацікавлена, щоб капіталістичні країни допомагали голодуючим. Інша ситуація склалася через десять років. Інформація про голод замовчувалася, а для західних ЗМІ створювали «потьомкінські села» – зразкові господарства зі щасливими колгоспниками.

«Експерименти щодо селянина-власника і спроба побудувати нову систему колективних господарств – це та політична струна, яка проходить через всі голодомори», – зазначив історик.

Він підкреслив важливу роль письменників, журналістів, краєзнавців у привертанні уваги до цієї сакральної теми і описанні рефлексії людей стосовно виявів Голодомору.

Пан Олександр познайомив присутніх з виданнями, які вивчають трагедію в регіональному розрізі, зокрема збірник документів і матеріалів «Голодний мор 1932–1933 років на Кіровоградщині» та «Імена повернуті із забуття» (за матеріалами судових справ репресованих селян 1929 – 1950 років, що зберігаються у Державному архіві Кіровоградської області).

Дмитро Кобзар, представляя результати роботи наукової спільноти нашого краю щодо голодоморів, презентував збірник архівних документів «Голод 1921-1923 років у Центральній Україні», в якому відібрані свідчення, що максимально повно та багатогранно описують реалії життя українського суспільства в ті роки.

У главах збірника об’єднана інформація, яка пояснює передумови катастрофи, а також описує кроки влади щодо уникнення катастрофи, зокрема створення компомголів та евакуаційних комітетів. Документи ілюструють проблему біженців від голоду, адже кожна катастрофа має демографічні наслідки. Звісно, дуже інформаційним є розділ, в якому зібрані матеріали зі шпальт тогочасних газет. І зазначимо, що значна частина документів ніде раніше не публікувалася.

Бібліотека Чижевського пропонує кропивничанам і гостям міста скористатися можливістю і познайомитися з названими вище виданнями, а також іншими книгами, що розповідають про ті сторінки української історії, які ми не повинні ніколи забути.

Запис зустрічі з Олександром Житковим та Дмитром Кобзарем можна переглянути на бібліотечному каналі YouTube за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=rzHqsWetNB8&t=1767s

Лариса Семенова,
відділ соціокультурної діяльності

Залишити відповідь