Ви зараз переглядаєте То хто ж такий Фотій Мелешко?

То хто ж такий Фотій Мелешко?

В обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського відбулося обговорення другої книги старшого наукового співробітника Регіонального центру наукових історико-краєзнавчих досліджень Сергія Мілютіна «Фотій Мелешко: воїн, письменник, мемуарист» із серії «Визвольна боротьба. 1917–1991 роки».

Історик зазначив, що тривалий час об’єктивно досліджувати життєвий шлях та творчість Фотія Мелешка було неможливо, оскільки представники радянської історіографії інтерпретували його участь у боротьбі за незалежність України як політичний бандитизм.

Після відновлення незалежності України ситуація почала повільно змінюватися: дослідники отримали доступ до архівів і напрацювань української діаспори, що дозволило поглянути на події 1917-1921 рр. під іншим кутом.

Для широкої громадськості постать Фотія Мелешка відкрив літературознавець Леонід Куценко, який під час свого відрядження до Америки зустрічався з дружиною Мелешка – пані Марією. Вона не тільки подарувала книги свого чоловіка, але й передала фотографії, документи, рукописи творів письменника.

Першу книгу, присвячену Фотію, «Фотій Мелешко: глодоський революціонер, повстанський отаман, письменник», у 2010 році підготував краєзнавець Анатолій Ковирьов з Новоукраїнки. Поступово інтерес до біографії та творчої спадщини Фотія Мелешка зростає. У 2019 році в книзі «Батькам скажеш, що був чесний» опубліковано нарис, присвячений життю та творчості Мелешка, який підготували Роман Коваль та Юрій Юзич. Дослідники мали намір написати окрему книгу про Фотія, для чого зібрали ґрунтовну джерельну базу, однак з низки причин поки що цей проєкт не втілено у життя.

Сергій Мілютін розповів про участь Фотія Мелешка у еволюційних подіях, його життя та творчість в еміграції, про написання монографії, а також поділився творчими планами щодо подальших досліджень.

Відвідувачі заходу переглянули світлини з зображеннями родини Фотія Мелешка з фондів літературно-меморіального музею Івана Карпенка-Карого та особистих архівів Аскольда й Наталі Мелешків.

Тетяна Колєчніка,
відділ краєзнавства

Залишити відповідь