До 130-річчя з дня народження Олександра Довженка у бібліотеці Чижевського відбувся захід «І стоїть Україна перед нашим духовним зором у вогні, як неопалима купина».
Мистецький вечір був підготовлений творчим тандемом викладачів і студентів Кропивницького фахового коледжу харчування та торгівлі та відділу мистецтв книгозбірні.
«Олександр Довженко – одна з найвидатніших і водночас найбільш контроверсійних постатей в українській культурі. З одного боку, доброволець армії УНР, петлюрівець, з іншого – людина, яка оспівує січневе повстання на заводі “Арсенал”. Українець, що видно по його фільмах, і в той же час людина, яка виконує забаганки комуністичної влади», – зазначив історик Костянтин Мельничук.
Дискусії довкола таємних сторінок біографії Довженка не припиняються упродовж багатьох років і на зустрічі були озвучені різні версії дослідників творчості митця.
Цікавою і наповненою була розповідь Світлани Ушакової, завідувачки відділу мистецтв, в контексті теми «Олександр Довженко – класик кіномистецтва України».
Кінопоеми Довженка були визнані світовою кінокритикою шедеврами світового кінематографа, а сам Довженко — першим поетом кіно. Японці заявляють, що найкращі їхні фільми створені під впливом українського режисера.
На установчій конференції ООН у Сан-Франциско навесні 1945 року виступив всесвітньо відомий американський актор і режисер Чарлі Чаплін. Він знайшов для нашого земляка такі слова: «Слов’янство поки що дало світові в кінематографі одного великого митця, мислителя і поета – Олександра Довженка».
У 1958 році на підсумковому кінофестивалі Всесвітньої виставки в Брюсселі серед 12 найкращих фільмів «усіх часів і народів» було названо його «Землю». І донині ця стрічка вражає дивовижною мистецькою досконалістю, вона не втратила своєї естетичної сили.
«Про себе кіномитець говорив, що він син свого часу і весь належить сучасникам своїм. ТА історія розсудила по-своєму: тепер він належить вічності як невід’ємна частка могутньої світової культури, як геній українського народу», – зазначила пані Світлана. Також вона презентувала диски з кінофільмами Довженка і продемонструвала фрагмент з фільму «Земля», щоб наблизити глядачів до того часу, коли жив і творив митець.
За словами викладачки коледжу Наталії Коцюрби, Довженко глибоко розумів, що високе мистецтво й література неможливі без філософського осмислення світу художником, без втілення ним у свої твори в поетично-образній формі філософського індивідуального світорозуміння й світосприйняття. Отже, не випадково художні твори, кінофільми, публіцистика, а особливо записні книжки та «Щоденник» Довженка сповнені філософських думок. А філософські висловлювання митця розкидані крупинками по його кіноповістях, оповіданнях, виступах, статтях, особливо рясніють у рядках щоденникових записів.
Студенти коледжу також стали активними учасниками заходу і представили кіноповість «Зачарована Десна» у цікавих питаннях та відповідях мінівікторини. Всі присутні могли переглянути тематичну виставку альбомів, книг та відеодисків про творчість українського митця.
Лариса Яворська,
відділ мистецтв