Ви зараз переглядаєте День Нобеля у Кропивницькому

День Нобеля у Кропивницькому

10 грудня – День Нобеля. У цей день – день смерті видатного науковця, дослідника, винахідника Альфреда Нобеля – його Величність Король Швеції у Стокгольмі вручає лауреатам найпочеснішу громадянську відзнаку у світі – Нобелівську премію, яка у грошовому еквіваленті, до речі, становить приблизно мільйон доларів. Такої нагороди щорічно (з 1901 р.) удостоюються науковці, винахідники або визначні особистості, які протягом попереднього року здійснили найбільш вагомі наукові відкриття в різних галузях знань (окрім математики) – фізиці, хімії, фізіології або медицині, літературі та економіці, або зробили найбільший внесок у розвиток миру на планеті.

Щоб привернути увагу містян до постаті самого вченого і поділитися цікавою інформацією про його особу й винаходи, а також про лауреатів Нобелівської премії, фахівчині інформаційно-бібліографічного відділу у День Нобеля провели акцію просто неба «Нобель як особистість та лауреати його премії».

Незважаючи на погоду, кропивничани і гості міста, які долучились до акції, виявили неабияку активність і зацікавленість подією. Бібліографині навіть не очікували такої уваги до заходу й були приємно здивовані завзятістю містян до отримання інформації про Альфреда Нобеля і Нобелівських лауреатів.

Всім охочим бібліотекарки пропонували обирати аркушики-роздруківки з «інформаційної скриньки» з цікавими фактами про життя і діяльність Нобеля. Із них учасники акції змогли дізнатися, що засновник Нобелівської премії Альфред Нобель був доктором філософії, власником 355 патентів; найбагатшим хіміком в історії людства; найвідомішим досягненням Нобеля був винахід динаміту; він володів понад 90 фабриками в 20 країнах світу; згідно з заповітом усе своє майно (близько 31,5 млн шведських крон) вчений призначив на фінансування міжнародної премії; на його честь назвали синтетичний хімічний елемент – нобелій, кратер на зворотному боці Місяця й астероїд. Організатори акції приготували багато таких цікавинок, навіть про зовнішність вченого – Альфред Нобель був людиною середнього зросту, худорлявий, темноволосий, з синіми очима і борідкою, носив, модні тоді, пенсне на чорному шнурку.

Важливий компонент акції – неформальне спілкування з учасниками. Під час бесіди бібліотекарки запитували перехожих, чи відомо їм, хто з наших земляків є Нобелівським лауреатом. З’ясувалося, що не всі знають, що наш земляк академік Ігор Євгенович Тамм – Нобелівський лауреат та що у Кропивницькому є пам’ятник вченому. Сподіваємось, тепер, після акції, обізнаних із такою інформацією кропивничан побільшало.

Як завжди, для зацікавлених організатори приготували викладку видань про Нобелівських лауреатів, серед яких була й книжка про громадську й наукову діяльність академіка Ігоря Тамма.

Хочемо подякувати всім учасникам за їх активність, щирість, відкритість до інформації. До нових зустрічей!

Наталія Калашнікова,
інформаційно-бібліографічний відділ

Залишити відповідь