Ви зараз переглядаєте Бій під Крутами в історичній пам’яті

Бій під Крутами в історичній пам’яті

З нагоди відзначення Дня пам’яті Героїв Крут в Обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського куратор історико-краєзнавчого дискусійного клубу «Кліо» Сергій Мілютін прочитав публічну лекцію «Бій під Крутами: міф і реальність».

Бій під Крутами – це одна з трагічних та водночас героїчних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років. Разом із тим бій під Крутами – чи не найбільш міфологізована сторінка історії України ХХ століття. Чому так сталося? По-перше, через брак документів про чисельність військ, перебіг подій, кількість втрат тощо, бо головним інформаційним джерелом були спогади. По-друге, через тривалу заборону цієї теми в радянській Україні.

Спомини учасників подій та публіцистичні розвідки публікувалися виключно в емігрантських закордонних виданнях. З настанням незалежності України ці матеріали почали передруковувати у нас без критичного до них ставлення.

Під час виступу Сергій Мілютін спробував відділити правду від міфів, говорив про події, які сталися 30 січня (а не 29, як прийнято вважати) 1918 року на станції Крути.

Одним із міфів було твердження, що більшовикам протистояли 300 студентів і майже всі або загинули в бою, або потрапили в полон і були закатовані. За аналогією з 300 загиблими спартанцями під Фермопілами, стали писати про «300 полеглих» під Крутами. Але джерела говорять зовсім про інше: втрати загиблими українців під Крутами становили, за різними оцінками, 70-100 оборонців, у тому числі 27 вояків студентів, які потрапили в полон і були вбиті. Тож у бою під Крутами загинули не 300 бійців, і тим більше не всі учасники зіткнення.

У ході лекції слухачі також дізналися подробиці перебігу бою, інформацію про сили сторін. Також історик приділив увагу учасникам бою, які народилися на території, що зараз входить до складу Кіровоградської області: уродженцям села Глодоси Семену Могилі, Михайлу Михайлику та Левко Прядко, Сергію Горячко з села Гурівки та Володимиру Шульгину родом з Єлисаветграда.

Більш докладно про розвінчання міфів щодо бою під Крутами можна дізнатись, переглянувши лекцію Сергія Мілютіна на бібліотечній сторінці у Facebook (https://www.facebook.com/882697918481603/videos/1370299367131228 ) та YouTube-каналі книгозбірні (https://www.youtube.com/watch?v=Jk-CkrKKbnM)/

Залишити відповідь