Обласна універсальна наукова бібліотека імені Дмитра Чижевського традиційно взяла участь у Всеукраїнській кампанії «16 днів проти насильства». Щорічно вона проводиться з 25 листопада до 10 грудня і охоплює такі важливі дати, як Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок, Всесвітній день боротьби зі СНІДом, Міжнародний день людей з інвалідністю, Міжнародний день прав людини та інші.
В рамках кампанії в книгозбірні відбулося багато заходів, присвячених темам подолання насильства в сім’ях, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок, привертання уваги до проблем людей з інвалідністю, захисту їхніх прав, гідності та благополуччя, поширення ВІЛ-інфекції та СНІДу та іншим актуальним питанням.
Так, на засіданні клубу документального кіно з прав людини Docudays відвідувачі бібліотеки переглядали і жваво обговорювали фільм угорської незалежної режисерки Бернадетт Туза-Ріттер «Жінка в полоні». Нормальній людині важко уявити, що у ХХІ столітті може існувати рабство. Однак історія Маріш показує, як людину змушують працювати по 20 годин на день без оплати, принижують, годують недоїдками і не надають ліжка для сну.
Актуальності теми торгівлі людьми своє засідання присвятили учасники англомовного дискусійного клубу. Вони обговорювали форми торгівлі людьми, методи вербування та експлуатації, небезпечні випадки працевлаштування за кордоном та реалії, з якими стикаються трудові мігранти.
На круглий стіл «Насильство: усвідомлюй, не мовчи, повідомляй» зібрались поважні представники організацій та установ, що займаються питаннями запобігання та протидії насильству. Вони обговорили широкий спектр питань, зокрема, які найпоширеніші види насильства вони зустрічали у своїй роботі, які бар’єри найбільше стримують людей від повідомлення про насильство, чи готовий наш соціум перестати замовчувати насильство та інші.
В рамках кампанії в бібліотеці також відбувся марафон всеукраїнської ігротеки «Рожеві окуляри». Учасники ігротеки – студенти Кіровоградського будівельного фахового коледжу, члени парламенту дітей міста Кропивницького, курсанти Донецького державного університету внутрішніх справ, а також молоді співробітники книгозбірні – розвіювали міфи і стереотипи власного усвідомлення про торгівлю людьми, щоб зняти рожеві окуляри щодо ризиків потрапляння у ситуації сучасного рабства.
На інформаційно-тренінгових заняттях «Торгівля людьми як злочин: знай, розумій та протидій» відвідувачі проводили мозковий штурм, створюючи якнайбільше слів-асоціацій, щоб закінчити речення «Торгівля людьми – це…»; грали у гру «Міфи і стереотипи про торгівлю людьми», в ході якої «голосували ногами» і ділились думками та судженнями з приводу запропонованих тверджень за темою; відправлялись у «Безпечну подорож», для якої обрали з запропонованих предметів лише п’ять тих, що якнайбільше убезпечать від потрапляння у ситуації, пов’язані з торгівлею людьми, тощо.
У відділі обслуговування користувачів продовжують свою роботу книжкові виставки «Життя на продаж», «Ми є – ми рівні» та «Людина має право знати» з добіркою дуже крутих видань, серед яких є посібники «Насильство. Булінг», «Шляхи протидії, запобігання та подолання наслідків насильства», а також видання «Перші кроки до відновлення справедливості: посібник для тих, хто долає наслідки сексуального насильства, учиненого в ході збройної агресії росії проти України». І наполегливо радимо зупинитись на улюбленій книзі Білла Ґейтса й Марка Цукерберґа – фоліанті Стівена Пінкера «Добрі янголи людської природи. Чому у світі панувало насильство і чи стало його менше?», в якій автор розмірковує над питаннями, чому люди воюють і завдяки чому мирно співіснують.
Лариса Семенова,
відділ соціокультурної діяльності