Ви зараз переглядаєте Ясенева смарагдова златка: фітосанітарні заходи

Ясенева смарагдова златка: фітосанітарні заходи

Фітосанітарний моніторинг – критично важливий елемент контролю поширення шкідників і захворювань рослин у сільському господарстві та екосистемах. Він дозволяє вчасно виявляти загрози та мінімізувати потенційні збитки.

Про актуальні виклики у сфері карантину рослин нещодавно говорили у головній книгозбірні області. У відділі документів з економічних, технічних та природничих наук відбулася інтерактивна лекція начальниці відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Марини Мезенцевої «Ясенева смарагдова златка: фітосанітарні заходи».

У заході взяли участь викладачі та студенти агрономічного факультету Херсонського державного аграрно-економічного університету – члени наукових гуртків «Захист і карантин рослин» та «Аграрний інноватор». Через платформу ZOOM до лекції приєдналися також гуртківці «Фітосанітарного експерта» Одеського державного аграрного університету, а також викладачі й студенти Харківського державного біотехнологічного університету.

Ясенева смарагдова златка (Agrilus planipennis Fairmaire) – надзвичайно небезпечний шкідник ясена, горіху та деяких інших листяних порід дерев. На відміну від більшості інших стовбурових шкідників вона здатна уражати абсолютно здорові дерева. Її природний ареал охоплює території Китаю, Японії, Тайваню, крайнього сходу Монголії, а також Далекого Сходу. До Європи й України шкідник потрапляє з дерев’яною тарою безпосередньо із регіону їх природного поширення, насамперед, з Китаю.

Шкідливість златки загрозливо велика. Традиційні хімічні методи боротьби не дають необхідного результату і не дозволяють зупинити подальше поширення шкідника. Єдиним способом знищення златки на даний момент залишається вирубка і знищення уражених дерев, що завдає великої шкоди як економічної, так і екологічної.

Основною метою заходу було обговорення проблем поширення та шкодочинності карантинних організмів, обмін досвідом та формування спільних ініціатив для покращення фітосанітарного стану в Україні.

Спікерка поділилася результатами досліджень фітосанітарного стану в області й Україні та акцентувала увагу на поширені ясеневої смарагдової златки в Київській та східних областях, зокрема, в Луганській і Харківській.

Інтерактивна лекція відбувалася в гібридному форматі – здобувачі вищої освіти спеціальностей «Агрономія» та «Захист і карантин рослин» 1-3 років навчання разом із викладачами перебували у головній книгозбірні, до них дистанційно приєдналися більше сорока учасників з різних міст України та з-за кордону.

Ґрунтовна доповідь із яскравою презентацією викликали бурхливу дискусію серед присутніх. Учасники зустрічі обговорювали причини та наслідки поширення шкідливих карантинних організмів, особливості циклу розмноження шкідників, вплив фітосанітарного моніторингу на екологію та економіку, засоби фітосанітарного контролю і, навіть, глобальні проєкти покращення екологічного стану нашої країни. Поступово розширене обговорення переросло, на думку учасників, у «Всеукраїнську наукову конференцію».

Захід надав змогу майбутнім фахівцям отримати знання безпосередньо від спеціаліста-практика та викликав неабияку зацікавленість. По завершенню зустрічі студенти поділилися своїми враженнями та екологічними моделями майбутнього нашої країни. Учасники висловили сподівання на подальшу співпрацю та організацію подібних заходів у майбутньому.

Детальніше про зустріч можна дізнатися, переглянувши відео на YouTube-каналі бібліотеки за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=mjXf6R2H1XM.

Марина Григор’єва,
відділ документів з економічних,
технічних та природничих наук

Залишити відповідь