Віртуальні мистецькі проєкти

Ретро-виставка Сергія Філімонова

У джерел створення Кіровоградської обласної організації Спілки художників України стояв самобутній художник, скульптор, різьбяр, колекціонер Сергій Пилипович Філімонов.

Майбутній митець народився 7 березня 1922 року в селі Худикіно Гдовського району Псковської області. Навчання в Ленінградському художньому училищі перервала Друга світова війна, учасником якої він став. У званні лейтенанта Сергій Пилипович пройшов дорогами війни до самої перемоги. Брав участь у визволенні нашого міста від окупантів, служив у Кіровоградській військовій комендатурі. Після демобілізації залишився у нашому місті, обравши професію художника.

Під час роботи методистом з образотворчого мистецтва Кіровоградського обласного будинку народної творчості Сергій Пилипович захопився українським орнаментом і став брати уроки у самобутнього художника з Черкащини Макара Мухи. Результатом навчання стали акварельні декоративні панно.

Сергій Пилипович брав активну участь у наукових експедиціях містами та селами області, під час яких збирав експонати для майбутніх виставок та надавав методичну допомогу самодіяльним художникам.

З 1947 по 1956 рік організовував виставки майстрів самодіяльного образотворчого мистецтва, які проходили в Будинку народної творчості, в кінотеатрі «Мир», в Обласному краєзнавчому музеї, в бібліотеці Центрального парку культури. На них були представлені його роботи та твори самобутніх художників і майстрів декоративно-ужиткового мистецтва міста й області, таких як В. Федоров, М. Бондаренко, В. Пароконьєв, Л. Бондар, В. Костанді, Ф. Шабала, І. Зубцов, М. Потокін, Г. Коновалов, О. Корнійчук, В. Аулін, І. Марталога, Г. Плісова та інших.

На цих виставках також експонувалися роботи живописця, графіка, майстра народної творчості Макара Мухи. Велика кількість робіт з цих виставок були подаровані автором Сергію Філімонову. Роботи дбайливо зберігалися в сімейному архіві родини Філімонових. Після смерті Сергія Пилиповича їх представили на виставці «Квітники Макара Мухи: декоративне малювання. Збірка Сергія Філімонова» у відділі мистецтв головної книгозбірні області.

З 1951 по 1964 рік С. Філімонов працював художником-оформлювачем у Кіровоградському обласному кооперативному товаристві художників. Входив до складу художньої ради цього товариства та комісії по перевірці діяльності виробничих комбінатів та художніх майстерень області. Брав активну участь у створенні художньої майстерні міста Олександрія.

Пізніше працював головним художником Кіровоградського обласного управління кінофікації, художником ДТСААФ, викладачем Кіровоградської дитячої художньої школи. У вільний від роботи час писав картини.

Після смерті митця 2 червня 2006 року колекцію робіт Сергія Філімонова зберіг його син Володимир і в рік 100-річного ювілею батька представив в Обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського.

Ювілейна ретро-виставка складалася з живописних, графічних робіт, скульптури, різьблення по дереву. Міські та сільські пейзажі, натюрморти, полотна історичної та побутової тематики, автопортрети і портрети вражають високим рівнем майстерності та професіоналізму. До того ж роботи Сергія Пилиповича – яскрава ілюстрація життя нашої країни у 1940-1970-х роках минулого століття.

Під час презентації багато теплих слів прозвучало на адресу сина Сергія Філімонова Володимира – художника і геральдиста, двічі лауреата обласної премії в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-ужиткового мистецтва імені Якова Паученка. Саме завдяки Володимиру Сергійовичу ми маємо можливість ознайомитися з творчістю талановитого майстра пензля.