У відділі документів з питань медицини та охорони здоров’я бібліотеки імені Дмитра Чижевського відбулася інформаційна зустріч із головною санітарною лікаркою регіону Надією Оперчук «Як захистити себе від сказу». Мета заходу – донести інформацію про небезпечність хвороби та основні правила профілактики. Учасниками обговорення теми стали студенти Донецького державного університету внутрішніх справ.
За даними ВООЗ, у 99% випадків зараження та смерті людини від сказу джерелом збудника є собаки та кішки. В Україні в 50 % випадків це саме кішки. Близько 40% жертв укусів імовірно хворих на сказ собак – діти віком до 15 років.
«Сказ – це гостре, особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Воно характеризується розвитком специфічного енцефаліту зі стрімким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю», – зазначила лікарка.
Фахівчиня звернула увагу на те, що сказ – хвороба, яка передається через укус, ослинення хворою твариною або подряпини. Джерелом і резервуаром збудника сказу є всі теплокровні тварини, з яких найбільш небезпечні для інфікування людини м’ясоїдні (дикі та домашні).
«У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки – з-поміж свійської фауни, а в дикій природі – лисиці та вовки. В Україні головним джерелом збудника сказу у дикій природі є червоні лиси, збудник сказу виявлявся також у кажанів. Серед свійських тварин особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі. В останні роки збільшилась роль котів, які нерідко мають спільні з лисицями території лову мишей, досить часто хворіють на сказ також сільськогосподарські тварини», – додала Надія Оперчук.
Студентів застерегли:
- у разі інфікування людини необхідна негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини;
- у випадку укусу насамперед потрібно ретельно промити рану водою з милом, накласти стерильну пов’язку та не зволікаючи звернутись до медичного закладу;
- при інфікуванні тільки введення антирабічної вакцини може врятувати життя;
- варто дотримуватися правил утримування домашніх тварин та робити їм щеплення від сказу щорічно».
«Якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя!» – підсумувала Надія Оперчук.
Присутні отримали друковані матеріали з порадами щодо профілактики сказу.
Лариса Медведєва,
відділ документів з питань медицини
та охорони здоров’я