В обласні бібліотеці імені Дмитра Чижевського відбулася презентація збірника архівних документів «Голод 1921-1923 років у Центральній Україні».
Як зазначив у передмові до збірника доктор історичних наук Олександр Житков, особливістю цього видання стало те, що до його підготовки долучилися поряд із працівниками Державного архіву Кіровоградської області також і викладачі та аспіранти-історики Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, що є унаочненням практичних підходів роботи університету з напряму «Історія та археологія».
Була проведена ґрунтовна робота з виявлення та опрацювання архівних документів та матеріалів періоду голоду 1921-1923 років, яку можна вважати ще одним кроком до відновлення історичної справедливості та вшануванням пам’яті жертв голодоморів.
Презентували видання співупорядники збірника Сергій Юрченко та Дмитро Кобзар.
Олександр Житков акцентував увагу на тому, що документи ДАКірО та матеріали періодики, акумульовані у збірнику за хронологічно-тематичним принципом, надають історикам можливість реконструкції терористичних методів діяльності партійних, повітових виконавчих, земельних й продовольчих комітетів, які, фактично, були продовженням політики «воєнного комунізму» щодо класово ворожих елементів українського села.
Укладачі збірника віднайшли та підготували до використання матеріали періодики, в яких відображена багатомірність трагедії першого радянського голодомору в Єлисаветградському повіті на фоні подій, що відбувалися в Україні та Радянському Союзі.
У вступі до кожного з шести розділів збірника упорядники орієнтують користувача на вдумливе прочитання джерел, які розкривають питання, пов’язані з передумовами виникнення, способами й методами організації боротьби з голодом, участі міжнародних організацій, зокрема, Американської організації допомоги (АРА) та місії Ф. Нансена у подоланні наслідків голодомору в регіоні. Ключовими серед них є джерела, які розкривають тоталітарну суть колоніальної політики російського більшовизму в Україні, яка проявилася у нехтуванні економічними, соціальними та національними інтересами Української соціалістичної радянської республіки (УСРР).
Сподіваємося, що цей збірник архівних документів буде однією з головних ланок у побудові майбутніх досліджень істориків та краєзнавців в рамках популяризації наукового пізнання.
Підготувала Тетяна Колєчкіна,
відділ краєзнавства