Музеї – не просто пам’ятка минулого. Це живий простір пам’яті, де історія говорить з нами мовою експонатів, фактів і емоцій, нагадуючи, хто ми є і звідки походимо.
Так, на черговому засіданні інформаційно-туристичного клубу «Attractive Кrop» фахівці відділу разом зі студентами Кропивницького фахового будівельного коледжу говорили про один із 30-ти туристичних магнітів Кіровоградщини – Музей ракетних військ стратегічного призначення, який є філією Національного військово-історичного музею України.
Досить цікаво, що його центральний офіс розташований у Первомайську Миколаївської області, а основна експозиція – в смт Побузьке Голованівського району Кіровоградської області. Відстань між двома частинами музею — близько 30 км.
Тож разом із клубістами оглянули основну експозицію, що розгорнулась на базі колишнього командного пункту 309-го ракетного полку 46-ї ракетної дивізії, що входила до 43-ї ракетної армії СРСР.
Студенти ознайомились із технікою та засобами, які використовували при обслуговуванні ракетних комплексів, ракетними двигунами, системами космічного зв’язку, допоміжною автотехнікою та макетом ядерної боєголовки.
Також оглянули підземний командний пункт, який можна відвідати, пройшовши підземним коридором завдовжки 155 метрів.
До речі, це єдиний у світі музей ядерних ракет, де відвідувачам дозволяється наближатися до військових експонатів та торкатися їх. Навіть у США це заборонено – там можна лише дивитись на них здалеку.
Музей створено у 2001 році. Його місія — збереження та популяризація історії ракетних військ, розвиток військово-патріотичного виховання та підтримка інтересу до оборонної спадщини України.
Чи знали ви, що колишній секретний об’єкт, який міг запускати міжконтинентальні ракети, сьогодні відкритий для всіх? Якщо ні – завітайте до нас!
Катерина Паталах,
Інформаційно-туристичний центр