Ви зараз переглядаєте Поет степової Еллади

Поет степової Еллади

В Обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського відбулася публічна лекція «Поет степової Еллади», присвячена річниці з дня народження українського поета, літературного критика та публіциста Євгена Маланюка. Своїми глибокими знаннями та роздумами про життя і творчість нашого земляка зі слухачами поділився доктор філологічних наук, професор Григорій Клочек.

Євген Маланюк увійшов в історію української літератури як тонкий лірик і багатогранний поет. Його вірші, різні за формою та змістом, незмінно залишають глибокий слід у душі читача. Творча спадщина Маланюка ідейно й тематично досить різноманітна. Збірки поезій та його есе були видані у багатьох містах Європи й Америки.

На думку Григорія Клочека, «геніальність Маланюка виявляється у рідкісній здатності проникати в сутнісне, в те, що, за словами Павла Тичини, “зветься суть”. У своїх судженнях, у вибудовуванні своїх концептів він фактично був безпомильним – завжди находив істину».

Есеїстика Євгена Маланюка існує у перетині літературної критики, історії та теорії літератури, культурології. Десятки його статей присвячені класичній літературі, митцям-емігрантам, письменникам України того часу. Це феноменальне явище української літератури залишається гостро актуальним і сьогодні, оскільки порушує життєво важливі для нації питання: державність, національну свідомість, малоросійство, національну культуру.

За словами Григорія Клочека, «визначна особливість есеїстики Євгена Маланюка – його геніальна проникливість у сутність речей і явищ, оформлена в таку “одежу слова”, що буквально зачаровує, викликає естетичне задоволення. І це теж є ознакою істинності висловлюваних смислів, бо фальшива чи просто помилкова думка ніколи не втілиться у форму, здатну викликати по-справжньому естетичну емоцію».

Найголовнішою ідеєю, яка проймала і поезію, і есеїстику Маланюка, була ідея української державності. Усією своєю творчістю поет прагнув дати відповідь на запитання: що являє собою українська культура, яке місце вона посідає серед інших культур, що є причинами тогочасного занепаду країни, як відродити українську державність. У розв’язанні цих проблем важливу роль Євген Маланюк відводив ролі поета, бо вважав, що поет – це своєрідна ланка між Богом і землею, людьми.

Євген Маланюк – одна з найяскравіших постатей української літератури XX століття. Усією своєю творчістю він прагнув сприяти відродженню української держави для сильної та самобутньої української нації.

Переглянути запис заходу можна за посиланням.

Підготувала Ірина Перетятько,
відділ обслуговування користувачів

Залишити відповідь