Ви зараз переглядаєте Колоритна фотомандрівочка: храми часів раннього християнства

Колоритна фотомандрівочка: храми часів раннього християнства

У бібліотеці Чижевського, в затишній вітальні відділу мистецтв відбулась зустріч з відомими мандрівниками нашого міста – творчим тандемом Лариси та Юрія Лебедєвих. Цього разу вони ділилися враженнями від своїх подорожей у різні країни світу і презентували фотогалерею церков та монастирів часів раннього християнства.

Учасники цієї віртуальної подорожі побачили цікаві світлини, зроблені Юрієм Васильовичем в Грузії, Греції, Туреччині та Йорданії. Лариса Вадимівна, згадуючи миттєвості естетичних вражень, емоційно і натхненно розповідала про кожне місце духовної сили.

Так, незважаючи на те, що сучасна Туреччина є мусульманською країною, історія християнства на цій території корінням сягає вглиб віків. Неймовірним місцем неподалік міста Ефес є будиночок Діви Марії. За переказами, саме тут завершила свій земний шлях Богоматір.

Справжнім гігантським музеєм християнських святинь стала історична область Каппадокія. Одна з найбільш примітних місцин в регіоні – печери дoлини Гьоpeмe, що своєю історією сягають ще перших років християнства. В Каппадокії не менше 500 церков, що розташовані в скелях. А в каньйоні Іхлару стоять церкви і монастирі, в яких досі можна побачити християнські фрески.

«На півдні країни, на кордоні з Сирією, є монастир Мор Хананьо, більш відомий як Дейрулзафаран (Шафрановий). Таку назву храм отримав через колір каменю стін. Він заснований у І столітті і є найстарішим у світі діючим монастирем», – зазначила пані Лариса.

На півночі Анатолійського півострова є монастир Сумела, заснований в IV столітті грецькими ченцями в печері гори. Він один із найстаріших і важкодоступних православних храмів у світі і проіснував до 1923 року. На стінах печер є багато цікавих розписів, зроблених грецькими художниками.

На території сучасної Туреччини, де колись були землі стародавньої Вірменії, знаходиться багато церков і найголовніша з них – на острові Ахтамар біля озера Ван. Це церква Святого Хреста – одна з унікальних пам’яток вірменської архітектури. Гостей заходу вразило багате різьблення по каменю, яке гарно передали авторські фото.

«Як бачимо, відвідати, подивитися і пройнятися є чим. І це лише невеличка частинка того, що залишилося від християнського періоду Туреччини. А ось Греція – країна, яка є справжнім оплотом православ’я, – зазначила мандрівниця. – Саме тут були зведені перші храми і засновані духовні традиції».

Вразили присутніх на фотопрезентації монастирі Метеори. Ці незвичайні храми розташовані на піднесених над землею скелях, які ніби парять над рівниною. Вони вражають складністю підйому до них, адже це майже 400 метрів.

«Грузія – теж має свою християнську історію, – продовжила розповідь Лариса Лебедєва. – Монастир Джварі – один з найдавніших християнських храмів Грузії. Розташований неподалік від Тбілісі. Його назву можна перекласти як «хрест», адже саме тут після хрещення Грузії Свята Ніно встановила поклонний хрест, на який і зараз можна подивитися. Джварі стоїть біля самого краю високої скелі й дивовижним чином гармонує з навколишньою суворою, але надзвичайно мальовничою природою цього краю.

Бодбійський монастир – це діючий жіночий монастир. Тут у кафедральному соборі Святого Георгія лежать останки рівноапостольної Ніно Каппадокійської, яка принесла християнство до Грузії. Побудований у IX-XI ст. на місці поховання святої Ніни храм до наших днів не зберігся. Пізніше на його місці був зведений кафедральний собор Святого Георгія, в південній прибудові якого і знаходиться національна грузинська святиня – могила св. Ніни.

Кахетія – ще одна культурна спадщина Грузії, світлини якої вразили гостей. В Кахетії є багато пам’яток раннього християнства: монастир Некресі, де побудована перша грузинська православна церква, та один з найвищих у Грузії монастир Алаверді. Його неодноразово грабували під час захоплень, а також руйнували землетруси, але собор відновлювався. На території поховані царі Кахетії. У стінах собору зберігається багато таємниць та легенд.

На завершення віртуальної подорожі, пані Лариса розповіла, як була в X столітті хрещена князем Володимиром Київська Русь, яка є територією нашої країни, а представлені авторські фото Херсонеса справили незабутнє враження. Треба відмітити, що Юрій Лебедєв презентував якісні, цікаві, рідкісні фотографії. Тож ця зустріч з місцями сили і харизматичною розповіддю мандрівників ще довго не відпускала слухачів і спонукала до продовження діалогу.

Лариса Яворська,
відділ мистецтв

Залишити відповідь