Нещодавно у відділі обслуговування користувачів бібліотеки Чижевського відбувся тематичний захід, присвячений видатному українському гетьману Пилипу Орлику та його історичній праці – «Договори і Постановлення прав і вольностей Війська Запорозького».
Ця унікальна правова пам’ятка вперше в Європі обґрунтувала можливість існування демократичного державного устрою. Вона була укладена 5 квітня 1710 року в місті Бендери між новообраним гетьманом Пилипом Орликом та козацькою старшиною.
Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Музею мистецтв Інна Вівсяна ознайомила учасників заходу з життєвим шляхом Пилипа Орлика, його політичною та військовою діяльністю, боротьбою за незалежність України та прагненням до створення держави з демократичними цінностями.
Окрему увагу спікерка приділила історичним фактам, пов’язаним із конституцією 1710 року. Документ було написано латиною і староукраїнською мовою, він складався з преамбули і 16 статей. Конституція обмежувала владу гетьмана та привілеї старшини, зрівнювала козаків у правах, зберігаючи окремий статус Запорожців. Головне – вона передбачала політичну незалежність України від московії та розбудову незалежної Української Церкви.
Конституція Орлика вперше запропонувала розподіл влади на окремі гілки. Законодавча влада належала Генеральній Раді, до якої входили генеральна та полкова старшина, представники козацьких полків і Запорозької Січі. Генеральна Рада мала скликатися тричі на рік – на Різдво, Великдень та Покрову. Впродовж часу «між сесіями» повноваження Генеральної Ради виконували гетьман і Рада генеральної старшини – вища виконавча влада. Суд за конституцією мав бути незалежним. Уперше гетьман Орлик застосував поняття «вільний народ», тобто населення конкретної території, яке має самоврядні права.
До останніх днів свого життя великий гетьман невтомно шукав підтримки у правителів країн Європи, привертав їх увагу до трагічної долі рідної країни, розділеної між зажерливими сусідами, що є актуальним і в наш час.
Ірина Рєзнік,
відділ обслуговування користувачів