Обласний конкурс інновацій

«Формування громадянської позиції, національної свідомості, культури і духовності»

 

З 4 травня по 30 вересня 2015 року серед бібілотек області проходив обласний конкурс інновацій «Формування громадянської позиції, національної свідомості, культури і духовності». Конкурс проводився з метою удосконалення діяльності публічних бібліотек області як інформаційних, культурних, просвітницьких центрів, підтримки, розвитку та поширення кращих інновацій, впроваджених та підтриманих публічними бібліотеками, спрямованих на задоволення актуальних потреб місцевих громад, створення нових послуг, якісну зміну рівня взаємодії системи «бібліотека – громада».
За підсумками Конкурсу 26 листопада в обласній бібліотеці ім. Д. І. Чижевського відбувся обласний ярмарок соціальних інновацій під назвою «Формування громадянської позиції, національної свідомості, культури і духовності», під час якого були відзначені кращі бібліотечні ініціативи. Ярмарок відбувся в рамках науково-практичної конференції «Соціальна відповідальність бібліотек в умовах сучасних викликів. Стратегічний орієнтир діяльності».

На конференції зібралося близько 100 фахівців з різних районів області. Розглядалися питання нових тенденцій у розвитку бібліотечних технологій, розвиток партнерського співробітництва бібліотек з іншими установами та організаціями, комерційними структурами, взаємовідносини з органами місцевого самоврядування, що в свою чергу сприяє розширенню асортименту бібліотечних послуг, поліпшенню якості інформаційно-бібліотечної діяльності, становленню бібліотеки як соціально-культурного інституту.

Найбільш широко представлені інновації національно-патріотичного спрямування: проект «З Україною в серці» (благодійні акції, ярмарки, марафони і флеш-моби в Новгородківській ЦРБ), «Бібліотека гуртує патріотів» (Онуфріївська ЦРБ провела бібліотечний бульвар, залучивши місцевих мешканців до участі у концертах, виставках та плетенні маскувальної сітки для армії), «Арт-пікнік «Територія єднання» (Трепівська бібліотека-філія, Знам’янської районної ЦБС), «Шануємо героїв війни» (Петрівська ЦРБ), «Під вітрилами надії – єдина Україна» (Єлисаветградківська сільська бібліотека, Олександрівський район) та інші.

Розмаїття інновацій спрямовано на підвищення уваги до книги і читання: «Бібліотека – територія творчого єднання обдарованих дітей» (при Пушківській сільській бібліотеці Голованівського району діє ляльковий театр та студія дитячої художньої творчості), «Літня прогулянка книги» (Олександрівська сільська бібліотека, Маловисківський район), «Печа-куча в Ятрані» (в Ятранській сільській бібліотеці, Новоархангельський район, односельці збираються, щоб ділитися враженнями про відвідини різних міст та країн), «Шопінг у бібліотеці» (в Устинівській ЦРБ навчають як працювати з Інтернет-магазинами).

Багато уваги приділяють дослідженню та поширенню інформації про маленьку батьківщину в Марфівській сільській бібліотеці (Долинський район), де створений етноцентр української культури. Саме ця інновація «Моє село – колиска мого роду» буде представлено на Ярмарку. Автори проекту «Завадівка – краплиночка на карті» Кіровоградської бібліотеки-філії №10 створили групу за інтересами в соцмережах, досліджують старі будівлі мікрорайону, організували виставку унікальних документів і фотографій місцевих родин.

Безумовно, будуть представлені великі й значимі проекти бібліотек Олександрійської міської ЦБС («Світ сім’ї – світ щастя на землі»), інтерактивний літній творчий проект «Мистецькі вихідні» (м. Знам’янка), громадська ініціатива бібліотекарів Світловодської МЦБС «Прояви людяність – захисти собаку».

Представлені на Ярмарок інновації розкривають роботу бібліотек регіонів Кіровоградщини спільно з місцевою громадою і спрямовані на покращення якості їх життя. На Ярмарку бібліотеки презентували власну роботу усім присутнім, а кращі інновації отримали відзнаки компетентного журі. Також для учасників Ярмарку було передбачено приз глядацьких симпатій, тобто усі відвідувачі отримали спеціальні стікери, якими кожен відзначив саме ту інновацію, яка, на його думку, є найкращою, найцікавішою, найпотрібнішою громаді.

Отже, переможцями Ярмарку стали наступні учасники.

І місце – Вікторія Тригуб, провідний бібліотекар Єлисаветградківської селищної бібліотеки Олександрівського району, за ініціативу «Бібліодесант «Під вітрилами надії – єдина Україна»» – проведення мистецьких заходів і майстер-класів для місцевої громади під девізом – «Наш пошук і творчість, тобі, Україно!»

ІІ місце отримала Новгородківська централізована бібліотечна система (директор – Валентина Григір) за патріотичний бібліопроект «З Україною – в серці!». Серед проведених за проектом заходів – акція «Бібліотека йде в люди», інтерактивний бібліомайданчик, присвячений історії українського козацтва, подорож «Козацькими шляхами з козацькими стравами», молодіжний бібліомарафон «За мир, за єдність, за міцну неподільну державу», патріотичні флеш-моби та ін.

ІІІ місце належить Зіненко Анжелі – бібліотекарю Березівської бібліотеки – філії Олександрійської районної ентралізованої бібліотечної системи за цикл втілених ідей у с. Березівка Олександрійського району: «Інформуємо. Радимо. Пропонуємо», «Територія відпочинку для березівчан» – створення багатофункціонального майданчика для відпочинку селян, «Територія підтримки життя» – допомога психологічному розвантаженню тимчасово переселених осіб та їх адаптації в місцеве середовище.

Приз глядацьких симпатій дістався Барановій Тетяні, завідуючій Марфівською сільською бібліотекою Долинського району, за створений при бібліотеці етно-центр української культури – народознавчої кімнати, де проходять майстер-класи, посиденьки, народознавчі години, презентації робіт народних умільців, фольклорні свята марфівців.

Від голови обласної профспілки працівників культури Зої Кадук отримали нагороди автори проекту «Завадівка – краплиночка на карті» Кіровоградської бібліотеки-філії №10 (які створили групу за інтересами в соцмережах, досліджують старі будівлі мікрорайону, організували виставку унікальних документів і фотографій місцевих родин) та Казавчинська сільська бібліотека-філія Гайворонського району «Бібліотека. Влада. Громада» за активну участь у громадському житті села.

Ярмарок пройшов жваво і насичено, запрошені могли ознайомитися і оцінити інновації, які запровадили бібліотекарі спільно з небайдужими мешканцями місцевих громад, для того, щоб життя стало кращим і світлішим у своєму місті чи невеличкому селищі.