Діяльність центру
Діяльність Орхуського центру екологічної інформації
Обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського у 2023 р.
(матеріали для регіональної доповіді)
В умовах зростання екологічної кризи першочергового значення набуває безперервна екологічна просвіта населення. Помітну роль у цьому складному та тривалому процесі відіграють бібліотеки, які вважають природоохоронний вектор одним із пріоритетних напрямків своєї діяльності. Незважаючи на нелегкий час воєнного стану, працівники Орхуського центру екологічної інформації, створеного на базі відділу документів із економічних, технічних та природничих наук Обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. І. Чижевського, продовжують діяльність із поширення екологічних знань навіть у час війни. Працівники центру систематично долучають до організації та проведення заходів фахівців державних установ, закладів культури й освіти, представників громадськості.
Інноваційний підхід до організації роботи з екологічної просвіти населення дозволяє урізноманітнити діяльність Орхуського центру екологічної інформації нестандартними, цікавими, інтерактивними заходами.
До Всесвітнього дня води, який у 2023 році проходив під гаслом «Станьте тими змінами, які ви хочете бачити у світі», в Орхуському центрі екологічної інформації ОУНБ ім. Д.І. Чижевського діяла інформаційна екологічна платформа. Вода – це цінний ресурс як для людини, так і для довкілля. Внаслідок воєнних дій, окрім замінованих ґрунтів, спалених лісів та забрудненого повітря, отруюються й водні ресурси. Мета заходу – привернути увагу громадськості до проблем збереження і охорони водних ресурсів України.
В умовах воєнного стану в країні та у зв’язку з відключенням світла багато організацій та установ, а також окремі громадяни використовують генератори (бензинові, газові, дизельні). Питанню впливу цих енергоємних машин на екологію – повітря, ґрунт, воду була присвячена чергова зустріч в рамках проєкту «Інформаційна платформа з питань праці», який ОУНБ ім. Д. І. Чижевського започаткувала у 2021 році спільно з Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці. Фахівці управління проаналізували вплив генераторів на довкілля та здоров’я людей, надали рекомендації щодо правил їх використання.
Поблизу м. Кропивницького знаходиться одна з астроблем – Бовтиська западина. Тому інформація фахівців про краєзнавчі наукові розвідки корисних копалин, які проводилися на цій території, про історію місцевості, про унікальні червонокнижні рослини, а також про тварин, що мешкають на її теренах, є актуальною.
Як свідчить досвід роботи Орхуського центру екологічної інформації, наразі вельми поширена така активна форма роботи з молоддю, як вулична акція. Проведення вуличних екологічних акцій – це спосіб через враження, емоції та зацікавленість надати громаді міста якомога більше інформації з екологічної тематики.
Так, з нагоди відзначення Дня води працівники центру провели вуличну акцію, яка включала тематичну добірку літератури «Якість води – нові технології очищення», експрес-опитування «Станьте тими змінами, які ви хочете бачити у світі». Містяни активно долучалися до опитування та відповідали на запитання:
– чи готові ви змінити свої звички домашнього господарювання для збереження водних ресурсів?
– які ваші дії, якщо на вулиці побачили місце пориву води?
– чи пропагуєте серед колег, друзів, знайомих ощадливе ставлення до споживання води?
– чи приведуть екологічні кроки до збереження водних ресурсів?
– чи ощадливий ви споживач води?
У соціологічному опитуванні взяли участь 48 респондентів. З’ясувалося, що більшість респондентів (83%) з розумінням ставляться до ощадливого використання води, особливо в побуті, небайдужі до екологічного стану водних ресурсів. Ще 17% чесно відповіли, що наразі не можуть стовідсотково назвати себе ощадливими споживачами води, але намагатимуться стати такими.
Енергоефективність та економний підхід до використання енергоресурсів завжди були важливими для українців. На сьогоднішній день в умовах війни питання впровадження практик енергозбереження у повсякденному житті набуває дедалі більшої актуальності. Ощадливе споживання ресурсів – це не про відмову від зручностей, а про раціональне їх використання. До Міжнародного дня енергозбереження працівники центру провели інформаційну акцію «Бережи енергію – збережи Україну!», спрямовану на поширення інформації про способи енергозбереження та наявні поновлювані джерела енергії. В рамках акції учасники отримували буклети та роздруківки-поради про ощадливе використання електроенергії в побуті.
До Дня довкілля була організована інформаційна акція «Збережемо довкілля разом». Під час заходу було проведено опитування громади міста про доцільність раціонального використання природних ресурсів, збереження особливо цінних та унікальних природних комплексів, забезпечення екологічної безпеки. Учасники мали змогу ознайомитися з яскраво ілюстрованою книжковою виставкою про флору та фауну України, науково-популярною літературою з охорони навколишнього природного середовища.
Працівники центру екологічної інформації щорічно долучаються до відзначення Міжнародного дня відмови від поліетиленових пакетів. На прибудинковому майданчику головної книгозбірні області вони провели соціально-екологічну вуличну акцію «Пластик, стоп!». Мета акції – привернення уваги кропивничан до проблеми надмірного споживання одноразових пластикових виробів, які наносять непоправної шкоди довкіллю, а також популяризація доступних екологічних рішень заміни пластика.
В умовах сьогодення через бойові дії без домівок залишилося дуже багато домашніх улюбленців, у притулках постійно зростає кількість «чотирилапих». Під час благодійної акції до Всесвітнього дня безпритульних тварин «Про тих, хто з хвостиком та вусиками, та в кого лапочки з подушками», яка тривала два тижні, працівники центру зібрали понад сорок кілограмів різноманітних товарів: харчові продукти, медикаменти та гігієнічні засоби. Їжу та засоби догляду за тваринами передали в місцевий мініпритулок «Добре серце».
До заходів із екологічного просвітництва фахівці центру активно залучали учнівську та студентську молодь, яка мала можливість взяти участь в екоквестах: «Що я знаю про довкілля», «Пригоди в царстві природи», «Вода – стихія і надія», екологічних конкурсах, іграх, вікторинах, майстер-класах.
Всього у 2023 році працівники центру провели 85 заходів екологічного спрямування, які відвідали 1852 особи.
Робота Орхуського центру екологічної інформації регулярно висвітлювалася у соціальних мережах: на сторінках офіційного сайту ОУНБ ім. Д. І. Чижевського та профілях у Facebook, Telegram, Instagram, YouTube.
Більш детально дізнатися про діяльність Орхуського центру екологічної інформації можна за посиланням: https://library.kr.ua/ic/orhus/