Діяльність центру
Діяльність Орхуського центру екологічної інформації
обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського у 2022 р.
(матеріал для регіональної доповіді)
Людина і природа… – вічна й актуальна тема, яка ніколи не стояла так гостро, як у дні війни. Українська природа стала черговою жертвою російської агресії. Війна вплинула на кожний компонент довкілля. Та, незважаючи на цей нелегкий час, працівники Орхуського центру екологічної інформації продовжили свою діяльність з поширення екологічних знань серед населення регіону.
В період воєнного стану та підвищеної небезпеки співробітники Центру розробили та представили цикл віртуальних виставок «Школа виживання: поведінка населення під час воєнних дій». Цикл складався з п’яти виставок: «Військова агресія поруч», «Школа виживання: якщо доведеться рятувати життя», «Вчимося жити у війні», «Поведінка населення під час техногенних аварій», «Поведінка населення під час воєнних дій», мета яких надати інформацію громадянам будь-якого віку щодо правильної та безпечної поведінки під час евакуації, життя в умовах воєнного стану та під час техногенних катастроф. Тож кожному з нас важливо знати, як правильно поводитися під час екстремальних ситуацій та якого алгоритму дій потрібно дотримуватися при виникненні техногенних загроз. Адже від правильних і швидких рішень буде залежати особиста безпека та безпека близьких людей.
До Міжнародного дня просвіти з питань мінної небезпеки й допомоги в діяльності, пов’язаній з розмінуванням, була розроблена і представлена в соціальних мережах тематична добірка літератури «Вибухобезпечність – вимога життя». Ця страшна і пекельна зброя вкрала і скалічила безліч людських життів. Особливу небезпеку становлять території, які ворог підступно заміновує, і на які можна наштовхнутися в найнесподіваніших місцях. Матеріали виставки сьогодні актуальні, як ніколи, адже розкривають загальні правила поведінки, основні способи захисту в умовах воєнних дій. Тож знання заходів безпеки допоможе уникнути загрози та врятувати власне життя від непоправної біди.
Питанню організації безпечних умов праці на заправних станціях була присвячена зустріч в межах реалізації проєкту «Інформаційна платформа з питань праці», започаткованого спільно з Управлінням Держпраці у Кіровоградській області. Фахівці управління надали рекомендації щодо правил організації роботи АЗС, отримання необхідних нормативних документів та забезпечення вимог пожежної безпеки, під час воєнних дій. Також відвідувачі Центру мали можливість отримати фахову консультацію від спеціалістів Управління за такими темами: організація безпечних умов праці під час весняно-польових робіт з урахуванням воєнного стану, безпечна експлуатація опалювальних водогрійних котлів в зимовий період, вимоги безпечної експлуатації систем газопостачання житлових і громадських будинків, промислових і сільськогосподарських підприємств, котелень підприємств комунально-побутового обслуговування виробничого характеру.
Активізуючи свою діяльність, Орхуський центр екологічної інформації запроваджував проведення масштабних вуличних екологічних акцій. Так, з нагоди відзначення Міжнародного дня біологічного різноманіття та Міжнародного дня боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї, працівники провели вуличні акції, до яких включили експрес-опитування перехожих, щоб дослідити громадську думку щодо екологічної ситуації, яка склалася в країні під час воєнних дій, та щодо ліквідації ядерної зброї. Опитування показали, що громадян міста дуже турбує стан довкілля, і вони готові брати участь в екологічних акціях після закінчення війни. На питання експрес-опитування: Чи готові інші країни світу відмовитись від ядерної зброї? 100 відсотків респондентів відповіли – ні. 50 відсотків респондентів відповіли, що знають, як захиститися під час ядерного вибуху.
Під час вуличної акції «Енергозбереження – крок до перемоги України» до Міжнародного дня енергозбереження, працівники екологічного центру представили тематичну добірку літератури, яка познайомила з новітніми світовими тенденціями в області енергозбереження та способами раціонального використання енергоресурсів. Перехожим роздали буклети та інформаційні роздруківки-поради щодо ощадливого використання електроенергії в побуті.
Напередодні відзначення Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища в рамках вуличної акції працівники Центру запропонували перехожим взяти участь у пізнавальній вікторині «Вгадай рослину & тварину». Рослину – за її листочками, тварину – по її слідах. Усі охочі з задоволенням долучились до відгадування.
День захисту тварин для нашої країни особливо актуальний, адже бойові дії, які відбуваються на території нашої держави, ставлять під загрозу існування багатьох видів тварин. Саме цій важливій темі була присвячена вулична акція «Твої сусіди по планеті», яку провели працівники Орхуського центру екологічної інформації бібліотеки. В рамках акції на бібліотечному майданчику містянам представили тематичну добірку літератури «Цікавий світ тварин» та фотосушку «Ваша турбота – їхній шанс». Учасники акції взяли участь у пізнавальній вікторині на знання різновидів тварин, їхніх біологічних особливостей, зовнішнього вигляду, способу життя; прослухавши аудіозаписи, вгадати тварин та птахів за їх голосами.
До Всесвітнього дня відмови від поліетиленових пакетів відбулась вулична соціально-екологічна акція «Пластик, стоп!», під час якої всі охочі розфарбовували екоторбинки за допомогою трафаретів або за власними малюнками. Також взяли участь в пізнавальній вікторині про використання поліетилену в побуті та його негативний вплив на природне середовище. Вікторину доповнила тематична добірка літератури «Життя без поліетиленового сміття – це реально».
Працівники Орхуського центру екологічної інформації долучилися до відзначення Дня працівників лісу. На прибудинковому майданчику бібліотеки Чижевського провели вуличну екологічну акцію «Зелені скарби України», під час якої бібліотекарки популяризували книжкові ресурси Центру, провели невеличкий пізнавальний захід – ековікторину «Ліси – неоціненний дар природи!». За світлинами, на яких були зображені мальовничі ліси України та за допомогою текстових підказок, учасники мали відгадати назву лісу.
В умовах зростаючої екологічної кризи першочергового значення набуває безперервна екологічна просвіта та виховання всіх груп населення, особливо молоді, бо саме їй належить майбутнє. Працівники Центру в ігровій формі проводили різноманітні еколого-просвітницькі заходи щодо розвитку екоактивізму та залучення молоді.
Учнівська та студентська молодь мала можливість взяти участь в екоквестах («Пригоди в царстві природи», «Вода – стихія і надія»), різноманітних конкурсах, майстер-класах, іграх, вікторинах. Діти молодшого віку охоче брали участь у різноманітних конкурсах малюнків, поробок з природного матеріалу, аплікації. В рамках літньої програми «Будь на часі з бібліотекою» відбулася презентація виставки дитячих малюнків вихованців екологічних гуртків області «Зоологічна галерея». Внутрішньо переміщені особи з центру «Я-Маріуполь» спостерігали за калейдоскопом різноманітних дослідів, які продемонстрували викладачі Обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.
При проведенні масових заходів використовувалися мультимедійні технології, виступи супроводжувалися демонстрацією слайдів, відеофільмів, що сприяло кращому засвоєнню молоддю всієї наданої інформації.
У 2022 році працівниками Центру проведено 54 заходи природоохоронного спрямування, які відвідало 978 користувачів.
До проведення заходів з екологічного просвітництва залучалися державні природоохоронні структури, навчальні заклади, представники громадських організацій.