Хроніка культурного життя Кіровоградщини​

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за грудень 2023 року

Загальні питання

Щоденно о 9 годині ранку – Всеукраїнська хвилина мовчання за усіма загиблими, як військовими, так і цивільними, через вторгнення росії в Україну.

1 грудня відзначив свій 98-й день народження народний артист, заслужений діяч мистецтв України, засновник заслуженого ансамблю танцю України «Ятрань» і академічного театру народної музики, пісні і танцю «Зоряни», почесний громадянин Кропивницького Анатолій Кривохижа.

4 грудня творче об’єднання «Вітрила» відзначило в Кропивницькому своє 23-річчя. Захід відбувся в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д. Чижевського, модераторкою заходу була поетеса і громадська діячка Олена Надутенко. В межах заходу презентували черговий альманах «Крізь шторми і шквали».

20-й ювілейний мандрівний Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини «Docudays UA», відбувся з 7 по 31 грудня в Кіровоградській області.

4-10 грудня відбулася Всеукраїнська інформаційно-просвітницька тематична акція «Національний тиждень читання «Бути своїми»». У фокусі акції – постать Миколи Хвильового, 130 років від дня народження якого українці відзначили 13-го грудня.

5 грудня в обласному музично-драматичному театрі ім. М. Л. Кропивницького відбулися урочистості з нагоди відзначення Міжнародного дня волонтера. Слова щирої подяки на адресу волонтерів пролунали від представників обласної та міської влади і архієпископа Кропивницького та Голованівського Православної церкви України Владики Марка.

У Кропивницькому відбулась акція «Кіровоградщина серцем з вами»: на честь українських міст-героїв на головній площі міста встановили 12 ялинок. Дерева прикрасили містяни, переселенці, військові та волонтери.

6 грудня в обласному центрі біля ялинки ЗСУ, яка знаходиться на площі Героїв Майдану до Дня Святого Миколая, відбулось урочисте спецпогашення поштової марки «Подарунки Святого Миколая». У заході взяв участь начальник Кіровоградської ОВА Андрій Райкович, директорка Кропивницького регіону АТ «Укрпошта» Тетяна Капустіна та військовослужбовець Збройних Сил України. Автор поштової мініатюри, а також конверта першого дня та картки – художник Кость Лавро.

7 грудня 2023 року в літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого міста Кропивницького відбулося вручення літературної премії імені поета і журналіста Леоніда Народового. Відзнака заснована у 2022 році Товариством письменників і журналістів імені Івана Франка. Українське поетичне мистецтво здобувало оцінку у двох номінаціях – «Філософська лірика» та «Інтимна лірика». Цьогоріч додалася ще одна номінація – «Публіцистика». Очолював журі поет Станіслав Новицький. Лауреатами премії за 2023 рік у номінаціях «Інтимна лірика» та «Публіцистика» стали кропивничани Марина Єрмолаєва за поетичну добірку в журналі «Сівач» і відомий український журналіст, голова Кіровоградської обласної організації Національної спілки журналістів України Петро Мельник за ряд літературно-публіцистичних статей у газеті «Голос України». Поет з міста Косів Василь Гостюк отримав нагороду в номінації «Філософська лірика» за книгу «На вітражах життя».

8 грудня відбулася церемонія нагородження лавреатів обласної премії імені Олександра Осмьоркіна. Цьогорічними лавреатами премії стали – Андрій Кадигроб та Андрій Хворост. Анатолій Кімнатний отримав премію у номінації «Національна традиція». Команда Музею мистецтв теж була відзначена премією у номінації «Мистецтвознавство та історія мистецтв» за створення альбому «Музей мистецтв. Кропивницький».

14 грудня у Кропивницькому покладанням квітів вшанували пам’ять ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. У церемонії покладання квітів взяли участь кропивничани і представники міської та обласної влади. Хвилиною мовчання учасники реквієму вшанували пам’ять загиблих Героїв 1986 року і сучасних захисників України.

17 грудня у Кропивницькому відкрили меморіальну дошку бійцю Української добровольчої армії Віктору Шарому. Вона встановлена на фасаді будівлі обласного управління юстиції, де крайовий отаман Буго-Гардівської паланки Українського козацтва, секретар Кіровоградської обласної організації Спілки офіцерів України Віктор Шарий працював із 2007 року.

Студентка Кропивницького інженерного фахового коледжу Центральноукраїнського національного технічного університету Ірина Годзюмаха та учениця 11 класу Богданівського ліцею імені І. Г. Ткаченка Суботцівської сільської ради Дарія Литвинчук стали переможницями у Міжнародному мовно-літературного конкурсі імені Тараса Шевченка. Обом призначили стипендії.

Книга поезій Станіслава Новицького «Передмовчання» здобула лауреатство Всеукраїнської літературної премії імені Павла Тичини за 2023 рік.

24 грудня у Кропивницькому в церкві Святого Духа у виконанні муніципального камерного хору «Елефтерія» (художній керівник – Юлія Левченко, диригент – Володимир Кісельов) лунали різдвяні колядки та щедрівки в обробках українських композиторів: М. Леонтовича, Л. Колодуба, А. Гаврилець, В. Якимця.

28 грудня в обласному центрі відкрили стенд-інсталяцію «Серце народів». У відкритті артоб’єкту взяли участь керівники органів місцевого самоврядування, представники міського депутатського корпусу й національних діаспор. Створенням стенду-інсталяції опікувався Центр розвитку національних культур «Єдина родина» в рамках проєкту «Діалог культур – основа розвитку сучасного суспільства», який став переможцем конкурсу «Дієві ініціативи». Учасники заходу вшанували пам’ять загиблих в російсько-українській війні хвилиною мовчання.

Соломєннікова Іванна Олексіївна, студентка Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, майстер художньої кераміки, згідно з Указом Президента України «Про призначення стипендій Президента України для молодих майстрів народного мистецтва на 2023 рік» отримуватиме стипендію Президента України.

Театрально-концертне життя

Обласна філармонія

  • «Святий Миколай, здійсни дитячі мрії» – концертна програма за участю солістів обласної філармонії і дитячих колективів та благодійний ярмарок (організатори – БО «100 відсотків життя. Кропивницький»);
  • «Незвичайний різдвяний вечір» – концерт подільського камерного хору «Леонтович-капела» (місто Вінниця) в рамках вечорів духовної музики «Різдвяні передзвони»;
  • «Мавка та чотири стихії» – новорічна інтерактивна вистава;
  • «Кавова кантата» Й. С. Баха – концертна програма за участі камерного оркестру «Концертіно» та солістів Національної філармонії України: заслужена артистка України Єлизавета Ліпітюк (сопрано), лавреат міжнародних конкурсів Сергій Бортник (тенор), лавреат міжнародних конкурсів Роман Смоляр (бас);
  • «Вечірній Квартал» – гумористична шоу-програма;
  • «Frank Sinatra tribute» – вечір різдвяних хітів від симфонічного оркестру;
  • «Minecraft та Brawl Stars рятують Roblox» – новорічний інтерактивний шоу-спектакль;
  • «Баби рулять» – презентація нового альбому гурту «Лісапетний Батальйон»;
  • «Музика для зцілення душі» – концертна програма Євгена Хмари;
  • «Дизель Шоу» – новорічний концерт;
  • «Ігробум» – інтерактивна новорічна програма для дітей в м. Знамʼянка;
  • «Незвичайний різдвяний вечір» – вечір духовної музики з циклу концертів «Різдвянні передзвони» подільського камерного хору «Леонтович-капела» під керівництвом заслуженої діячки мистецтв України Ольги Бабошиної;
  • «Міні міс/містер центральна Україна» – регіональний конкурс в рамках традиційного всеукраїнського фестивалю грації і таланту «Перлина центральної України 2023»;
  • «Колядки з бомбосховищ» – відеопрезентація за участю солістів ансамблю «Єлисавет-ретро» в межах проєкту до Різдва Христового та Нового року за ініціативи Суспільного Мовлення.

Академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М. Кропивницького

  • «Попелюшка » – вистава;
  • «Україна понад усе» – концерт. Режисер-постановник – Євген Скрипник;
  • Творча зустріч з Віктором Андрієнком, де він поділився своїм багатим досвідом у кінематографі та процесом створення фільмів;
  • «Пошились у дурні» – вистава за одноменною п’єсою Марка Кропивницького, режисер-постановник Євген Скрипник;
  • «Пригоди Короля Дроздоборода» – вистава, режисер-постановник та художник-постановник – заслужений діяч мистецтв України Євген Курман;
  • «Назар Стодоля» – вистава, режисер-постановник – заслужений діяч мистецтв України Євген Курман;
  • Гастролі на сцені Миколаївського академічного художнього драматичного театру з виставами: «Усі миші люблять сир», «Вільні метелики».
  • «Резиденція святого Миколая» – інтерактивна ігрова програма;
  • «Острів скарбів» – музична вистава за твором Л. Стівенсона.

Академічний обласний театр ляльок

  • «Я (Романтика)» – прем’єра психологічної драми за новелою Миколи Хвильового від маріупольського режисера Анатолія Левченка;
  • «Срібні зірки для Святого Миколая» – музична інтерактивна казка;
  • «Солодка казка» – музичне інтерактивне шоу з ростовими ляльками;
  • «Таємниця старовинного годинника» – вистава та новорічна розважальна програма;
  • «Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат» – виїзна вистава за твором В. Нестайка для вихованців Центру реабілітації дітей з інвалідністю;
  • «Різдвяна мрія братика Ослика» – лірична казка, святкова розважальна програма і оновлена новорічна фотозона;
  • «Пригоди у Крижаному королівстві» – музична інтерактивна казка;
  • «Lego-city або Кольорове свято» – інтерактивна новорічна програма.

Музейна справа

Музей мистецтв

Виставки, заходи:

  • Акція до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом в рамках Всеукраїнської програми «Здоров’я жінок України». Організатори заходу: Кіровоградське обласне відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» та ГО «Турбота»;
  • «Чарівний світ мистецтва» – виставка творів члена Національної спілки архітекторів України, Національної спілки художників України Ірини Кухаренко;
  • «Художники проти СНІДу» – відеопрезентація;
  • Виставка художніх робіт члена Національної спілки художників України Анатолія Кімнатного;
  • Виставка дитячих малюнків вихованців Кіровоградської міської художньої школи ім. О. Осмьоркіна та Обласного центру дитячої та юнацької творчості;
  • «Волонтери – добрі люди» – виставка за підсумками конкурсу дитячого малюнка, присвяченого Міжнародному дню волонтера;
  • «Берегине моя, українська хустко!» – віртуальна виставка;
  • «В очікувані дива» – віртуальна експозиція до Дня святого Миколая;
  • «Художник – це круто» – виставка робіт учнів підготовчих класів художньої школи ім. О. Осмьоркіна;
  • «Світ ловив мене, та не спіймав» – літературно-музичний вечір до 300-річчя від дня народження українського просвітителя-гуманіста, філософа, поета, педагога Григорія Сковороди (1722-1794).
  • Творчий вечір Олени Трибуцької та презентація її першої збірки поезій «Із Наві – в Яв» в межах «Літературної вітальні»;
  • «Мистецькі грані Віталія Колесніченка» – віртуальна експозиція робіт із фондового зібрання з нагоди 90-річчя від дня народження митця;
  • «Міста Герої» – мандрівна виставка картин у стилі квілтінг. Експонуються творчі роботи 26-ти майстринь з різних міст України;
  • Благодійний аукціон на підтримку ЗСУ «Разом до Перемоги» (для тих, хто тримає наше небо);
  • «BEREHYNYA» – культурний проєкт, присвячений українським жінкам, що творять історію з давніх часів до сьогодення;
  • «Приборкувачам Чорнобиля присвячується…» – віртуальна експозиція представлена роботами з фондового зібрання Музею мистецтв;
  • Віртуальна експозиція творів з нагоди 165-річчя від дня народження актора, режисера, письменника Миколи Тобілевича (Садовського) (1856-1933);
  • «Зимова симфонія» – виставка робіт з фондового зібрання музею;
  • Віртуальна експозиція пам’яті Петра Кодьєва (1899-1968);
  • «Наш дім – Україна» – мандрівний виставковий проєкт волонтерки з Кривого Рогу Ірини Липень (Новгородської).
  • «Таємниця» – персональна виставка художника-земляка Ігоря Смичека (до 70-річчя від дня народження митця). В експозиції виставки представлено 97 робіт – художня книжкова ілюстрація, графіка та живопис.

Майстер-класи

  • Виїзний майстер-клас із виготовлення новорічних сувенірів з фетру та фоамірану для дітей з різних регіонів України, на території майданчика мобільної дитячої точки «СПІЛЬНО» від «Unisef» у Кіровоградському обласному центрі дитячої та юнацької творчості;
  • Майстер-клас із виготовлення аплікації з фоамірану «Янгол», «Дракончик».

Обласний краєзнавчий музей

  • «Волонтерський крафт задля перемоги» – виставка волонтерської продукції з нагоди Міжнаpодного дня волонтеpа, оpганізатор – «Асоціація спpияння самооpганізації населення»;
  • «Образ Індії в античній літературі на прикладі «Індіки» Ктесія Кнідського» – публічна лекція історика, директора Вільшанського українсько-болгарського історичного музею імені Івана Гуржоса Михайла Поліщука;
  • «Кропивницькі читання» – читання п’єси М. Л. Кропивницького «Чмир». Модератор заходу: Євген Скрипник;
  • «Музей традиційний та інноваційний» – обласний методичний семінар працівників музейних закладів;
  • «Залізниця і родина Тютюшкіних» – персональна виставка;
  • «Новорічні листівки з колекції Юрія Тютюшкіна» – виставка;
  • «У фарбах зими» – персональна фотовиставка Артема Безшкуренка;
  • «У полоні музики» – виставка 70-річчя народної артистки України, оперної співачки Лідії Забілястої (заповідник-музей І. К. Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія);
  • «Демократ чистої води» – виставка до 175-річчя від дня народження українського громадського та політичного діяча другої половини ХІХ – початку ХХ століття, борця за Незалежність України Опанаса Михайлевича (заповідник-музей І. К. Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія);
  • «Кераміка Сашка Черевченка: у пошуках гармонії» – виставка художника-кераміста, воїна ЗСУ Олександра Черевченка;
  • «Вишивка – генетичний код нації» – виставка колекції Володимира Добродняка;
  • «Хата моя, біла хата» – виставка колекції Володимира Нагорного;
  • «Україна: полум’я війни. 2014-2023» – виставка про події російсько-української війни.

Майстер-класи

  • «Чобіток для подарунків», «Різдвяний гном» – майстер-класи на території дитячої точки «Спільно» у Кіровоградському обласному центрі дитячої та юнацької творчості.

Художньо-меморіальний музей О. Осмьоркіна

  • «Попри все» – виставка творів учнів художньої школи імені Осмьоркіна з нагоди відзначення 131-ї річниці з дня народження художника і педагога Олександра Осмьоркіна;
  • «Як не зійти з розуму. Мистецтво під час війни» – творча зустріч і майстер-клас Ольги Краснопольської (провідної наукової співробітниці художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна).
  • «Українська символіка в натюрмортах художників-земляків» – традиційні «Мистецтвознавчі читання» до 131-ї річниці з дня народження художника і педагога Олександра Осмьоркіна.

Літературно-меморіальний музей І. Карпенка-Карого

  • Творча зустріч з членкинею обласного літературного об’єднання «Степ» імені Віктора Погрібного, авторкою книги поезій «Із Наві – в Яв» Оленою Трибуцькою;
  • Виставка, присвячена поету Леоніду Народовому. Експозиція включає світлини, книги, публікації.

Меморіальний музей М. Л. Кропивницького

  • «Настане день» – вечір бардівської пісні поета і композитора Віктора Коваленка;
  • «У фарбах зими» – персональна виставка фоторобіт Артема Безшкуренка;
  • «Зимові листівки для святкового настрою» – виставка фоторобіт-листівок Ігоря Кропивницького;
  • «Плід люблячих рук» – виставка виробів декоративно-ужиткового мистецтва.

Музей музичної культури ім. Кароля Шимановського

  • «Внесок людей з інвалідністю у музичне мистецтво» – бесіда-концерт з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю;
  • «Закохані в Україну. Відомі поляки з прикордоння Київщини та Херсонщини» – двомовна польсько-українська виставка присвячена представникам родини Шимановських, створена в партнерстві КЗ «Кропивницький музей музичної культури ім. Кароля Шимановського» та ГО «Об’єднання поляків «Полонія» ім. К. Шимановського». Експонується в Обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського.
  • Виступ чоловічого вокального квартету «Тополя» у церкві Святого Духа. Колектив створено при Кропивницькому музеї музичної культури ім. Кароля Шимановського та Об’єднанні поляків «Полонія» ім. Кароля Шимановського.

Музей історії українського хореографічного мистецтва

  • «Попелюшка» («Cinderella») – перегляд відеозапису балетної вистави у виконанні українського ансамблю «Шумка» (Канада);
  • «Вечорниці у музеї» – захід до Дня святого Миколая;
  • «Різдво у Фінляндії разом з Україною і ансамблем «Світанок»» – творча зустріч з колективом народного хореографічного ансамблю «Світанок» та його художнім керівником, заслуженим діячем мистецтв України Максимом Печененком.

Обласний Центр народної творчості

  • «Погляд-2023» – презентація щорічної віртуальної ХХVІІ художньої фотовиставки, яка проводиться з метою популяризації та розвитку фотомистецтва, виявлення та залучення нових авторів, розкриття творчого потенціалу та підвищення майстерності фотомайстрів-учасників, сприяння налагодженню творчих зв’язків та обміну досвідом між фотографами;
  • Концерт народного аматорського хорового колективу «Ветеран» (керівник Вікторія Карпова) КЗ «Кропивницький культурно-дозвіллєвий центр» Кропивницької міської ради;
  • Майстер-клас із хореографії від зразкового аматорського хореографічного ансамблю «Олена» КЗ «Культурно-дозвіллєвий центр» Кропивницької міської ради (керівник Олена Григор’єва, хореограф Юлія Мезенцева);
  • «Святий Миколай та Ельфійка» – інтерактивна анімаційна програма до дня святого Миколая для дітей учасників бойових дій, дітей-переселенців, дітей з багатодітних родин та вихованців будинків сімейного типу від Івент-студії «Імпровіза»;
  • Семінар-практикум керівників аматорських вокально-хорових колективів клубних закладів територіальних громад області;
  • «Країна майстрів» – виставка творів декоративно-ужиткового мистецтва.

Галерея Єлисаветград

  • «Шевченко: Мозаїка малярства» – презентація виставкового проєкту Національного музею Тараса Шевченка до 210-ї річниці з Дня народження митця;
  • «Щаслива дитина – квітуча Україна-2023» – підсумок Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнку: прийняли участь у конкурсі 2023 року – 1127 дітей; визнано переможцями 2023 року – 126 осіб (24 з Кіровоградської області).

Молодіжний центр «Кома»

  • «У передчутті дива» – творча зустріч з народним художнім колективом України, ансамблем бандуристів «Орія» (керівник Алевтина Чанковська) із циклу музично-краєзнавчого проєкту «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине…»;
  • «Андpіївські вечоpниці» – тpадиційне укpаїнське свято за участю молодіжної оpганізації «Пласт, станиця Кpопивницький» спільно з пpоєктом «Баба Єлька» і за підтpимки упpавління молоді та споpту Кpопивницької міської pади в Молодіжному центpі «Кома».

Фестивалі

  • «Міні Міс/Містер Центральна Україна 2023» – регіональний фестиваль грації та таланту.
  • «Зимовий вернісаж» – фестиваль творчих здобутків за участі вихованців Кропивницької музичної школи №2 імені Юлія Мейтуса та зразкового хору «Веселка». В рамках фестивалю в обласній науковій бібліотеці ім. Д. Чижевського відбувся концерт «Листи до Святого Миколая».
  • Фестиваль творчих здобутків учнів і викладачів музичної школи №2 імені Юлія Мейтуса «Зимовий вернісаж» продовжує радувати і дивувати шанувальників музичного мистецтва у Кропивницькому. Його яскравим продовженням став неймовірно теплий, світлий концерт відділу струнно-смичкових інструментів «Антоніо Вівальді – геній бароко».
  • У селищi Приютiвка пройшов фестиваль колядок «Рiздвяний пiснеспiв». Учасники фестивалю – вокальний колектив «Криниченька» Центру культури i дозвiлля, вокальний ансамбль «Надiя» Цукрозаводського БК, хор «Оксамит» та ансамбль «Спiвограй» Приютiвської селищної ради.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

Масові заходи:

  • «Будь толерантним до ВІЛ-інфікованих» – вулична акція;
  • «Репродуктивне здоров’я та ВІЛ» – лекція-бесіда;
  • «Кібернетика Амосова» – веб-бесіда;
  • «Натюрморт» – інтерактивне заняття;
  • «Подорож до чарівної Баянії» – відкриття виставки;
  • «Ниточка» об’єднує друзів» – презентація виставки (до 17-річчя створення клубу народних ремесел);
  • «Правда про Голодомор в Україні» – урок історії;
  • «Моє зимове диво» – зустріч з письменницею Вікторією Семененко і голосні читання дитячої книжки (до Дня св. Миколая);
  • «Миколай йде подарунки несе» – квест;
  • «З вірою в добро і милосердя» – до Міжнародного дня осіб з інвалідністю (в УТОСі);
  • Голосні читання творів М. Хвильового в рамках Національного тижня читання – 2023 (в УТОСі);
  • «Від Миколая до Різдва» – вулична акція до Дня Святого Миколая;
  • Святкування 23-річчя створення творчого об’єднання «Вітрила»;
  • «Вимоги Закону України «Про рекламу» до рекламодавців та розповсюджувачів реклами» – засідання школи досвідченого споживача;
  • «Корупція – OFF» – дискусійний практикум;
  • «Жінка в полоні» – засідання клубу документального кіно. Перегляд та обговорення фільму;
  • Святкова програма до Дня Святого Миколая (ігри, загадки, майстер-клас);
  • «Маєток Святого Миколая» – віртуальна екскурсія;
  • «Молодіжне і дитяче лідерство» – форум учнівської молоді;
  • Звітна конференція Федерації легкої атлетики;
  • «Геть від Москви!: життя і творчість М. Хвильового» – публічна лекція С. Михиди;
  • «(Не)помітні історії» – відкриття виставки;
  • «Як комунікувати чуйно, коли ми проживаємо війну» – публічна дискусія;
  • Мандрівний фестиваль документального кіно;
  • «РІКА» – засідання розмовного клубу;
  • Засідання круглого столу учасників творчої зустрічі Черкащини з музейниками, архівістами, бібліотекарями м. Кропивницького;
  • «Металевий ажур старого міста» – презентація книги Володимира Поліщука;
  • «Інформаційна платформа з питань праці» – заходи щодо мінімізації падіння як одного з найпоширеніших видів виробничого травматизму;
  • «Бовтиська западина – незвичайне поряд» – лекція;
  • «Чому Меліса?» – відверта розмова з письменницею В. Шкабой і тренеркою з гендерних питань С. Салій;
  • «Мистецтво як засіб естетичного виховання дитини» – батьківський клуб;
  • «Із наві – в яв» – презентація поетичної збірки Олени Трибуцької;
  • «Доступно про Helicobacter pylori для лікарства ПМД» – зустріч сімейних лікарів;
  • «Цікава палеонтологія» – інтерактивне заняття;
  • «Мода і стиль» – лекція;
  • «Розминка-розуминка для кмітливих і допитливих» – вулична акція (до Міжнародного дня кросворду);
  • «Керування емоціями» – батьківський клуб;
  • «Емоції в житті дитини» – засідання батьківського клубу. Зустріч з психологом Ю. Абрамович;
  • «Земське реальне училище – унікальний заклад нашого міста» – краєзнавчі студії;
  • «Різдвяні пісні» – концерт;
  • «Різдвяні традиції» – тематична бесіда (в УТОСі);
  • «Сувеніри 3D-ручкою» – майстер-клас;
  • Засідання Робоклубу;
  • «Проектування в 3D просторі» – майстер-клас;
  • «Тура» – засідання учасників шахового клубу;
  • «Навчаємося, граємося» – інтерактивні заняття за проектом «Діти України_Кропивницький».

Навчальні заняття (тренінги, семінари):

  • «AttractivtKrop» – Засідання інформаційно-туристичного клубу;
  • «Ниточка» – засідання членів клубу;
  • «Вітрила» засідання членів творчого об’єднання;
  • «Користування електронним каталогом» – тренінг;
  • «ChromJunior» – засідання-тренінг освітнього простору;
  • Засідання слухачів вищої народної школи;
  • «Основи комп`ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет» – тренінг;
  • «Дія. Цифрова освіта» – тренінг;
  • «Сервіси електронного урядування. Портал «Дія» – тренінг;
  • «Електронне урядування» – тренінг;
  • Засідання Батьківського клубу;
  • Розмовний клуб англійської мови з Біллом Томсоном;
  • Англійська для початківців «Вивчаймо англійську разом»;
  • Англійська на кожен день;
  • Німецька для початківців;
  • Французькомовний клуб;
  • «Туристичні маршрути Дніпропетровщини» – засідання слухачів вищої народної школи;
  • «Торгівля людьми – форма сучасного рабства» – інформаційно-тренінгове заняття;
  • «Розпізнавання домашнього та гендерного насильства: реагування та допомога» в рамках «16 днів проти насилля» – навчальний тренінг;
  • «Музей традиційний та інноваційний: цифрові послуги в закладах культури» – виступ на обласному методичному онлайн-семінарі в обласному краєзнавчому музеї.

Книжкові виставки:

  • «Найкращі друзі – книги» у віконному просторі «Про що говорять вікна»;
  • «Територія милосердя і добра»;
  • «Не дай СНІДу шанс» – До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом;
  • «Подієвий туризм. Фестивалі» – ІТ виставка;
  • «Микола Амосов: шлях до серця»;
  • «Мій святенький Миколаю, приходь скоріш, благаю»;
  • «Від Миколая до Різдва»;
  • «Літературні новинки»;
  • Літературний доробок членів творчого об’єднання «Вітрила (до 23-річчя створення об’єднання);
  • «Україна без корупції»;
  • «На захист рідної землі»;
  • «Децентралізація – регіональний розвиток в Україні»;
  • «Право від людини і для людини»;
  • «Героїзм та мужність ліквідаторів ЧАЕС»;
  • «Мінімізація падіння як одного з видів виробничого травматизму»;
  • «Пташина історія. Скандали, інтриги і мистецтво виживання»;
  • «Різдвяні легенди»;
  • Книжкова виставка, присвячена Елисаветградському земському реальному училищу;
  • «Стоп торгівлі людьми»;
  • «У нічний казковий час рік Новий прийшов до нас»;
  • «Менеджмент – наука та мистецтво управління»;
  • «Книги знають усе»;
  • «Енциклопедична скарбниця»;
  • «Книжковий глобус»;
  • «Бібліографія – ключ до книжкового всесвіту».

Онлайн-заходи:

  • «Слухаємо та читаємо»;
  • «Критичне мислення. Чому потрібно розвивати в дитини критичне мислення» – тренінг;
  • «Цифрова грамотність» – онлайн-тренінг для прийомних батьків;
  • Зведений звіт про діяльність публічних бібліотек за 2023 рік.

Віртуальні книжкові виставки:

  • «Микола Амосов: шлях до серця»;
  • «Менеджмент – наука та мистецтво управління»;
  • «Краєзнавці-земляки» (В. Дерезовський, В. Даценко, Ф. Плотнір, В. Шурапов);
  • «Комікси – єдність літератури і мистецтва».

Обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка

Масові заходи:

До Міжнародного дня людей з інвалідністю:

  • «Право жити без бар’єрів» – фотовиставка.

До Дня Збройних Сил України:

  • «Від козаків до кіборгів» – історичний екскурс.

До Всесвітнього дня української хустки:

  • «Українська хустка – оберіг крізь віки» – свято хустки.

До Дня захисту прав людини:

  • «Права знай – обов’язки виконуй» – правова експрес-гра;
  • «Як створити довірливі стосунки з батьками» – тренінг.

До Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:

  • «Чорнобиль: міфи чи реальність» – шок-урок.

До Новорічних та різдвяних свят:

  • «Різдвяна історія з бібліотеки» – концерт;
  • «Мереживо зимових свят» – мандрівка;
  • «Таємний Санта» – новорічний квест.

«Майстерня Святого Миколая»:

  • «Прикраси на ялинку» – майстер-клас;
  • «Виготовлення конверта для вітального листа» – майстер-клас;
  • «Новорічний макіяж» – майстер-клас від бровістки, б’юті-експертки Тетяни Єрмакової;
  • «Сніговичок» – майстер-клас із виготовлення новорічних іграшок (в рамках бібліопроєкту «Арт-бібліотека» для тимчасово позбавлених волі жінок на базі ДУ «КСІ»).

Психосоціальна підтримка:

  • «Зустріч із собою» – заняття з елементами тілесно-орієнтованої терапії від психологині Чеської гуманітарної організації «Людина в біді»;
  • «Емоції в нашому житті» + розпис гіпсових фігурок – заняття з психосоціальної підтримки з елементами творчості спільно з волонтерами Товариства Червоного Хреста України;
  • «Включаємося в життя» + створення ялинки – заняття з психосоціальної підтримки з елементами творчості спільно з волонтерами Товариства Червоного Хреста України;
  • «Про що розповідають карти» – зустріч з тарологом Анастасією Порсєвою;
  • «Таро: лайфхаки» – майстер-клас від таролога Анастасії Порсєвої;
  • «Дудлінг – корисне малювання для дітей та дорослих» – арт-заняття;
  • «Ігротека» – 3 заняття.

Участь у III-му Національному тижні читання (цикл заходів):

  • «Легенди рідного краю» – творча зустріч з письменницею О. Мігель;
  • «…І про кохання теж» – творчий вечір журналіста, письменника Петра Мельника та презентація першої збірки новел автора «Love story, якої не було»;
  • «Там, де падають зорі…» – презентація пісень барда Віктора Коваленка на слова поетів м. Кропивницького;
  • «Минуще все, любов лиш вічна» – нон-стоп.

До Всесвітнього тижня коду:

  • «Розмова з роботом» – майстер-клас з використання штучного інтелекту.

Проведено засідання клубів за інтересами:

  • Клуб «SpeakUp» (4 засідання);
  • «Передноворічні читання» – засідання літературного клубу «Ліра»;
  • «Права людини – безпосередній вияв особистісної цінності» – засідання кіноклубу «DOCUDAYS»;
  • «Символ року» − засідання хобі-клубу для молоді з інвалідністю «Нappi-Майстерня» та майстер-клас.

«МамоШколи»:

  • «Підліток: як зрозуміти й приборкати» – заняття дбайливих батьків від Інги Кузнецової.

Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці:

  • «У світі різдвяної казки» (до новорічних та різдвяних свят);
  • «Серце віддане пісні» (до 105-річчя від дня народження Платона Майбороди);
  • «Людина: гідність, права, свобода»;
  • «Талант, шо прагнув до зір…» (М. Хвильовий);
  • «Марко Вовчок: сторінки творчого життя»;
  • «Польська полиця в Україні»;
  • «Сильна армія – незалежна Україна» (до Дня Збройних Сил України);
  • «Різдвяна іграшка»;
  • «Право жити без бар’єрів» (до Міжнародного дня людей з інвалідністю) – фотовиставка;
  • «Моє місто для всіх» (до Міжнародного дня людей з інвалідністю) – виставка малюнків учасників міського інклюзивного конкурсу.

Підготовлено та поширено на веб-сайті бібліотеки та в соціальних мережах:

  • «У світі різдвяної казки» – відеоролик про книжкову виставку;
  • Відеоролик про підготовку до Нового року в бібліотеці;
  • «Залишаюсь українцем: Богдан Гаврилишин» – відеоролик про книгу.

Обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка

Масові заходи:

  • «Діти України і війна. Кропивницький» – заняття за програмою EOP.Kids. Ukraine в рамках проєкту;
  • «Вікенд з бібліотекою» – цикл заходів;
  • Заняття у рамках Мовного простору (розмовляємо та удосконалюємо знання української мови);
  • «#Читаймо» – щотижневі випуски на Ютуб-каналі бібліотечного інтернет-проєкту;
  • BiblioHab «11 +»: «Game Land» – розваги та настільні ігри для підлітків;
  • Навчання мові розмітки веб-сайтів HTML/CSS від Code Club Кропивницький;
  • «People in need» – зустрічі з психологами чеської гуманітарної організації;
  • Заняття зі спеціалістами Монтессорі-центру «Ладушки»;
  • Заняття з психо-соціальної підтримки від волонтерів Кіровоградської обласної організації Товариства Червоного Хреста України;
  • «Я+мама+тато=Книга» – сімейний ігровий майданчик;
  • Недільний кінопоказ;
  • «Магія спорту» – заняття бібліотечного клубу з настільного хокею.

До Дня Збройних сил України:

  • «Військова служба – поклик долі» – книжкова виставка;
  • «На сторожі спокою і миру» – година пам’яті;
  • «Вони захищають Україну» – книжкова виставка та огляд літератури;
  • «З вірою в перемогу» – зустріч з волонтером.

Національний тиждень читання:

  • «Маленькі шуканчики» – зустріч з письменником-земляком Василем Левицьким та презентація книги;
  • «Літературний подіум «Наші»» – бібліотечний проєкт. Зустріч з Аліною Шевченко;
  • «Читай UA» – книжкова виставка;
  • «Метелики перетворюються» – голосні читання книги Галини Вдовіченко;
  • «Скарби на книжкових поличках» – квест;
  • «Сніговий лев» Дж. Хелмор – арт-читання + творча майстерка «Чарівний лев».

До Дня Святого Миколая:

  • «Створюємо листа Святому Миколаю» – майстер-клас;
  • «Майстерня Святого Миколая» – майстер-клас;
  • «QR побажання читачам» – бібліочари;
  • «Затамуйте, друзі, подих, Миколай сьогодні ходить» – інтерактивний захід;
  • «У Миколая у торбинці» – книжкова викладка;
  • «Дарунки ельфів» – святковий хендмейд.

Всеукраїнський тиждень права:

  • «Час. Закон. Молодь» – книжкова виставка;
  • «Захищаємо права казкових героїв» – бібліоурок;
  • «Ми – проти насильства!» – створення флаєрів;
  • «Світ моїх прав» – викладка літератури.

Літературний подіум «Наші». Бібліотечний проєкт

  • Зустріч з Іриною Небеленчук.

День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

  • «Від мирного атома до катастрофи» – книжкова викладка.

Арт-читання:

  • «Малюк Санта» Наталія Стукман + творча майстерка «Зимові прикраси»;
  • «Оце так пощастило» Неле Мост + творча майстерка «Паперовий льодяник»;
  • «Марія Матівос» – літературний екскурс (до 64-річчя від дня народження).

Голосні читання:

  • «Чарівні істоти українського міфу» Д.Корній;
  • «Легенди Чарівнолісся» В.Андрієнко та О.Шульга.

До Новорічних та Різдвяних свят:

  • «Казки хурделиці» – виставка літератури;
  • «Зимова читальня» – онлайн-огляд;
  • «Новорічні витинанки» – творча майстерня.
  • «Дарунок Різдвяної зірки» Агнешка Ножинська-Дем`янюк – сторі тайм;
  • «У грудні по полудні» – різдвяна мозаїка;
  • «Книжкові Jingle beels» – книжкова виставка;
  • «QR побажання читачам» – бібліочари;
  • «Різдво і мої 12 бабусь» Катерина Єгорушкіна – онлайн-огляд;
  • «Новорічні вогні запрошують до казки» – бібліо-вечеря;
  • «Разом з книгою в Новий рік» – книжкова виставка;
  • «Дива власноруч» – скрапбукінг-майстерня;
  • «Ялинки, які вас здивують» – інформаційний коктейль.

IT бібліошкола для дітей

  • Робота з графікою: ознайомлення з основами графічних програм та створення власних малюнків у графічному редакторі Paint;
  • Вивчення базових функцій текстового редактора;
  • Вивчення основ створення презентацій та використання цифрових інструментів.

«Code Club Кропивницький» – заняття у рамках курсів:

  • «Клавіатура та миша. Вивчення нових символів. Робота з клавіатурним тренажером»;
  • «Файли. Типи файлів. Програма Word»;
  • «Програма Microsoft Power Point»;
  • «Правила безпечної роботи в інтернеті».

Засідання Батьківського клубу, який реалізує БФ «Безпечне майбутнє» у співпраці з UNICEF:

  • «Вплив батьків на поведінку дитини»;
  • «Особливості підліткового віку»;
  • «Самооцінка та її роль у житті підлітка»;
  • «Вчимося спілкуватися».