Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Хроніка культурного життя Кіровоградщини
оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за вересень 2022 року
Загальні питання
Щоденно о 9 годині ранку – Всеукраїнська хвилина мовчання за усіма загиблими, як військовими, так і цивільними, через вторгнення росії в Україну.
1 вересня, у Кропивницькому на території головного управління ДСНС, відбулася презентація та спецпогашення нової поштової марки «Пес Патрон» від Укрпошти. У процедурі спецпогашення марки взяли участь начальник Кіровоградської ОВА Андрій Райкович, начальник ГУ ДСНС України в Кіровоградській області Віталій Миронюк та очільниця Кіровоградської дирекції АТ «Укрпошта» Тетяна Капустіна.
Аріна Коновалова із міста Малої Виски здобула друге місце у всеукраїнському конкурсі «Країна сама себе не зробить», у номінації «Найкраще гасло» із малюнком «Вірю у мрію».
22 вересня, у Кропивницькому вшанували подвиг партизанів і підпільників Другої світової війни. До Дня партизанської слави на території меморіального комплексу Фортечні вали поклали квіти на могили учасників підпільного руху представники обласної влади, ветеранських організацій, військові. Після покладання квітів представники міської влади та департаменту соціальної політики відвідали і привітали двох ветеранів партизанського руху, які нині проживають у Кропивницькому – Івана Федоровича Анастасьєва та Валентину Семенівну Долженко.
Управління культури і туризму Кропивницької міської ради спільно з видавництвом «РАНОК» завершили роботу над проєктом «Гайда до Кропивницького!». Проєкт передбачав розробку та випуск блоку друкованого видання для дозвілля дітей у серії книг-розмальовок про подорожі містами України «Подорож з олівцями».
24 вересня, з нагоди 268-ї річниці заснування міста Кропивницького, за результатами акції «Місто-іменинник – ЗСУ», Збройним Силам України передали від кропивничан три автомобілі та 268 кілограмів патріотичних пряників. Понад пів сотні кропивничан відзначили нагородами і подяками за вагомий внесок у розвиток міста, активну громадську й волонтерську діяльність, за мужність і відвагу під час захисту України від російського агресора. За значний особистий внесок у соціально-економічний розвиток міста, вагомі професійні досягнення, сумлінну працю, активну громадську позицію, благодійну і волонтерську діяльність та з нагоди відзначення 268-ї річниці з дня заснування міста орденом «За мужність» ІІІ ступеня нагородили водіїв комунального підприємства «Електротранс» Віктора Воротнюка, Ігоря Декусара, Олександра Дзицюка, Володимира Каніковського, Олександра Короловича, Василя Штомпеля, Олега Шутку. Музичним подарунком усім учасникам урочистостей став уже відомий український «На землі, в повітрі і на морі» у виконанні оркестрів муніципального та 3-го полку спецпризначення імені Святослава Хороброго та солістів-вокалістів 3-го полку та обласної філармонії.
25 вересня перестало битися серце Заслуженого працівника культури України, художнього керівника відомого ансамблю народного танцю України «Ятрань» 1986-2003 років Василя Босого. Василя Сильвестровича добре знали не лише у Кропивницькому й Україні, а й далеко за межами нашої країни як людину, яка віддала усе життя танцям, виховала не одне покоління талановитих танцюристів, прищепила любов до українського танку багатьом вихованцям.
29 веpесня, у Кpопивницькому на теpитоpії Великої хоpальної синагоги вшанували 81-ші pоковини тpагедії Бабиного Яpу. Начальник Кіpовогpадської ОВА Андpій Райкович, кеpівник Іудейської pелігійної гpомади у місті Кpопивницький Дан Закута а також небайдужі кpопивничани поклали квіти та pитуальні камінці до мемоpіального знаку «Жеpтвам Голокосту».Молитву за загиблими жертвами прочитав рабин Іудейської релігійної громади Дан Закута. Учасники мітингу вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання, запалили лампадки і поклали квіти та камінці до пам’ятного знака «Жертвам Голокосту» та до пам’ятного знаку «Євреям – жертвам нацизму», що знаходиться у сквері Праведників народів світу.
Театрально-концертне життя
«MEMORIES» – онлайн-концерт Олександра Безайя «MEMORIES»;
Відбувся благодійний вуличний концерт рок-гурту «KOZAK SYSTEM» в обласному центрі на площі Героїв Майдану.
«Польсько-українські музичні діалоги» – концерт в рамках гастрольного туру по Україні Національного ансамблю солістів «Київська камерата» (диригент – Роман Ревакович (Польща), фортепіано – Дмитро Таванець);
«Київська камерата» – концерт симфонічного оркестру в рамках міжнародного фестивалю «Осінь з музикою Кароля Шимановського».
Академічний обласний український музично-драматичний театр
ім. М. Кропивницького
«Ліворуч від розлуки, на Північ від тебе» – трагікомедія на одну дію від творчого об’єднання «Чорний квадрат»;
«Ціна життя» – вистава за п‘єсою Карела Чапека «Мати»;
«Крик нації» Василя Стуса – вистава Донецького академічного драматичного театру;
«Сто тисяч» – вистава Київського академічного драматичного театру на Подолі (режисер Віталій Малахов). У ролі Герасима Калитки – народний артист України, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Богдан Бенюк;
«Хлібне перемир’я» – вистава артистів Харківського державного академічного українського драматичного театру імені Шевченка та Вінницького театру імені Садовського;
«Приборкання норовливого» (за мотивами п’єси Я. Стельмаха «Кохання у стилі бароко») – вистава Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка;
«Тінь весни» – вистава-реквієм кропивницького театру тіней Visorium та хореографічного ансамблю «Світанок».
Музейна справа
Музей мистецтв
Виставки, заходи:
«Філателія воєнного часу» – експозиція сучасних поштових знаків;
«Рух – це життя!» – віртуальна виставка з нагоди загальнодержавного Дня фізичної культури і спорту;
«Козацький код України» – віртуальна експозиція до Дня Захисників України;
Персональна виставка члена Національної спілки художників України, лауреата премії Кабінету Міністрів України за вклад молоді у розбудову України у номінації «за творчі досягнення», завідувача відділу Музею мистецтв – картинної галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна» Анатолія Дмитровича Кімнатного у холі Громадського офісу.
«З любов’ю до України» – виставка творів члена Національної спілки художників України Анатолія Кімнатного;
«Живописний ліс» – віртуальна виставка (до Дня працівників лісу);
«Київські історії театру Корифеїв» – театралізовані читання до Дня міста в рамках святкування 140-річчя «Театру корифеїв» за участі київської команди аматорів-акторів, які представляли туристичний проєкт «Бюро театралізованих екскурсій»;
«Пізнати свій народ і в народі себе» – персональна виставка Вадима Медяника.
Майстер-класи: виїзний майстер-клас із виготовлення аплікації з кольорового картону «Осінь» для дітей з різних регіонів України; на території майданчика мобільної дитячої точки UNISEF, майстер-клас із виготовлення тканих браслетів в техніці килимарство, виготовлення тканих янголів-оберегів та сувенірів (заслужений майстер народної творчості України Олександра Пренко); виготовлення вітальної листівки з кольорового паперу.
Обласний краєзнавчий музей
«Туризм в умовах війни» – виставка до Всесвітнього дня туризму та Дня туризму в Україні. Презентовані світлини ілюструють заклади культури та культові споруди до та після повномасштабного вторгнення росії на територію України.
Музей музичної культури ім. К. Шимановського
«Історичні й козацькі пісні Кропивниччини» – віртуальна виставка.
Галерея Єлисаветград:
«Єлисаведградська фотографія. Погляд в минуле» – презентація книги (до видання увійшли 400 фотографій єлисаветградських фотографів 1865-1924 років з колекції родини Цуканових).
Літературно-меморіальний музей І. Карпенка-Карого
«Корифеї українського театру і Петро Ніщинський» – спільний захід з музеєм музичної культури імені Кароля Шимановського, до дня заснування міста Кропивницького та Всеукраїнського свята театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти». В рамках заходу – виступ фольклорного ансамблю музичного коледжу міста Кропивницького та гуртів «Дике поле» і «Млиночок».
«Друга домівка Івана Тобілевича. Хутір Надія» – персональна виставка акварельного живопису Юлії Тарасової, присвячена святу театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти» та 140-річчю створення Театру Корифеїв. (представлені майже 40 пейзажів та натюрмортів, створених художницею у державному заповіднику-музеї Хутір Надія).
Обласний Центр народної творчості
«Психофізика актора» – майстер-клас актора Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М. Л. Кропивницького Олексія Дорошева
Концерт народного аматорського хорового колективу «Калина» Соколівської сільської ради Кропивницького району в рамках проєкту «Мистецька платформа. Музичні зустрічі» (керівник – заслужений працівник культури України Григорій Палій);
Творча зустріч із кропивницьким композитором, поетом, піснярем Андрієм Шульгою (у рамках проєкту «Мистецька платформа»);
«Золотими стежками Ексампею» фотовиставка (в рамках проєкту «Мистецька платформа»). Експозиція налічує 60 світлин 19 авторів із Кривого Рогу та Кропивницького за підсумками фотопленеру «Кропивницький та «Хутір Надія» запрошують»;
Творча зустріч із фольклорним етногуртом «Млиночок», присвячена старовинній українській пісні.
Фестивалі
«Танцюй в ім’я перемоги» (фестиваль під такою назвою проходить в Кропивницькому вже вдруге). У хореографічних змаганнях взяли участь понад 4 сотні учасників, наймолодшим з них 6 років. До фестивалю долучилися танцівники з Києва, Миколаєва, Одеси, Черкас, Харкова, Дніпра, Сміли, Кам’янки Кривого Рогу, Олександрії. Переможці отримали призи від партнерів та спонсорів.
«Вересневі самоцвіти» – 52-ий всеукраїнський фестиваль театрального мистецтва під гаслом «Музи не мовчать», в рамках якого відбулися вистави: «Крик нації» Василя Стуса у виконанні Донецького академічного драматичного театру, «Сто тисяч» Київського академічного драматичного театру на Подолі, «Хлібне перемир’я» у виконанні артистів Харківського державного академічного українського драматичного театру імені Шевченка та Вінницького обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Садовського, «Приборкання норовливого» Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка. Виступ народного хореографічного колективу «Світанок» та прем’єра вистави «Ціна життя» Кіровоградського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М.Л.Кропивницького.
Бібліотечна справа
ОУНБ ім. Д. Чижевського
Масові заходи:
English Speaking Club для студентів Донецького університету внутрішніх справ;
«З ароматом кави для ВПО «Я-Маріуполь» – майстер-клас з виготовлення поробки з природних матеріалів;
«Живильна сила Західної України» – віртуальна екскурсія;
«Здорові зуби – здоров’ю любі» – інтерактивна лекція;
«Я-Маріуполь» – калейдоскоп різноманітних дослідів, спільно з Оцентум для ВПО;
«Місток дружби» – тематична зустріч;
«Зелені скарби України» – вулична акція;
«Таємниці нашого тіла» – інтерактивна лекція;
«Надання першої домедичної допомоги в умовах воєнного стану» – лекція-практикум;
Розмови про літературу із Сергієм Михидою;
«Що таке рашизм?» – круглий стіл;
«Абетка здорового харчування» – інтерактивна лекція;
«Хай буде мир в Україні» – вулична патріотична акція до Міжнародного дня миру;
«Я обираю мир» – вулична акція;
«Хай голуби миру на землю зійдуть!» – майстер-клас (до дня Миру) для вихованців СДНЗ №46 «Краплинка»;
«Янголята» – майстер-клас;
Презентація нових книг Володимира Поліщука «Драго, Зусман та інші», «Будівничі на берегах Інгулу»;
«Патріотичний браслет» – майстер-клас;
Акція до Дня українського кіно;
«Експрес-опитування. Ядерна зброя: думка громадськості» – вулична акція До Міжнародного дня боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї;
«Контрацепція: це ваше життя і ваша відповідальність» – вулична акція;
«Що таке договір і що потрібно знати при укладанні договору» – лекція;
«Тенета помсти» – презентація збірки оповідань (обласне літературне об’єднання «Степ»);
«Знайомство з бібліотекою» – бібліоквест до Всеукраїнського дня бібліотек;
«Епідсезон грипу, ГРВІ та COVID-19» – лекція;
«Стиль життя – здоров’я» – вулична акція;
День першокурсника;
«Бібліотека – територія єдності» – вулична акція;
«Війна. Поезія. Молодь» – поетичний колаж;
«Моя бібліотека» – майстер-клас з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек;
«Хортиця» – віртуальна екскурсія;
«Закладинки» – майстер-клас;
«Улюблена поезія» – поетичні читання;
«Бібліоквіз для ерудитів» – бібліовікторина;
«Дешифрувальник» – інтелектуальна гра;
«Цікава бібліографія: від каталожної картки до діджитал» – екскурсія-практикум;
«Чи знаєте ви Кропивницький» – пізнавальна вікторина до Дня міста;
«Веселі звірята» – майстер-клас з паперопластики;
Майстер-клас з нейрографіки;
«Сувенір 3D-ручкою» – майстер-клас;
Засідання Клубу робототехніки;
Артхаус Клуб. Відеоперегляд;
Клуб розмовної англійської мови з Білом Томсоном.
Навчальні заняття (тренінги, семінари):
«Медичні сервіси електронного урядування» – тренінг;
«Основи комп`ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет. Електронне урядування» – тренінг для літніх користувачів;
Консультація-тренінг «Опис електронних версій журналів в базу даних «Періодика» для бібліографів Обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є.Маланюка;
«Сервіси електронного урядування» – тренінг з е-урядування в Інтернет-центрі для користувачів 50+;
«Молодь – рушійна сила громади» – блог-кафе;
«Соціальні мережі: сучасне середовище спілкування» – блог-кафе;
«Електронний каталог» – тренінг;
У рамках проекту «Мир у цифровий час» семінар-тренінг;
«Арт-терапевтичні засоби відновлення у воєнний час»;
Заняття з англійської мови для ВПО «Я – Маріуполь»;
Книжкові виставки:
«Сонце водить вересень у шкільнім дворі…» (до Дня знань);
«Історія педагогіки»;
125 р. з дня нар. І. Микитенка;
«На захисті здоров’я жінки» – до Міжнародного дня гінекологічного здоров’я ;
«Місто моє над Інгулом»;
«Світ комп’ютерної техніки»;
«Здоров’я серця і судин» (До Всесвітнього дня серця );
Сторінками українського театру;
«Миру в Україні – бути!» (до Дня миру);
18. 60 р. з дня нар. П. Кущ;
«Героїчне минуле партизан»;
«Єдність у різноманітності»;
«27 вересня – Всесвітній день туризму»;
Виставка словників різних мов ;
«Dictironary Boom»;
«Трагедія Бабиного Яру»;
«Кожній дитині – родина».
Онлайн-заходи
Участь в онлайн-конференції «Голокост в Україні та світі»: «Книги про Голокост в фондах ОУНБ імені Дмитра Чижевського» (презентація);
«Бібліотека – спільнодія нашої мрії» – онлайн-зустріч до Всеукраїнського дня бібліотек.
Віртуальні виставки:
«Хай серце буде здоровим!»;
«В об’єктиві слова: українська журналістика»;
«Топ-10 SMART-міст 2021».
Обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка
Масові заходи:
«Привіт, школо!» – вулична акція до Дня знань;
«Мій рідний край – моєї долі оберіг» – День краєзнавства
«Ми – українці: честь і слава незламним!» – урок гідності;
«Європа – цивілізаційний вибір України» – історичний екскурс;
«Земле степова, мій рідний край» – краєзнавча мандрівка;
«Поговоримо про… сімейні цінності» – велнес-вечір;
«Сентиментальні мандри» – краєзнавчо-інтерактивна екскурсія;
«Місто на сивому Інгулі» – година краєзнавства;
Навчальний інтенсив із протимінної безпеки за участю фахівців Головного управління ДСНС у Кіровоградській області;
«Знай правила дорожнього руху – зберігай здоров’я і життя» – урок-застереження за участю фахівців патрульної поліції;
«Діяльність Товариства Червоного Хреста України» – зустріч-знайомство;
«Речі, які у нас спільні» – ігротека.
Школа інформаційного комфорту:
«КОБЮ ім.. Є. Маланюка – відкритий світ інформації
«Енциклопедії. Словники. Довідники» (методика пошуку інформації).
«Кіноп’ятниця»:
«Супершістка» – перегляд мультфільму;
«Рататуй» – перегляд мультфільму;
«Мадагаскар» – перегляд мультфільму;
«Морське чудовисько» – перегляд мультфільму;
«Дім дивних дітей» – перегляд мультфільму;
«Ральф-руйнівник» – перегляд мультфільму;
«Шпигуни під прикриттям» – перегляд мультфільму.
Майстер-класи: із розпису шоперів (в рамках проєкту ВільноХАБ); із виготовлення листівки «З Україною в серці»; із виготовлення книжкової закладини; у техніці торцювання «З любов’ю до України»; з виготовлення патріотичної листівки «Моя Батьківщина»; «Дивовижний єдиноріг» (В рамках проєкту «Бібліодень»); «Веселі смайлики»; «Крокуючий робот».
«Блочне програмування M–Bot» інтерактивне заняття;
«Вчимося програмувати» – розважально-пізнавальне заняття;
«Не дозволяй собою маніпулювати» – тренінг з медіа грамотності;
«Кібербезпека і кібергігієна» – тренінг;
«Goodbye, summer» – молодіжна танцювально-коктейльна вечірка;
День відкритих дверей (до Всеукраїнського дня бібліотек);
«ХІV Фестиваль молодіжної книги на вулиці Театральній» (до Всеукраїнського дня бібліотек);
«Сучасна бібліотека – простір для мотивації читання і розвитку» – обласний семінар-практикум;
«Сторінками історії української державності»;
«Легенди рідного міста» – історичний екскурс.
Проведено засідання клубів за інтересами:
Кіноклуб «Докудейз»:
«Гендер і успіх» – перегляд та обговорення тематичного документального фільму «Джовані та балет на воді» режисерки Астрід Буссінк.
Клуб «Ліра»:
«Вересневі самоцвіти» на хуторі Надія.
Клуб «SpeakUp» (4 засідання).
Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці:
«Осінні новинки до вашої торбинки»;
«Спорт. Здоров’я. Молодість» (до Дня фізичної культури і спорту);
«Золоті ключі краю: культура, мистецтво, література» (до Дня міста);
«Драйвові мандри Україною»;
«Театр – це моє життя» (до 140 річчя від заснування першого професійного українського театру);
«Письменники-ювіляри: Стівен Кінг»;
«Оперний світ Соломії Крушельницької» (до 150-річчя від дня народження);
«Читання Вам пасує» (до Всеукраїнського дня бібліотек).
Підготовлено та поширено на веб-сайті бібліотеки та в соціальних мережах:
відео-ролики: «Цікаві факти про українських письменників»; про відеоперегляди в бібліотеці, про підсумки майстер-класу з розпису шоперів (в рамках проєкту «ВільноХаб»), анімоване відео: «Таємниці й цікавинки Всесвіту» за книгою Регіни Гіменез «Гео-Графіка».
відеомайстер-класи: із виготовлення театральної листівки «Подаруй на згадку» (до 140-річчя від заснування укр. професійного театру), «Патріотична квітка».
відео огляди літератури, книжкових виставок: «Осінні новинки до Вашої торбинки», «Англійський коктейль» (література іноземними мовами), «Король жахів: Стівен Кінг»; «Історії про великих».
Обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка
До Дня Знань:
«Єдиний урок з безпеки» – перший урок;
«Джерелами сучасних знань» – день інформації;
«Разом ми – сила!» – перший урок;
«Самчитайлик» – виставка літератури;
«Пам’ятай та виконуй!» – виставка-адвайзер;
«Будь уважним на дорозі!» – години безпеки.
Заходи Бібліотечної інтерактивної просвітницької платформи «Зелене світло»:
Цикл «Академія безпеки»:
«Правила поведінки в школі» – інфографіка 3D.
Цикл просвітницьких ігрових заходів «Безпечний дитячий світ»:
Game Land «Споримо Ти не знаєш?!»
«Засвітись – захистись!» – акція;
«Читай та будь успішним!» – інформ-дайджест;
«Парад шкільних наук» – бібліо-пленер;
«Покоління АЛЬФА обирає» – книжкова виставка;
«Шкільна література» – бібліо – вікторина;
«Джерелами сучасних знань» – дні інформації.
Творча студія майстер-класів «Хобі-територія»:
«Осіння листівка» – майстер-клас;
«Гендерна рівність» – плакат-батл.
«Хочу бути програмістом» (до дня програміста): профосвіта від бібліотекаря.
Читацький щоденник:
«Релаксація душі» – голосні читання поезії.
До Дня міста:
«Наше місто від «А» до «Я»» – краєзнавчі вебмандри;
«Кропивницький в об’єктиві» – краєзнавча фото-мозаїка.
Цикл заходів «Супер IQ»
«Всезнайка» – онлайн-квіз;
«Історія однієї книжки» К.Рабей – Book хвилинка.
«Майстерня казкових світів» – заходи бібліотечного коворкінгу:
«Інжир – амбасадор безпеки» – творча майстерня;
ТМ з пошиття екоторбинок.
Мовний простір:
«Що нового в українській культурі» – дайджест.
«Одяг у нашому житті» – еко-сторінка.
«Про…» – проєкт.
Заходи навчально-ігрового екологічного проекту «ЕКО – стиль твого міста»:
«Чомусикам» – виставка літератури;
«Еко-мемо» – Game Land настільних ігор.
До Всеукраїнського Дня бібліотек:
«Книга – насолода чи мука?» – полемічний діалог;
«День повернутої книги» – акція;
«Бібліотека – від книги до успіху» – день бібліографії;
«Бібліотека – від книги до успіху» – інформ день;
«Вас обслуговує літературний герой» – бібліо шоу;
Флешмоб «Читаємо з пелюшок для наших діточок» – флешмоб;
«WOW Books» – смарт виставка;
«Почитай мені книжку» – літературні івенти (Галина Вдовиченко, Сашко Дерманський, Надія Гармазій, Антоніна Царук, Ольга Полєвіна);
«Плекаємо собі заміну» – день дублера.
Бібліо-календар
«Країна Мумі Троллів» Туве Янсон – книгоподорож та кінопоказ з циклу «Книжки, що захопили світ!» в рамках клубу «Бібліотечний кінозал для малюків».
«Осінній книгопад» – бінго-челендж:
«Сонячний промінчик на книжковій полиці» – сімейний ігровий майданчик;
«Магія спорту» – заняття бібліотечного клубу з настільного хокею.
«11 +» BiblioHab:
«Game Land» (Розваги та настільні ігри для підлітків);
«#Читаймо» бібліотечний інтернет-проєкт (щотижневі випуски на Ютуб каналі);
Навчання мові розмітки веб-сайтів HTML/CSS від Code Club Кропивницький.
Заняття курсів від Code Club Кропивницький:
Організація робочого місця. Комп’ютер, його будова та призначення;
Операційна система Windows. Основні елементи вікна Windows. Створення файлів, папок;
Клавіатура та миша. Вивчення нових символів. Робота з клавіатурним тренажером.
«Школяр і комп’ютер: технології без шкоди» – цикл онлайн-занять для користувачів:
Як визначити та зловити фейк?;
Медіаграмотність – вимога часу;
Безпека в інтернеті в умовах військових дій;
Додатки Tik Tok і Like. Користь чи небезпека для дітей?