Хроніка культурного життя Кіровоградщини​

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за лютий 2022 року

 

Загальні питання

2 лютого у Кpопивницькому нагоpодили лауpеатів обласної пpемії імені Євгена Маланюка. Уpочистості відбулися в пpиміщенні обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка. За підсумками 2021-го pоку лауpеатами пpемії стали:

  • Наталія Бідненко у номінації «Поезія» з твоpом «Бузковий вечіp»;
  • Киpило Поліщук у номінації «Пpоза» з твоpом «Пташиний цвинтаp»;
  • Володимиp Поліщук у номінації «Літеpатуpознавство та публіцистика» з твоpом «Час псевдонімів і pобкоpів».

Лауpеатам вpучили диплoми, відзнаки «Степoвий opел», нагpудні знаки.

12 лютого у Кропивницькому долучилися до акції Єдності за Україну. За ініціативи руху опору капітуляції молодь та ветерани, волонтери та військові зібралися на площі Героїв Майдану, аби заявити свою готовність відстояти цілісність і незалежність держави.

14 лютого «З Україною в серці» – акція, у День святого Валентина на площі перед міською радою розгорнулася святкова інсталяція — символічне серце з повітряних кульок з головним акцентом — синьо-жовтим прапором. Ініціатором акції «З Україною в серці» виступило управління молоді та спорту міської ради.

15 лютого в обласному центрі вшанували пам’ять загиблих учасників бойових дій на території інших держав з нагоди 33-ї річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан. Кропивничани та представники міської влади поклали квіти до пам’ятника воїнам-інтернаціоналістам усіх поколінь.

15-16 лютого, у день народження письменника, вченого, педагога, громадського діяча Леоніда Васильовича Куценка, у літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого в режимі онлайн пройшли літературно-краєзнавчі Куценківські читання, що вже стали трибуною для обміну здобутками та відкриттями у галузі краєзнавства. Тема «Літературне краєзнавство і національна пам’ять» не випадково обрана для цьогорічних ХV читань, адже на 2022 рік припадає 140-річчя українського театру корифеїв, 125-річчя від дня народження Євгена Маланюка, 95-річчя одного з фундаторів літературного краєзнавства нашого краю Миколи Смоленчука. Участь у заході онлайн і заочно взяли 29 осіб – науковці, музейники, бібліотекарі, педагоги, краєзнавці, літератори, журналісти, учнівська молодь.

16 лютого кропивничани долучились до відзначення першого Дня Єднання. Відбулося Віче Національної Єдності та марш Єдності, до якого долучилася очільниця області Марія Чорна, її заступники, представники структурних підрозділів обласної державної адміністрації та міської влади. Учасники пройшли колоною від площі Героїв Майдану до парку «Ковалівський». Після цього відбувся автопробіг Єдності. Колона автівок, прикрашених національною символікою, проїхалася обласним центром.

Велелюдна хода зібрала кілька тисяч містян, серед них і ветерани АТО та ООС, рідні загиблих у російсько–українській війні, громадські активісти, мешканці міста. Вони різні за віком, за політичними вподобаннями і релігійними поглядами, але міцно поєднані бажанням захистити свою країну, продемонструвати усьому світові єдність українців у відстоюванні права жити вільно на рідній землі. В руках у всіх синьо – жовті прапорці, одяг прикрашений національними стрічками. На чолі колони – військовий духовий оркестр, Державний Прапор та вишитий Гімн України. У Ковалівському парку учасники ходи поклали живі квіти до пам’ятного знаку загиблим спецпризначенцям та вшанували їхню пам’ять хвилиною мовчання.

18 лютого кропивничани долучилися до щорічної тихої акції вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні «Янголи пам’яті». Сто паперових Янголів, розвішаних на ялинах майдану перед міською радою молоддю міста разом із представниками міської влади, стали символом пам’яті про загиблих учасників Революції Гідності. Їх до пам’ятної дати виготовили кропивницькі школярі.

20 лютого У Кропивницькому вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні

У День Героїв Небесної Сотні кропивничани вшанували пам’ять українців, загиблих у 2014 році під час Революції Гідності. До меморіальної акції цього дня долучилися представники міської влади.

Театрально-концертне життя

Обласна філармонія

Протягом місяця в обласній філармонії відбулися виступи та концерти:

«Час кохати» – добра комедія; «Схоже на щастя» – іронічна комедія за участі київських акторів (Ада Роговцева, народна артистка України; Світлана Орліченко, заслужена артистка України); гурт «Лісапетний батальйон»; «Хаос: жінки на межі нервового зриву» – вистава за участі київських акторів; «Все буде Love» – виступ студії хореографічного мистецтва «Авангард» (мистецький проєкт дитячої філармонії «Концерти для дітей та батьків»); гала-концерт кращих пісень вокально-інструментального ансамблю «Веселые ребята»; «Бампер і Сус» – презентація серіалу; виступ пісенно-танцювального ансамблю «Полтава».

Академічний обласний театр ляльок

  • «Правдива козацька казка» – вистава за п’єсою Б.Мельничука «Козацькі вітрила»;
  • «Чарівні дарунки феї Веселунки» – фантастична інтерактивна казка.

Музейна справа

Обласний краєзнавчий музей

1 лютого відбулася відкрита лекція Григорія Клочека – професора Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, присвячена 125-ї річниці від дня народження нашого видатного земляка, українського письменника, поета, публіциста, культуролога, сотника Армії УНР Євгена Маланюка.

11 лютого співробітники відділу природи Кіровоградський обласний краєзнавчий музей Вікторія Слюсаренко та Daria Demchenko провели цікавий майстер-клас на базі НВО №6 для школярів 4-го класу.

Музей мистецтв

Виставки, заходи:

  • «Тварини китайського гороскопу» – експозиція китайської витинанки-цзяньчжи;
  • «Першопредок витинанки – мистецтво цзяньчжи» – презентація;
  • виставка однієї картини до 125-річчя від дня народження Євгена Маланюка (1897-1968) – поета, культуролога, історіософа;
  • «Нові надходження 2021» – виставка творів новітніх поповнень;
  • «Зимограй» – виставка робіт учнів підготовчих класів Художньої школи імені О.О.Осмьоркіна міста Кропивницького (організатор – Ірина Зантарія);
  • «Баба Єлька» – презентація унікального календаря на 2022 рік, у якому зібрані кращі світлини з етнографічних експедицій проекту «Баба Єлька»;
  • «#жовті_листочки» – презентація збірки поезій Ольги Застеби;
  • «На перехресті почуттів» – віртуальна експозиція творів до 70-річчя від дня народження члена Національної спілки художників України, лауреата обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-ужиткового мистецтва в номінації «Декоративно-прикладне мистецтво» імені Якова Паученка (2003), заслуженого художника України Наталії Федоренко;
  • пересувна фотовиставка в рамках Всеукраїнської акції «Вшануй», започаткованої у 2021 році за ініціативи Міністерства молоді та спорту України та Державної установи «Всеукраїнський молодіжний центр» до Дня Збройних Сил України;
  • «Мова – ДНК нації» – творча зустріч з гуртом «Verneci» до Міжнародного дня рідної мови;
  • «Віктор Орлі: провокація емоцій» розгорнуто експозицію, присвячену 60-річчю від дня народження французького художника-земляка Віктора Орлі (Геннадія Гребньова);
  • «Замаскована турбота» – проєкт (плетіння маскувальної сітки).

Майстер-класи: з виготовлення аплікації з паперу, закладинки з фоамірану, «Виготовлення ієрогліфа подвійного щастя»; виготовлення ангела з паперу «Ангел пам’яті» в рамках проекту «Ангели пам’яті-2022»; виготовлення святкової листівки.

Галерея Єлисаветград:

  • «Україна – Китай» – виставка дитячих малюнків.

Художньо-меморіальний музей О. Осмьоркіна

  • 4 лютого відбулася презентація тематичної пересувної виставки «Єдиним сном, єдиним болем…» з нагоди відзначення 125-річчя з дня народження українського письменника, поета, культуролога-енциклопедиста, літературного критика, сотника Армії Української Народної Республіки Євгена Маланюка. Поезії Євгена Маланюка в ілюстраціях заслуженого художника України Андрія Надєждіна. До експозиції увійшли понад сорок репродукцій графічних композицій та книжкових заставок, виконаних відомим кропивницьким митцем для друкованих видань Леоніда Куценка «Dominus Маланюк – тло і постать» та збірки поезій Євгена Маланюка «Єдиним сном, єдиним болем…» з перекладами російською мовою Олександра Архангельського.
  • 20 лютого відбулася презентація науково-просвітницького мистецького проєкту «Музей Олександра Осмьоркіна – мистецька територія позитивних емоцій». Його метою є створення комунікаційного майданчику для ветеранів та членів сімей учасників АТО/ООС, волонтерів, громадських ветеранських організацій в рамках проведення в Кіровоградській області соціальної акції «Пам’ятаємо. Підтримуємо. Допомагаємо».
  • 21 лютого відбулися традиційні «Художні студії». Цей мистецький проєкт започаткований у 2012 році з нагоди відзначення 120-річчя з дня народження видатного художника і педагога Олександра Осмьоркіна.

 

Літературно-меморіальний музей І. Карпенка-Карого

  • «Євген Маланюк: повернення на Батьківщину» – віртуальна виставка, присвячена 125-річчю від дня народження земляка, відомого поета української діаспори, літературознавця, громадського діяча, культуролога, історіософа.
  • 15 лютого щороку у день народження письменника, вченого, педагога, громадського діяча Леоніда Васильовича Куценка, у літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого проходять літературно-краєзнавчі Куценківські читання, що вже стали трибуною для обміну здобутками та відкриттями у галузі краєзнавства. Другий рік поспіль, через епідеміологічну ситуацію, Куценківські читання проходили в режимі онлайн впродовж двох днів, 15 та 16 лютого. Тема «Літературне краєзнавство і національна пам’ять» не випадково обрана для цьогорічних ХV читань, адже на 2022 рік припадає 140-річчя українського театру корифеїв, 125-річчя від дня народження Євгена Маланюка, 95-річчя одного з фундаторів літературного краєзнавства нашого краю Миколи Смоленчука. Участь у заході онлайн і заочно взяли 29 осіб – науковці, музейники, бібліотекарі, педагоги, краєзнавці, літератори, журналісти, учнівська молодь.
  • 18 лютого відбулася зустріч із кропивницькою філологинею Іриною Оцабрик та презентація її книги «Гламур, швабра, пиріжки». Директорка музею Лариса Хосяінова, яка відкрила зустріч, поділилася міркуваннями щодо жанру книги, пов’язавши формат мініатюр-замальовок із надшвидкісним темпом життя і впливом сучасних комунікаційних технологій на творчість нового покоління літераторів.

Обласний Центр народної творчості

14 лютого відбулося відкриття тематичної виставки виробів майстрів та фотозони «Під знаком Купідона» у приміщенні креативного простору «Пектораль».

 

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

Масові заходи:

  • «Подання електронних декларацій, як захід запобігання корупції. Е-декларування в Україні: основні питання» – лекція в рамках проєкту «Держпраця інформує!». Лектор – Мусієнко Ангеліна Миколаївна, головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції Управління Держпраці у Кіровоградській області;
  • АртхаусКлуб. Перегляд фільму;
  • Іспити на рівень володіння державною мовою;
  • «Наші діти» – проєкт;
  • «Краєзнавча риболовля» – вікторина;
  • «Історія мотоспорту Олександрії у фотографіях» та «Спортивній трасі «Завадівка» 60 років» – презентація книг В’ячеслава Чебишева;
  • «Історії з географії: Лариса та Юрій Лєбєдєви розповідать та показують» – колоритні мандрівки;
  • Зустріч з художником Олександром Кір’яновим;
  • «Під знаком Купідона» – інформаційна акція;
  • «На крилах любові» – творча зустріч;
  • «Бібліотека єднає!» – святкування 123-річниці Бібліотеки;
  • «Не зволікай!» – зустріч з лікарем онкологом Андрієм Гардашніковим;
  • Диктант польською мовою до дня рідної мови;
  • «За наших мам!» – шахматний турнір;
  • «Співуча, ніжна і близька» – до дня рідної мови інформаційна акція
  • «Мережані закладки» – презентація книги Василя Бондаря;
  • «В гості до Стіва Джобса» – веб-бесіда;
  • «Читаємо самі – радимо читачам» – заняття для бібліотекарів;
  • «Вчимося діяти у надзвичайних ситуаціях» – лекція;

Навчальні заняття (тренінги, семінари):

  • Груповий тренінг з е-урядування із курсу «Без черг і без паперу» в Гончаренко центрі;
  • Майстер-клас з виготовлення валентинок до Дня Святого Валентина;
  • «Базовий комп’ютер» – тренінг;
  • «Базовий інтернет» – тренінг;
  • «Електронні медичні сервіси» – тренінг;
  • «Електронне урядування» – тренінг;
  • «Сервіси електронного урядування» – груповий тренінг для групи користувачів 50+, слухачів курсу «Основи комп’ютерної грамотності»
  • «Користування електронним каталогом» – груповий тренінг;
  • «Такі різні коти» – екологічна вікторина.

Книжкові виставки

  • «Книжковий арсенал – 2022»;
  • «Син степової Еллади» – до 125 річчя від дня народження Маланюка Євгена Филимоновича;
  • 210 років від дня народження Євгена Гребінки;
  • «Краєзнавчий вісник» – щомісячна виставка за сторінками Календаря пам`ятних дат Кіровоградщини на 2022 рік;
  • «Рак – це діагноз, а не вирок» – до Всесвітнього дня боротьби проти раку;
  • «Стоматологічне здоров’я – складова здоров’я нації» – до Міжнародного дня стоматолога;
  • «З книгою в серці» – до Дня Святого Валентина;
  • «Я люблю твої очі у мрії, ті, що глянули в душу колись…»;
  • «Незабутні таланти: крізь простір і час»;
  • Книжкова виставка «Їм у віках судилося безсмертя» – до Дня Героїв Небесної сотні;
  • «Звучи чарівно, рідна мово!» – до Міжнародного дня рідної мови;
  • «По той бік бренду» книжкова та віртуальна виставка;
  • Книжкова виставка до дня народження Лесі Українки.

Творчі виставки

  • «Ювілей краси і натхнення» – презентація виставки майстрів декоративно-ужиткового мистецтва (до 15-річчя створення клубу народних ремесел «Ниточка»);
  • Візерунки дивні нитка підказала» – персональна виставка робіт декоративно-ужиткового мистецтва (вишивка) Раіси і Наталії Кіцули;
  • «Індустріальний космос» – відкриття фотовиставки Олександра Водолазського, (м. Кривий-Ріг).

Протягом місяця відбулися засідання клубів:

  • Засідання клубу розмовної англійської мови zoom meeting;
  • Засідання клубу розмовної англійської мови;
  • Засідання клубу розмовної англійської мови (кіноклуб);
  • клуб «Муза»;
  • Засідання Клубу робототехніки та 3D-моделювання;
  • Клуб розмовної польської мови.

Віртуальні книжкові виставки:

  • «Коко Шанель – легенда моди»;
  • «Стоматологічне здоров’я»;
  • «Їм у віках судилося безсмертя» – до дня Героїв Небесної Сотні;
  • «По той бік бренду».

Віртуальні медіапроєкти:

  • «Захисти себе та свої персональні дані»;
  • «Читаймо Маланюка!»;
  • «Правила безпеки в Інтернеті»;
  • «Святкування Дня закоханих в різних країнах світу».

Прямі ефіри на ФБ та відео на ютуб-каналі:

  • «Подання електронних декларацій, як захід запобігання корупції. Е-декларування в Україні: основні питання» – інформаційна платформа
  • «Держпраця інформує!». Лектор – Мусієнко Ангеліна Миколаївна, головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції Управління Держпраці у Кіровоградській області;
  • «Єлисаветград. Шлях до України» – презентація збірника архівних документів (автори-упорядники – В.Колєчкін, С.Кулешов, Л.Пасічник)
  • «Історія мотоспорту Олександрії у фотографіях» та «Спортивній трасі «Завадівка» 60 років» – презентація книг В’ячеслава Чебишева;
  • «Благословенні святим Валентином» – творча зустріч з Елеонорою Бельською;
  • Святкування 123-річчя Бібліотеки;
  • «Не зволікай!» – зустріч з лікарем онкологом Андрієм Гардашніковим;
  • «Мережані закладки» – презентація книги Василя Бондаря;
  • «Читаємо самі – радимо читачам»;
  • Вчимося діяти у надзвичайних ситуаціях.

 

Обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка

Масові заходи:

  • «Тридцять знакових книжок нашої Незалежності» – літературний колаж;
  • «Амбасадори безпеки» – майстер-клас;
  • «Ветеранська проза АТО/ООС в фондах обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка» – огляд літератури (в рамках онлайн засідання «Літературного салону» обласної організації Національної спілки письменників України);
  • «Краща мова єднання – українська» –онлайн діалог між творчою молоддю Івано-Франківська та Кіровоградщини (спільно з Івано-Франківською ОБЮ);
  • Свято вручення обласної літературної премії ім. Є. Маланюка;
  • «Музи болю й радості» (до 125-річчя від д. н. Є. Маланюка) – поетичне коло;
  • Кіноп’ятниця «Перегляд фільму Монте-Карло»;
  • «Критикотики» (навчально-розважальна гра з розвитку критичного мислення);
  • «I Love…» (до Дня закоханих) – розважально-пізнавальна програма;
  • «Селфіманія: чи варто ризикувати» – урок-роздум (в рамках Бібліопроєкту «Молодь обирає здоров’я»);
  • «Зона безпечного кохання» – соціально-просвітницька вулична акція (в рамках бібліопроєкту «Молодь обирає здоров’я»);
  • «Подвиг заради майбутнього» (до Дня вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної сотні) – урок пам’яті (в рамках Бібліо-проєкту Патріотичні діалоги «Україно, ми – дочки твої й сини»);
  • «Твій друг – Інтернет» (до Дня безпечного інтернету) – бесіда-практикум (в рамках обласної школи передового досвіду).

Проведено засідання клубів за інтересами:

  • Клуб розмовної англійської мови «SpeakUp» (онлайн): «Денвер, штат Колорадо: місто Капітолію»;
  • Хобі-клуб для молоді з інвалідністю «НАPPI-МАЙСТЕРНЯ»:

«Солодка Валентина» – майстер до дня закоханих.

«Школа інформаційного комфорту»:

  • «Бібліотеки України та регіону. Їх інформаційний потенціал» – історична подорож;
  • Діє Пункт складання іспитів на визначення рівня володіння державною мовою.

Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці:

  • «Письменники-ювіляри: Чарльз Діккенс»;
  • «Різні сторони кохання» (книги до Дня закоханих);
  • «Небачена сила кохання» (до Дня св. Валентина);
  • «Світ тварин» – виставка робіт майстрині Олени Рябченко;
  • «Поезія неспокою» (до 125-річчя від д. н. Є. Маланюка);
  • Лауреати обласної літературної премії ім. Є. Маланюка;
  • Історичні постаті в художній літературі;
  • Географія лауреатів Нобелівської премії;
  • Ключі від сімейного щастя;
  • Дівчата «рулять» (до Міжнародного дня жінок і дівчат у науці);
  • Архівно-бібліотечний виставковий онлайн проєкт «Спадщина Євгена Маланюка».

Підготовлено та поширено на веб-сайті бібліотеки та в соціальних мережах:

  • Відео-ролики на книги, які бібліотека отримала від #Український_інститут_книги:
  • «Ілюстрований атлас. Світ тварин» та «Ілюстрований атлас світу: енциклопедія»; «Барви рідної мови» (до Міжнародного дня рідної мови); Дари Корній «Чарівні істоти українського міфу. Духи-шкідники», Ольги Луб’яна «Я більше не можу! Антикризові рецепти для мами» (із серії «Для турботливих батьків»), Володимира Саркісяна «Хімія повсякдення».

Відео-ролики:

  • Міжнародний проєкт «United poetry: Поезія Маланюка єднає Америку та Україну!»;
  • за книгою Жюля Верна «Подорож до центру Землі» (із серії «Читай книгу! Дивися фільм!»), по книжковій виставці «Небачена сила кохання»

Онлайн майстер-клас:

  • «Подаруй радість» – із виготовлення листівки до Дня св. Валентина.

 

Обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка

До 125 років від дня народження Є.Маланюка:

  • «Римлянин із Архангорода» – книжкова викладка;
  • «Поні Фіалка і чарівний колодязь» – Story-time для малюків;
  • «Читацький щоденник» – освітній онлайн контент;
  • «Відкриваючи країни» – онлайн-проєкт (знайомство дітей з культурою і літературою різних країн світу);
  • «Крута математика» – створення медіапродукту;
  • «#LikeКнигу» – створення медіапродукту;
  • «Супер IQ» – «Загадкова планета» – онлайн квіз;
  • «П’ять хвилин з мистецтвом»: «П’ять хвилин з музикою» – цикл занять;
  • «Геніальна чи божевільна? Жінка чи вчена?» – бібліо-інформер.

До дня Святого Валентина:

  • «З присмаком кохання» – виставка-інсталяція;
  • «Зізнайся книзі у коханні» – акція.

Творча-студія майстер-класів «Хобі-територія»: «Під прицілом купідона»

  • «Стріли кохання» – DIY Інтер’єрний декор (Проєкт «Онлайн розваги в дитячій кімнаті»);
  • «Журнали і газети в бібліотеці» – прес-калейдоскоп (бібліотечний урок);
  • «Майстерня казкових світів» – бібліотечний коворкінг (творча майстерка з виготовлення книги «Інжир – амбасадор безпеки»);
  • «Штука, яка підкорила світ (Стів Джобс)» – захід з циклу Bookmovie «Генії читають».

До Дня Героїв Небесної Сотні:

  • «Небесна Сотня з нами» – виставкові інсталяції;
  • «Герої не вмирають» – урок-пам’ять;
  • «Ліхтар надій» – голосне читання віршів.

До Міжнародного Дня рідної мови:

  • «Говорити українською – МОДНО!» – книжкова виставка-дослідження;
  • НОН-STOP «Я говорю українською»;
  • «Мовний вернісаж» – пізнавальна мозаїка;
  • «Загадкова наша мова» – мовний кросворд;
  • «Мова моя рідна, мова українська» – день бібліографії;
  • «Книжки, що захопили світ!» – кіноподорож та кінопоказ з в рамках клубу «Бібліотечний кінозал для малюків» – Джон Толкін. Хоббіт;
  • «Book space» – PR проект просування літературних новинок та промоція читання через рекламні ролики для соціальних мереж: «Пригодницький екшн»;
  • «Фантастична наука» – онлайн проєкт.

Заходи Бібліотечної інтерактивної просвітницької платформи «Зелене світло»:

  • «Малюємо з котом «Інжиром» та вивчаємо дорожню грамоту» – творча майстерня;
  • «Засвітись-збережи життя!» – творча майстерня флікерів;
  • «Інжир – Амбасадор безпеки» – презентація тактильної книги;
  • «Зелене світло» – відеозвіт проєкту.

BiblioHab «11 +»

  • Ярмарок творчих людей «VIP-персона»;
  • «Game Land» – розваги та настільні ігри для підлітків;
  • «Cinema town» – пегляд кінофільмів;
  • Щотижневі випуски на Ютуб каналі бібліотечного інтернет-проєкту «#Читаймо».

Заняття для користувачів з циклу

«Школяр і комп’ютер: технології без шкоди»:

  • «Додатки TikTok і Like. Користь чи небезпека для дітей?»;
  • Створення та редагування тексту в Microsoft Word.

Заняття для користувачів «Компютерна грамотність» від Code Club UA:

  • Організація робочого місця. Комп’ютер, його будова та призначення;
  • Операційна система Windows. Основні елементи вікна. Створення папок, файлів;
  • Клавіатура і миша. Вивчення нових символів. Робота з клавіатурним тренажером;
  • Програма Microsoft Power Point;
  • Індивідуальні заняття-консультації з дітьми, чиї батьки є учасниками АТО з циклу «Знавці комп’ютерних наук»;
  • Індивідуальні заняття-консультації з внутрішньо переміщеними особами на тему: «Комп’ютер доступний кожному».