Хроніка культурного життя Кіровоградщини​

Хроніка культурного життя Кіровоградщини
оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за листопад 2021 року)

Загальні питання

Управління охорони культурної спадщини та туризму облдержадміністрації реалізує проект «Кіровоградщина – мандруй у минуле!». У рамках цього селфі-туру місцеві журналісти, блогери, фахівці туристичної галузі мандрують до визначних пам`яток історії та архітектури краю з метою популяризації внутрішнього туризму. Відбувся другий прес-тур за маршрутом Новомиргородщина–Мала Виска–Добровеличківщина–Новоукраїнка.

13 листопада відбувся прес-тур кропивницьких музейників, журналістів, бібліотекарів та екскурсоводів під назвою «Бобринецька осінь з М. Кропивницьким», присвячений 150-річчю сценічного дебюту Марка Кропивницького. Бобринець – місто дитинства, юності і перших кроків на сцені Марка Лукича. Подорож була наповнена глибоким змістом, маловідомими і цікавими фактами із життя корифея українського театру.

21 листопада міська влада, представники громадських організацій, молодь, студентство, школярі, військовослужбовці, небайдужі містяни вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні на площі Героїв Майдану, поклали квіти до меморіальної дошки Герою України Віктору Чміленку та до пам’ятного знаку Героям Небесної Сотні. Єпископ Кропивницький та Голованівський Марк відслужив за загиблими на Майдані літію.

Кіровоградську обласну організацію Національної спілки письменників України очолила поетеса і літературна критикиня Надія Гармазій (Частакова). Надія Гармазій (1987 р.н.) уродженка Світловодська, випускниця факультету філології та журналістики ЦДПУ ім. В. Винниченка, кандидатка філологічних наук, член літературного об’єднання «Степ» і Національної спілки письменників України.

Театрально-концертне життя

Обласна філармонія

Протягом місяця в обласній філармонії відбулися виступи та концерти:

гурт «Vivienne Mort»; «Моцарт рок-концерт», виступ Олексія Козачинського, вистава «Майстер та Маргарита»(у ролі Маргарити народна артистка України Ольга Сумська), виступ Олександра Малініна.

Академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М. Кропивницького

  • 20 листопада – «Кохання панночки», прем’єра вистави за п’єсою Марка Кропивницького.

Академічний обласний театр ляльок

  • 21 листопада – знайомство студентів Центральноукраїнського педагогічного університету імені В. Винниченка з діяльністю колективу театру та творчим процесом народження ляльок і вистав.
  • 28 листопада – розважальна святкова програма для маленьких глядачів, присвячена іменинникам листопада.

Музейна справа

В Олександрійському міському музейному центрі імені А. Ф. Худякової відбулося відкриття першої виставки авторських ляльок Олени Рябченко «У світі мрій та фантазій».

Обласний краєзнавчий музей

Виставки, заходи:

  • «Культура. Мистецтво. Духовність» – виставка фотографій до Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва, присвячену обласним закладам культури та знаковим подіям, що відбулися у сфері культури нашого регіону.
  • «Голодомор на території Центральної України: мовою документів та в спогадах очевидців» – круглий стіл до дня вшанування жертв Голодомору.
  • «Україна 1932-1933. Геноцид Голодом» – тематична екскурсія, підготовлена Українським інститутом національної пам’яті, для учнів 9-10 класів гімназії ім. Тараса Шевченка.

Музей мистецтв

Виставки, заходи:

  • «Меридіани і паралелі» – творчий вечір публіциста, поета, перекладача, автора текстів пісень, відомого дослідника творчості Арсенія Тарковського Романа Любарського;
  • експозиція, присвячена пам’яті громадського діяча, краєзнавця, мецената, колекціонера Віктора Петракова (1947-2016);
  • «Містерія маестро» – виставка творів з особистої колекції українського хорового диригента, заслуженого діяча мистецтв України, почесного громадянина міста Юрія Любовича до 80-річчя від дня народження;
  • «Палітра творчості» – експозиція творів Анатолія Сузюмова (1941-2017) до 80-річчя від дня народження;
  • «Особливі серед нас» – виставка творів Аліни Давиденко (Ліндау);
  • «Краса широкого вжитку» – доповнена новими надходженнями виставка зарубіжної побутової порцеляни ХІХ-ХХ століття, переданими громадянкою Канади Оленою Берикул-Криворучко;
  • експозиція, присвячену пам’яті заслуженого художника України Сергія Шаповалова (15.05.1943-4.11.2021);
  • «Виставковий проєкт – картина Войцеха Коссака (1856-1942) «Кривава неділя у Петербурзі 9 січня 1905 року» – презентація набору листівок.
  • «Барви душі» – експозиція творів Олександра Логвинюка (1936-2004), присвячена 85-річчю від дня народження митця.
  • «Янголи Гідності» – експозиція, присвячена дню Гідності та Свободи в Україні;
  • «Пам’ять – померлим, застереження – живим» – експозиція до Дня пам’яті жертв Голодоморів в Україні;
  • «Композиція картини» – заняття з музеєзнавства;
  • «Як зрозуміти музейну експозицію» – заняття з музеєзнавства;
  • «Професія музейний реставратор. Проблеми та перспективи» – заняття з музеєзнавства;
  • «Види музейної рекламної продукції» – заняття з музеєзнавства.

Майстер-класи: виготовлення виробів з фетру «Тигреня», виготовлення з фетру підставки під чашку, виготовлення виробів з фоамірану «Різдвяні дзвіночки».

Музей Осмьоркіна

  • Віртуальна виставка творів претендентів на здобуття обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в 2021 році. Цьогоріч на премію подалися п’ять претендентів у трьох номінаціях: «національна традиція», «новітні спрямування» та «мистецтвознавство та історія мистецтв». Премія вручається щороку 8 грудня у день народження художника Олександра Осмьоркіна в приміщенні меморіального музею, який носить ім’я художника;
  • «DABL-M» – онлайн-виставка живописних та графічних творів молодих художників в рамках молодіжного арт-проєкту «Нова генерація». Експозицію складають майже тридцять живописних та графічних творів Анни Вишняк та Романа Ткаченка – магістрантів кафедри мистецької освіти спеціальності «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» факультету педагогіки, психології та мистецтв ЦДПУ ім. В. Винниченка;
  • «Живописна палітра Олександра Демиденка» – віртуальна персональна виставка творів із серії «Лауреати обласної премії в сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна»;
  • «Архітектурний пейзаж в творчості художників-земляків» – мистецтвознавчі читання, присвячені 155-річчю від дня народження архітектора Якова Паученка.

Літературно-меморіальний музей І. Карпенка-Карого

  • «Як до Інгулу Сугоклею – тягне ниточку до клею» – виставка мистецьких робіт у техніці джутової філіграні, створені Оксаною Шарій – головною художницею обласного академічного театру ляльок.
  • «Пробуджуй піснею народ» – творча зустріч з Борисом Притулою, педагогом, музикантом, хормейстером. На концерті в музеї він представив пісні з нової збірки «Калиновий спів» на вірші поетів-земляків.
  • «Їм підкоряються екран, ефір, література!» – віртуальна виставка до Дня працівників радіо, телебачення та зв’язку. В експозиції представлені матеріали про письменників-земляків, які обрали своїм фахом теле- та радіожурналістику.

Фестивалі

  • 6-7 листопада у Кропивницькому відбувся фестиваль-конкурс «Свято талантів» дитячих колективів в рамках творчого проєкту в галузі вокального, інструментального, хореографічного, театрального мистецтва та театрів мод.

Мистецькі події

  • 6 листопада – майстер-клас із традиційних народних танців біля Етнолабораторії «Баба Єлька», що на вул. Дворцова, 12.

Обласний Центр народної творчості

  • У рамках святкування Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва фахівцями обласного Центру народної творчості у фойє Кіровоградської обласної філармонії було презентовано виставку робіт декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва.
  • 1 листопада на базі Кіровоградського обласного Центру народної творчості, Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.Л.Кропивницького та Палацу культури «Світлопільский» м. Олександрії відбувся обласний семінар-практикум керівників аматорських театральних колективів, у якому взяли участь представники 31 територіальної громади.
  • З 10 по 12 листопада 2021 року на базі Кіровоградського обласного Центру народної творчості, КЗ «Кіровоградський академічний обласний театр ляльок» за участі народного хореографічного ансамблю «Світанок» НВО № 25 та зразкового аматорського колективу-студії хореографічного мистецтва «Аеліта» Кропивницької міської ради відбувся семінар-практикум керівників аматорських хореографічних колективів та методистів з хореографічного жанру клубних закладів області, в якому взяли участь представники 25 територіальних громад Кіровоградщини.
  • «Країна майстрів» – виставка декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва учасників обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, 40 майстрів представили близько 100 виробів у різноманітних техніках традиційного народного мистецтва: вишивки, килимарства, гончарства, різьблення, лялькарства, писанкарства, соломо- та лозоплетіння.

Кіно

Письменник та режисер з Новомиргорода Олександр Жовна зняв повнометражний художній фільм «Сашенька». Психологічна драма стала четвертою роботою митця. Проєкт, заявлений для вікової категорії «18+». Втілили за підтримки Державного агенства України з питань кіно.

Бібліотечна справа

ОУНБ ім. Д. Чижевського

Масові заходи:

  • «Хотинська битва і Петро Сагайдачний» – зустріч з істориком;
  • «Сто поезій Миколи Вінграновського» – відкрита лекція Григорія Клочека;
  • Презентація книги Григорія Клочека до дня української мови та писемності;
  • Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва;
  • Урочисте відкриття обласного туристичного центру;
  • В рамках інформаційної платформи «Держпраця інформує!» зустріч із головним державним інспектором відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Управління Держпраці у Кіровоградській області Третяком Павло Олексійовичем. Тема зустрічі: Організаційні та технічні заходи експлуатації електроустановок на підприємстві;
  • «Здорове харчування: з чого почати» – зустріч з лікарем Гордієнко Ольгою;
  • «Ендокринна система та її функції» – зустріч з лікарем Світланою Драч;
  • Святкова лотерея до Дня студента;
  • «Слово до слова – звучить рідна мова» – тематична бесіда та прослуховування аудіокниг з записами українських народних казок до Дня української писемності та мови;
  • «І звучить, як пісня, українська мова» – тематична бесіда та прослуховування аудіокниг з записами українських народних казок до Дня української писемності та мови;
  • «Дивись на нас як на рівних» – тематична зустріч для людей з вадами зору до Міжнародного дня сліпих;
  • «Штаб квартира Google» – веб-бесіда;
  • Інтерактивне заняття на розвиток асоціативного мислення для учнів 6-9 класів приватної альтернативної школи «МОZAЇКА»;
  • «Я обираю здоровий спосіб життя» – тематичне заняття з англійської мови;
  • «Скажи насиллю «Ні» – інформаційна година до 16 днів протидії насиллю;
  • Мистецькі майстер – класи для ветеранів/ ветеранок російсько – української війни та членів їх родин «Арт – блокпост», спільно з громадською організацією “Мобільна волонтерська група;
  • Іспити на володіння державною мовою.

Навчальні заняття (тренінги, семінари):

  • «Основи комп`ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет. Інфогігієна» – тренінг для літніх користувачів;
  • «Основи кібергігієни» та «Кіберняні»;
  • «Як громаді стати цифровою» та «Електронний підпис»;
  • «Обережно! Кібершахраї» та «Серіал для батьків «Безпека дітей в Інтернеті».

Книжкові виставки:

  • «Український правопис сьогодення» – до Дня української писемності та мови;
  • «Світло духовності та культури» – до Дня української писемності та мови;
  • «Стежками української писемності» – до Дня української писемності та мови;
  • «Буду я навчатись мови золотої…» – до Дня української писемності та мови;
  • «Цукровий діабет не вирок» – до Дня боротьби проти діабету;
  • «ІТ генії. Цифрова революція»;
  • «Толерантність врятує світ» – до Дня толерантності;
  • «Небезпечна пристрасть» – до Міжнародного дня відмови від паління;
  • «Стоїть Майдан братів – плече в плече і разом з ним ридає Україна…» – до Дня гідності та свободи;
  • «Модерн як явище європейської культури»;
  • «Міський голова – Олександр Пашутін»;
  • «Ґрунти України: теоретичні та прикладні аспекти»;
  • «Торгівля людьми – це тяжкий злочин» – обласна програма «Протидії торгівлі людьми»;
  • «І свічка плакала в скорботі…» до Дня пам’яті жертв голодоморів, масових політичних репресій і примусових виселень;
  • «Лицар української сцени» – до 165 річчя Миколи Садовського;
  • «Події, що змінили долю України» – Революція Гідності та Свободи.

Творчі виставки:

  • Тематична фотозона до Helloween;
  • «Триптих» Мирослави Липи;
  • «Творчий калейдоскоп» Світлани Шерстюкової;
  • «Троянди кохання» Віталія Постолатія;

Протягом місяця відбулися засідання клубів:

  • розмовної англійської мови zoom meeting;
  • розмовної англійської мови;
  • розмовної англійської мови (кіноклуб);
  • «Муза»;
  • літературного об’єднання «Парус»;
  • народних ремесел «Ниточка»;
  • слухачів Вищої народної школи;
  • робототехніки та 3D-моделювання;
  • розмовної польської мови.

Прямі ефіри на ФБ та відео на ютуб-каналі:

  • «Сто поезій Миколи Вінграновського» – відкрита лекція Григорія Клочека;
  • «Духовний скарб Кіровоградщини» – відеовітання;
  • Урочисте відкриття обласного інформаційно-туристичного центру;
  • До Дня української писемності та мови – відкрита лекція Григорія Клочека;
  • «Організаційні та технічні заходи експлуатації електроустановок на підприємстві» – зустріч з Третяком Павлом Олексійовичем в рамках інформаційної платформи «Держпраця інформує!»;
  • «Панас Данилов – герой усіх революцій» – відеолекція з циклу «Відомі і невідомі факти з історії Центральноукраїнського регіону» (спільно з ДАКО, Колєчкін В.П.);
  • «Гігієна побуту. Чи небезпечні пилові кліщі?» – лекція лікаря-епідеміолога;
  • «Дія. Довідка про доходи» – відео на ФБ;
  • «Дія. Довідка про відсутність судимості» – відео на ФБ;
  • «Реклама в житті сучасної людини» – в рамках проєкту «Школа досвідченого споживача».

Обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка

Масові заходи:

  • День інформації «Мов джерельна вода – рідна мова моя» (до Дня української писемності та мови)
  • «Магічна сила слова» – квест
  • «Чи правильно ми говоримо?» – гра-вікторина
  • «Подорож океаном рідної мови» – мовна вікторина
  • «Мовний дивосвіт» – інтелектуальна гра
  • участь бібліотеки у написанні радіодиктанту національної єдності
  • «Подвиг, що непідвладний часу» (до Дня Гідності та Свободи) – урок гідності (в рамках Бібліо-проєкту Патріотичні діалоги «Україно, ми – дочки твої й сини»)
  • «Кіноп’ятниця» (перегляд фільму «Білявка в законі» (до Дня студента)
  • «Небезпечні речовини» – тренінг (в рамках Бібліопроєкту «Молодь обирає здоров’я»)
  • «Вогонь – друг, вогонь – ворог» – урок застереження ( в рамках бібліопроєкту «Молодь обирає здоров’я»)
  • «Ображена людина – зламані крила» (До Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок) – стрім-марафон
  • «Шлях до перемоги. Крізь призму музейних колекцій» (до Дня вигнання нацистських окупантів із України) – зустріч із циклу «Мистецькі студії»
  • «Молодість! Досвід! Успіх!» – музична формація спільно з викладачами кафедри мистецтв ЦДПУ ім. В. Винниченка (в рамках бібліопроєкту «Креативна середа»)
  • «Світ мандрів: Ірландія» – віртуальна екскурсія
  • «Українське мистецтво, що підкорило світ» – інформаційна година
  • «Культура поведінки: правила і етикет у суспільстві» – тренінг
  • «Куди відлітають янголи…» (за сторінками новели Г. Маркеса «Стариган із крилами»)» – година роздумів
  • «Добрим бути просто» – тренінг
  • «Через толерантність до взаєморозуміння та успіху» – тренінг
  • «Не дозволь собою маніпулювати» – тренінг з медіа грамотності
  • Творчий вечір Олександра Косенка
  • Участь у Всеукраїнській акції «Твори добро» (до Всесвітнього дня доброти)
  • Участь у місяці цифрової грамотності

Проведено засідання клубів за інтересами:

Засідання розмовного клубу «Speak up» (онлайн):

  • «Native Americans» (ч. 1)
  • «Native Americans» (ч. 2)
  • «Місто Нью-Йорк»

Кіноклуб«Docudays UA»:

  • «Торгівля людьми. Твоє бачення проблеми»

Літературний клуб «Ліра»:

  • «Підліткова проза від наймолодшої письменниці Кіровоградщини Аліни Шевченко» – зустріч-спілкування з письменницею

Профорієнтаційний клуб «Профі»:

  • «Музей бойової слави: історія кіборгів» – зустріч екскурсія до музею
  • «Військові професії: перспективи вибору» – зустріч-екскурсія до в/ч

Працює пункт складання іспитів на визначення рівня володіння державною мовою.

Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці:

  • «Електронна vs паперова книга: яку обрати?» (до Дня української писемності й мови) – виставка-інсталяція
  • «В джерелах слова – душі криниця» (до Дня української писемності та мови)
  • «Те, що мене надихає» (до Дня української писемності й мови) – виставка-інсталяція
  • «Барвінкове різноманіття – мови рідної суцвіття» (до Дня української писемності та мови)
  • «Ходить гарбуз по городу» (до Дня української писемності та мови) – виставка-інсталяція
  • «Слова письменників пророчі (із циклу «Письменники-ювіляри»): Микола Вінграновський» (до 85-річчя від дня народження)
  • «Музика за перемогу гармонії та краси» (до 80-річчя від дня народження хорового диригента, заслуженого діяча мистецтв України Юрія Любовича)
  • «Сучасна художня література: траєкторія розвитку»
  • «Голоси пам’яті й серця» (до Дня пам’яті жертв голодоморів)
  • «На допомогу студенту» (до Дня студента)
  • «Блюз осені» – виставка фоторобіт Артема Безшкуренка
  • «В прекрасних симфоніях слова» (О. Косенко)
  • «Безпечний кібер-простір»

Підготовлено та поширено на веб-сайті бібліотеки та в соціальних мережах:

  • відеоролики про: Марію Склодовську-Кюрі; нову книгу (Ільченко Ю. «Таємниці і магія Монастирища»); книжкову виставку в рамках Дня інформації «Мов джерельна вода – рідна мова моя» (до Дня української писемності та мови); фотовиставку А. Безшкуренка «Блюз осені»; жінок-винахідниць; ідеї дизайну інтер’єру;
  • онлайн-ігри, кросворди, інтерактиви: «Фразеологічна гра – кмітливим», «Мовне асорті», «Географія на дозвіллі. Гідросфера», «Замки України»;
  • відео майстер-клас із створення віночка в техніці апсайклінг.

Обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка

Створення медіа продукту «#LikeКнигу»

Освітній онлайн контент «Читацький щоденник»

До Дня української писемності та мови:

  • Викладка літератури «Єднає рідна мова»;
  • Батл цікавих фактів про українську мову;
  • Мовний слем «В тенетах суржка»;
  • Книжкова виставка «Говорити українською – МОДНО».

До Всеукраїнського дня працівників культури та аматорів народного мистецтва:

  • Книжкова виставка «А у книг сигнал не пропадає»;
  • Викладка енциклопедичної літератури «Носикам цікавим»;
  • Літературні сніданки з письменниками-земляками.

Міжнародна акція «16 днів проти насильства»:

  • Година корисних порад «Сім’я без насильства»

До дня Революції Гідності і Свободи:

  • Коло пам’яті «Майдан гідних і вільних»;
  • Перегляд відеофільмів «З чого починався Євромайдан» та «Революція гідності»

До пам’яті жертв голодомору в Україні:

  • Щорічна акція-реквієм «І пам’яті свіча не згасне»

Поради доречні, щоб життя було безпечним:

  • Інфографіка та відеопорада «Чисті руки – для науки»

Лабораторія цікавих наук для дошкільнят «Експериментаріум»:

  • Творча майстерня Листопадоверть»;
  • Огляд літератури «Секрети продуктів»;
  • Викладка літератури «Креатиffчик»

BiblioHab «11 +»

Ярмарок творчих людей «VIP-персона»:

  • «Game Land» (Розваги та настільні ігри для підлітків)
  • «Cinema town» (Перегляд кінофільмів)

Творча-студія майстер-класів «Хобі-територія»:

  • Book-аксесуари

Заняття для користувачів з циклу «Школяр і комп’ютер: технології без шкоди»:

  • Гра в кальмара та реальне життя;
  • Додатки TikTok і Like. Користь чи небезпека для дітей?

Індивідуальні заняття-консультації з дітьми, чиї батьки є учасниками АТО з циклу «Знавці комп’ютерних наук».

Індивідуальні заняття-консультації з внутрішньо переміщеними особами на тему: «Комп’ютер доступний кожному».