Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Хроніка культурного життя Кіровоградщини
оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за жовтень 2021 року)
Загальні питання
14 жовтня у Кропивницькому відбулося святкування Дня захисників і захисниць України.
В рамках свята відбулася низка заходів, серед яких покладання квітів та вшанування пам’яті загиблих воїнів АТО/ООС на меморіальному комплексі «Фортечні вали», урочистості на площі Богдана Хмельницького, фестиваль «Радість в камуфляжі» на Козачому острові.
На фестивалі працювали демонстраційно-інформаційні локації від силових структур, тематичні святкові локації, виступав військовий оркестр місцевого гарнізону, експонувались виставки «Блокпост пам’яті. Кіровоградщина», та майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, проводилися лицарські бої, розваги від байкерів. Для дітей провели квест «У пошуках козацьких скарбів», цікаві майстер-класи, фейс-арт та ін.
Визначено переможців обласної літературної премії імені
Ю. Яновського. Цьогорічними лауреатами стали:
В номінації «Поезія» – Іван Андрусяк за збірку «Чорний лелека»;
В номінації «Мала проза» – Галина Мельник за цикл новел «Бачити»;
В номінації «Романи і повісті» журі визначило лише заохочувальну відзнаку, яку отримав Василь Шкіря за книгу «Бітанга».
Нагородження відбулося 8 жовтня в музеї Юрія Яновського в селі Нечаївка Кропивницького району.
28 жовтня Україна відзначила 77-у річницю визволення від фашистських загарбників. Представники обласної та міської влади поклали букети квітів до вічного вогню, на могили учасників Другої світової війни і до пам’ятного знака загиблим героям АТО. Кропивничани хвилиною мовчання вшанували загиблих у Другій світовій війні та українських бійців-учасників АТО ООС.
Театрально-концертне життя
Обласна філармонія
Протягом місяця в обласній філармонії відбулися виступи та концерти: Лесь Подерв’янський. Епічні п’єси у виконанні автора, «Лебедине озеро», Ада Роговцева в комедії «Будьте як дома» Жана-Марі Шевре, великий сольний концерт легедарного гурту «Фрістайл», гурт «Бумбокс», Олег Винник, Артем Пивоваров, Всі хіти «Руки вверх», Театр Хаос з виставою «Жінки на межі нервового зриву», Антитіла Hello, зірки світового балету «Кармен-сюїта», «Шахерезада», Prime orchestra – симфо-шоу «Світові хіти», гала-концерт кращих пісень ансамблю «Синяя птица».
7 жовтня в обласній філармонії відбулося святкування 30-річного ювілею її дитячого відділу. Для гостей заходу у холі була представлена тематична фотовиставка, а також святкова концертна програма за участю академічного театру музики, пісні і танцю «Зоряни».
Академічний обласний український музично-драматичний театр
ім. М. Кропивницького
Вистави:
28 жовтня – «Москалиця» (Національний театр оперети);
30 жовтня – «Жіночий вечір».
У фойє театру ім. Марка Кропивницького відбулася виставка творів «Корифеї українського театру» з нагоди 139-річчя першого українського професійного театру.
Музейна справа
Фонди Олександрійського міського музейного центру імені А. Худякової поповнилися цінним експонатом. В подарунок музею від жителя Олександрії Олександра Лебедєва передана книга 1911 року видання про життя і творчість Миколи Гоголя.
Музей мистецтв
Виставки, заходи:
«Подорож до світу мистецтва» – онлайн екскурсія;
«Яскравий світ творчості» – виставки художніх творів до Дня художника;
Творчий вечір Айнури Алієвою;
«Козацька слава в наших серцях» – до Дня українського козацтва та Дня захисників і захисниць України;
Виставка-презентація портрету отамана Чорного Ворона (Миколи Скляра) – військового діяча часів УНР, повстанського отамана, командира ударно-розвідувального загону Степової дивізії Костя Блакитного (Пестушка).
Музей мистецтв отримав порцеляновий посуд 19-го століття. Його передала меценатка з Канади Олена Берикул-Криворучко. Жінка має українське коріння, тому вдруге дарує музею частину своєї колекції.
22 жовтня арт-студія «Совушка» в рамках святкування п’ятиріччя від дня заснування, презентувала в музеї мистецтв виставку талановитих художників «Совушкин вернісаж – 2021».
Майстер-класи: з виготовлення виробів з фоамірану «Cвятковий вінок»,
виготовлення закладинки з фетру «Горобина».
Обласний краєзнавчий музей
Виставки:
«Проти Голіафа» – до Дня захисника України та Дня створення УПА.
До дня захисту тварин у відділі природи обласного краєзнавчого музею відбувся музейний урок за участю учнів Навчально-виховного об’єднання № 6 Кропивницького. Співробітники відділу розповіли гостям про окремих представників фауни нашого краю, особливості їхньої поведінки та комунікації. Цікавим завершенням уроку став майстер-клас з виготовлення бджілки з фоамірану та вручення школярам дипломів.
6 жовтня до обласного краєзнавчого музею завітали представники ГО «Кіровоградський обласний німецький культурний центр «Розвиток» та ознайомилися з матеріалами фотовиставки архітектурних шедеврів нашого міста і унікальною колекцією Ільїна.
В обласному краєзнавчому музеї відбувся вечір пам’яті, приурочений 82-ій річниці від дня народження заслуженого працівника культури України, кандидата мистецтвознавства, лауреата обласної краєзнавчої премії
ім. В. Ястребова, лауреата обласної премії «Духовний скарб Кіровоградщини», автора книг «Степова Терпсихора», «Там, де Ятрань…», людини, яка своє життя присвятила українській народній хореографії Борису Кокуленку. В рамках заходу було презентовано виставку «Танець – любов його життя», створену музеєм історії українського хореографічного мистецтва.
Відділ історії обласного краєзнавчого музею провів цикл лекцій до Дня козацтва.
Обласний краєзнавчий музей долучився до проєкту «Кіровоградщина – мандруй у минуле». Центр. Кропив ницький».
Мета проєкту дослідити та популяризувати відомі та маловідомі пам’ятки архітектури, історії та археології, розташовані на території області, сприяти їх охороні та відновленню.
В рамках проєкту заплановано здійснити сім мандрівок регіонами Кіровоградщини. Перша поїздка відбулася 8 жовтня. У складі групи були громадські активісти, музейні та бібліотечні працівники, фотомайстри, молодіжні блогери, представники ЗМІ з обласного центру.
27 жовтня у відділі обласного краєзнавчого музею – меморіальному музеї М. Кропивницького відбулася презентація туристично-краєзнавчого путівника «Блог на папері: театральними стежками Кіровоградщини» – до Дня заснування українського професійного театру.
Художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна
5 жовтня в музеї презентовано персональну виставку творів одеської мисткині заслуженого художника України Наталії Мартинюк «Графічні композиції» в рамках мистецького проєкту «В майстерні художника».
Напередодні Дня художника в меморіальному музеї О. Осмьоркіна відбулася презентація віртуальної виставки графічних творів студентів кафедри мистецької освіти факультету педагогіки, психології та мистецтва Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка «Пленерний дебют Ніки Сваткової, Дар’ї Косяк, Діани Самонової» в рамках арт-проєкту «Нова генерація».
«Торуючі вічність…» – виставка до Дня пам’яті єлисаветградського зодчого Якова Паученка.
Фонди художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна поповнилися унікальною книгою «Особова справа № 2 — Яків Паученко».
Серія науково-популярних видань «Особова справа №» презентує документальні та фотографічні матеріали, які зберігаються в архівах та музеях. Фундатори проєкту – галерея «Єлисаветград» та Державний архів Кіровоградської області.
У підготовці книги про єлисаветградського архітектора Якова Паученка, присвяченої 155-річчю від дня народження, взяли участь провідні заклади культури міста та області – художньо-меморіальний музей О. О. Осмьоркіна, обласний краєзнавчий музей та обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Дмитра Чижевського.
Літературно-меморіальний музей І. Карпенка-Карого
На сайті музею розміщено віртуальну виставку «Поезія для нього стремено» – до 75-річчя від дня народження відомого українського поета Дмитра Іванова.
В рамках проєкту «Відкриті сторінки душі» в музеї відбулася творча зустріч з композитором Петром Лойтрою. Гість ознайомив присутніх зі своїми кращими піснями створеними у співавторстві з поетами-земляками та поетами України, подарував слухачам та музею свої книги.
12 жовтня до Дня українського козацтва та Дня захисника України в літературно-меморіальному музеї І. К. Карпенка-Карого відбулася патріотично-поетична зустріч вихованців Центральноукраїнського наукового ліцею-інтернату з ветераном Збройних Сил України та АТО, підполковником запасу Сергієм Ткаченком.
Фестивалі
З 3 по 13 жовтня в обласному центрі проходив фестиваль «Осінь з музикою Кароля Шимановського».
У фестивальній програмі шість концертів, одна виставка, шість презентацій, два майстер-класи. Представлені класична й сучасна академічна музика та автентичний фольклор. Фестиваль охопив 6 українських сіл і міст, де народився, бував, жив і творив класик польської музики ХХ століття: Тимошівку, Вербівку, Кропивницький, Черкаси, Кам’янку, Знам’янку.
В рамках фестивалю у костелі «Святого Духа відбулася меса пам’яті музичних родин Шимановських, Нейгаузів та Блюменфельдів. Лунала чарівна музика у виконанні камерного оркестру Кропивницького музичного фахового коледжу під керівництвом Наталії Хілобокової.
Завершальний концерт фестивалю відбувся в музичній вітальні художньо-мемориального музею О. Осмьоркіна.
Музичні школи
8 жовтня в музичній школі № 1 ім. Г. Нейгауза відзначили день пам’яті славетного земляка Генріха Нейгауза. Свято традиційно розпочалося з покладання квітів до меморіальної дошки видатному музикантові. До дня пам’яті Генріха Нейгауза у народному меморіальному музеї Г. Нейгауза відкрилась пересувна виставка «Учні Нейгауза», на якій експонувались матеріали з фондів музею – фото, афіші, книги. Усі ці предмети мають пам’ятні надписи з привітаннями, побажаннями та словами вдячності школі й музею.
12 жовтня в музичній школі № 1 ім. Г. Нейгауза відбувся концерт до Дня українського козацтва, Свята Покрови Пресвятої Богородиці та Дня захисників і захисниць України за участю учнів, викладачів і творчих колективів школи.
Галерея «Єлисаветград»
Виставка світлин, що розповідають про сучасну Піднебесну, з успіхом проходить в галереї «Єлисаветград».
Бібліотечна справа
ОУНБ ім. Д. Чижевського
Масові заходи:
Артхаус клуб – фестиваль австрійського кіно;
«Краєзнавство: Центральний регіон» – оnline засідання клубу;
«Краєзнавчий потенціал бібліотеки» – круглий стіл;
«Осінь з музикою Кароля Шимановського» – ХІХ Мистецький фестиваль;
«ДНК української виставки авангарду» – презентація проєкту онлайн музею UA Haritage і першої її експозиції;
Мудрості стигла пора» – тематична зустріч до Міжнародного дня людей похилого віку;
«Індустріальний туризм Кіровоградщини» – презентація бібліографічного покажчика для студентів ЛА НАУ (на платформі ZOOM);
«Загальні питання оплати праці працівників галузі соціально-культурної сфери» – зустріч з начальником відділу з питань експертизи умов праці Хіміч Оленою в рамках інформаційної платформи «Держпраці інформує»;
«Віртуальна мандрівка світом» – захід до дня людей похилого віку;
«Назви своє ім’я» – перегляд документального фільму про Голокост в Україні. Режисер фільму – Сергій Буковський;
«Єлисаветградська родина Гольденбергів: митці, сподвижники, меценати» – лекція-концерт;
«Від Фортечної площі до Ярмаркової: міфи та реальність» – краєзнавчі студії;
Заняття слухачів Вищої народної школи;
«Блогінг: основи відеозйомки» – блог-кафе;
«Профілактика онкологічних захворювань» – зустріч з лікарем-онкологом Андрієм Гардашніковим;
«Наші діти» – благодійний проєкт започаткований бібліотекою спільно з громадською організацією «Православна просвіта» (Майстер-класи для вихованців Центру соціально-психологічної реабілітації дітей з притулковими групами та вихованців дитячого будинку сімейного типу);
«Українське козацтво в історії Центральної України (перша половина ХVІІІ століття)» – зустріч з істориком Борисом Шевченком;
Засідання теософського товариства;
«30 років Незалежності» – презентація збірки історико-публіцистичних статей авторства журналістів газети Верховної Ради України «Голос України»;
Іспит на рівень володіння державною мовою;
«Чумацькі пісні» – зустріч з робочою групою проєкту;
«Історія в історіях»: мир в сучасному світі» – блог-кафе;
«Викрадач мого повітря» – презентація роману Хелен Соул;
«Проти всіх ворогів: історія Джин Сіберг» – перегляд фільму;
Всеукраїнська школа методиста;
«Бібліотека як центр громадської активності в цифрову епоху» – обласний методичний семінар;
«Як уберегти свого улюбленця від захворювання на сказ» – інформаційна зустріч в рамках «Школи досвідченого споживача»;
«Стратегії ефективної поведінки у конфлікті» блог-кафе в рамках клубу розмовної англійської мови;
«Ваш захист – імунізація» – бесіда в рамках інформаційно-просвітницького проєкту «Академія здоров’я»;
Обласний турнір з шахів.
Навчальні заняття (тренінги, семінари):
«Основи комп`ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет. Інфогігієна» – тренінг для літніх користувачів;
Майстер-клас для вихованців модельної агенції «Мікс-моделс»;
Тренінги до Всесвітнього дня медіаграмотності:
«Сервіси електронного урядування на користь громаді. Довірчі онлайн-послуги»;
«Критичне мислення. Рекламні технології»;
«Електронні ресурси охорони здоров’я».
Книжкові виставки:
«Книги знають усе» (постійно діюча);
«Книжковий глобус» (постійно діюча);
«Незабутні таланти: крізь простір і час» (постійно діюча);
«Бібліографія – ключ до книжкового всесвіту» (постійно діюча);
«Енциклопедична скарбниця» (постійно діюча);
«Український правопис сьогодення»;
«Душею й серцем завжди молоді» – до дня людей похилого віку;
«Пам’ятаємо, славімо, Вшановуємо» – до дня ветерана;
«З любов’ю до життя» – до Міжнародного дня людей похилого віку;
«Учителя і дерево пізнають по плодах» – до Всесвітнього дня вчителів;
140 років від дня народження Івана Кочерги;
«На сторожі закону ви завжди» – до дня юриста;
100 років від дня народження Д. Луценка;
«Лине слава козацька з далеких віків»;
«У світі шахів»;
«Секрети успішного менеджменту»;
«Було колись в Україні» – до Дня українського козацтва;
85 років від дня народження І. Драча;
«Родинний вітер Дмитра Іванова» – до 75-річчя від дня народження Іванова Дмитра Йосиповича;
«Рожева стрічка єднає небайдужих» – до Всесвітнього дня боротьби з раком грудей;
«Шляхами подвигу і слави» – до дня визволення України від німецько-фашистських загарбників.
Творчі виставки:
Тематична фотозона до Helloween;
«Ще не осінь» – виставка майстрині клаптикового шитва (печворка) Людмили Кривенко;
Виставка «КерамоРитми».
Протягом місяця відбулися засідання клубів:
Засідання клубу розмовної французької мови zoom meeting; клубу розмовної англійської мови zoom meeting; клубу розмовної англійської мови; клубу розмовної англійської мови (кіноклуб); клубу «Муза»; засідання літературного об’єднання «Парус»; клубу народних ремесел «Ниточка»; Клубу робототехніки та 3D-моделювання; клубу розмовної польської мови.
Прямі ефіри на ФБ та відео на ютуб-каналі:
«ДНК української вишивки авангарду» – презентація онлайн музею UA Heritage;
«Загальні питання оплати праці працівників галузі соціально-культурної сфери» – зустріч з начальником відділу з питань експертизи умов праці Хіміч Оленою в рамках Інформаційної платформи «Держпраця інформує»;
«Єлисаветградська родина Гольденбергів: митці, сподвижники, меценати» – лекція-концерт;
«Від Фортечної площі до Ярмакової: міфи і реальність» Володимира Поліщука – презентація збірок есе;
«Здоровий спосіб життя» – відео;
Лекція до Всесвітнього дня боротьби з раком грудей;
«Історія табору військовополонених на Кіровоградщині» – блог-кафе;
«Сучасна діджитал освіта» – відео;
«30 років Незалежності» – презентація збірки історико-публіцистичних статей авторства журналістів газети Верховної Ради України «Голос України»;
Зустріч з робочою групою проєкту «Чумацькі пісні»;
«Історія в історіях»: мир в сучасному світі» – блог-кафе;
Презентація роману Хелен Соул «Викрадач мого повітря»;
«Бібліотека як центр громадської активності в цифрову епоху» – обласний методичний семінар;
«Як уберегти свого улюбленця від захворювання на сказ» – інформаційна зустріч в рамках «Школи досвідченого споживача»;
Обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка
Масові заходи:
Участь у «Всесвітньому тижні медійної та інформаційної грамотності – 2021»;
Участь у спільному проєкті Департаменту культури та туризму Кіровоградської ОДА, Кропивницького Гончаренко Центру «Селфі-тур «Кіровоградщина – мандруй у минуле»;
«Кіноп’ятниця» в рамках відзначення Halloween перегляд фільму «Монстри на канікулах»;
«Сокира сатири» – презентація збірки поезій Олексакндра Обрія (Кучеренка);
Майстер-клас зі створення флікерів в рамках проєкту «Амбасадори безпеки» Агенції сталого розвитку «Хмарочос»;
«Happy Day» – День щасливої людини;
«Небезпека поряд: молодь і наркотики» – шок-урок в рамках бібліопроєкту «Молодь обирає здоров’я»;
«Логіка програмування» – інтерактив в рамках Європейського тижня кодування;
«Дія» в дії» – ознайомлення з порталом державних послуг «Дія»;
Працює Пункт складання іспитів на визначення рівня володіння державною мовою.
До Дня українського козацтва:
«Пропала булава» – квест;
«Відкрий для себе Україну» – гра патріотів;
«Козацький браслет-оберіг» – майстер-клас із циклу «Молодь пам’ятає»
«Кіровоградщина – козацький край» – слайд-бесіда.
Бібліопроєкт Патріотичні діалоги «Україно, ми дочки твої й сини»:
Історичний екскурс «Козацькими шляхами»;
Історичний екскурс «Лицарство: слава, мудрість, відвага»;
Діалог поколінь «Доторкнутися серцем до подвигу» – зустріч з
К. О. Шураповим, старшим сержантом 3-го окремого полку спеціального призначення імені князя Святослава Хороброго, учасником бойових дій.
Проведено засідання клубів за інтересами:
Засідання клубу «Speak Up»:
«The Statue of Liberty» – питання еміграції в США;
«Лас-Вегас – місто енергії та емоцій».
Хобі-клуб молоді з інвалідністю «НАPPI-МАЙСТЕРНЯ»:
Майстер-клас з виготовлення талісманів «Мішечок щастя»;
Засідання клубу «Ліра»:
«Натхнення черпаю з дитинства» – зустріч з молодим поетом Максимом Бричкою;
Кіноклуб «DOCUDAYS»:
Перегляд та обговорення 3D виставки Олександра Чекменьова «Ласкаво просимо/вхід заборонено» – в рамках мандрівного фестивалю DOCUDAYS UA;
«Торгівля людьми. Твоє бачення проблеми» – перегляд тематичного документального фільму «Заробітчанський шлях» (режисерка Олена Федюк), обговорення-тренінг;
Школи інформаційного комфорту:
«Пошук інформації в Інтернеті, стратегії пошуку, пошукові сайти, корисні програми та сервіси, доступ до державних е-послуг. Оцінка інформації та її джерел» – бібліотечний урок.
Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці:
«Живопис – це поезія, яку бачать» – до Дня художника;
«Музика покликана народжувати полум’я в душі» – до Міжнародного дня музики;
«Осінній декор – ліки від депресії» – книжкова виставка-терапія;
«Здоров’я на вашому столі»;
«Літописець трагедії нації» – до 115-річчя від дня народження
І. Багряного);
«Козацтво: героїчний епос українського народу» – до Дня українського козацтва;
«Духовний світ митця» – до 85-річчя від дня народження І. Драча;
«Осінь життя – пора золота» – до Міжнародного дня людей похилого віку;
«Книги, які варто прочитати» – нові надходження;
«Ласкаво просимо/вхід заборонено» – 3D виставка Олександра Чекменьова в рамках мандрівного фестивалю DOCUDAYS UA.
Підготовлено та поширено на веб-сайті бібліотеки та в соціальних мережах:
Кросворд «П. Пікассо. Зрозуміти розумом, полюбити серцем…»;
Відеоролики про книги, які бібліотека отримала, Карпова В. та Чеботарьова С. «Силуети крізь час: документально-художнє видання, книги»; «Читай книгу! Дивися фільм! «Розмальована вуаль» (Режисер: Джон Карран);
Онлайн ігри: «Географія на дозвіллі. Вітер», «Географія на дозвіллі. Атмосфера»;
Інтерактив «Відповідності пльонтанизму» – до Дня художника України;
Відео майстер-клас з виготовлення листівки до Дня козацтва «Козацькому роду нема переводу».
Обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка
Створення медіапродукту «#LikeКнигу».
До Всесвітнього дня захисту тварин:
Бібліорепортаж «Врятуй тваринку»;
Викладка літератури «Гарно бути котиком/Гарно бути песиком».
До Дня Захисника Вітчизни:
Огляд літератури «Вони захищають Україну»;
ТМ Виготовлення магнітиків «Я люблю Україну»;
Книжкова виставка «Легенди козацького краю»;
Літературна гра «Як козаки до бібліотеки ходили».
Освітній онлайн контент «Читацький щоденник».
Виставка-рейтинг «Book vs Movie».
Читацький рейтинг «Заповітний список для читання».
Лабораторія цікавих наук для дошкільнят «Експериментаріум:
Творча майстерня «Веселі каплезабавки»;
Огляд літератури «Диво рослини»;
Викладка літератури «Креатиffчик».
Цикл заходів «Поради доречні, щоб життя було безпечним»:
Інфографіка та відео порада «Дружити, не можна булити».
Заходи проєкту «Онлайн розваги в дитячій кімнаті»:
ТМ «Веселі жахастики» (Хелловін).
BiblioHab «11 +»:
Ярмарок творчих людей «VIP-персона».
«Game Land» (Розваги та настільні ігри для підлітків).
«Cinema town» (Перегляд кінофільмів).
Творча-студія майстеркласів «Хобі-територія»: «Book-аксесуари».
Заняття для користувачів з циклу «Школяр і комп’ютер: технології без шкоди»:
Створення привітальної листівки онлайн;
Додатки TikTok і Like. Користь чи небезпека для дітей?
Індивідуальні заняття-консультації з дітьми, чиї батьки є учасниками АТО з циклу «Знавці комп’ютерних наук».
Індивідуальні заняття-консультації з внутрішньо переміщеними особами на тему: «Комп’ютер доступний кожному».
.