Православні церкви
Володимир БОСЬКО
Народне слово.- 1999.- 20 травня.- с.4
Раїса КОВАЛЬОВА
провідний спеціаліст-мистецтвознавець
регіональної служби охорони і реставрації
пам’яток архітектури та містобудування
облдержадміністраці
В архитектуре главное, пожалуй,
Не выстроить, а выстрадать собор.
А. ВОЗНЕСЕНСКИЙ.
ВИСТРАЖДАНИЙ СОБОР
Собором називають головний храм єпархії, міста або монастиря, де здійснюють богослужіння вищі духовні особи. Собори у таких маленьких містах, як Бобринець, — рідкість. Рівно через 100 років після спорудження в Єлисаветграді Успенського собору з повітовим містом вирішив позмагатися підлеглий йому Бобринець.
Собор на честь Вознесіння Господнього був закладений у 1898 році, споруджувався на кошти дійсного статського радника Борникова. На жаль, відомостей про непересічну особистість фундатора собору віднайти поки що не вдалося. Спорудження храму йшло важко й довго — 14 років. Освячено Вознесенський собор лише у 1912 році.
Автор проекту — талановитий єлисаветградський зодчий Яків Васильович Паученко (1866-1914), рідний дядько нашого відомого живописця О. Осмьоркіна. Вознесенський собор став «лебединою піснею» архітектора, його останнім, кращим, по-справжньому, вистражданим творінням. Яків Паученко, за проектами якого в Єлисаветграді споруджено десятки чудових будівель, звичайно ж, мріяв про свій Собор, як вершину свого інтелекту й духу.
Коли він отримав це замовлення, то уже хворів і знав, що приречений. Боявся, що не встигне помилуватися собором. Встиг! Певно, саме спорудження собору — головної справи життя — й подовжило його вік. Є всі підстави для припущення, що збудували храм майстри іконостасної, художньо-іконописної та позолотної майстерні, якою володів у Єлисаветграді Я. Паученко, під його безпосереднім керівництвом.
Собор розташовано у центрі міста, на відкритому майдані, який добре проглядається з усіх боків; поруч знаходилися жіноча гімназія та ринкова площа.
Собор споруджено у так званому «візантійському стилі», що отримав поширення з 60-х років XIX століття разом з «руським стилем».
Як і більшість п’ятиглавих храмів, собор Вознесіння відрізняється підкресленою висотністю. Характерним елементом культових споруд цього типу є активний силует ярусних об’ємів дзвіниці, що свідчить про знання зодчим сили впливу вежеподібних композицій Давньої Русі. Таким чином, архітектура храму декларує прагнення Я. Паученка відтворити форми русько-візантійського культового будівництва.
У плані собор має хрестоподібну побудову, центральний купол посаджено на 12-гранний барабан. Інші чотири куполи розміщено на 8-гранних барабанах. Із заходу над головним входом підноситься дзвіниця. В об’ємному влаштуванні церкви збережено принцип трьох основних частин: притвор, неф, вівтар.
Дуже своєрідним видається конструктивне вирішення інтер’єру. Відкриті ребра арок, що перетинаються, перекривають внутрішній простір, утворюючи оригінальну композицію, яка не має аналогів на території нашого регіону. Циліндричні склепіння храму ніби народжують центральний четверик із парусами, який є основою для світлового барабана.
Декоративне оформлення інтер’єру полягає в наявності профільованих карнизів та вирізаних по штукатурці поясків.
У радянські часи споруду тривалий час використовували як складське приміщення, тут зберігали навіть газові балони для населення. Від неминучої загибелі будівлю врятувало лише те, що ЇЇ, зрештою, передали для створення експозиції місцевого краєзнавчого музею. А декілька років тому храм повернуто релігійній громаді.