Подаровані видання за квітень-травень 2021 року

Від Шульги Сергія Павловича, голови обласної Кіровоградської ради, м. Кропивницький

Скрябін К. Проза. Поезія / Кузьма Скрябін; худож. –іл. О. Грехов; худож.-оформлювач О. Гугалова-Мєшкова. – Харків: Фоліо, 2020. – 427 с.: іл.

Кузьма Скрябін народився в місті Самборі на Львівщині 17 серпня 1968 року. Щоправда, тоді він був відомий як Андрій Кузьменко. Все визначилося 1989-го, коли Андрій записав першу пісню з гуртом «Скрябін», а згодом став у ньому співаком, автором пісень, незмінним лідером, власне, Кузьмою Скрябіним. Так тривало до трагічного ранку 2 лютого 2015 року – дня смертельної автомобільної аварії. Доля відміряла надто мало життя улюбленцю мільйонів, обдарувавши навзамін багатьма талантами. В цьому оригінальному виданні, яке покликане, зокрема, нагадати про неперевершене почуття гумору Кузьми, зібрано весь його прозовий доробок і частково – поетичний. Про що розповідає співак? Про себе, про нас, про життя і як у ньому не втратити здорового глузду. Інший порух душі, коли ранимість бере гору, – то поезії. Творчість Скрябіна надихнула проілюструвати видання відомого Олександра Грехова.

Красовицький О., Кужавська Є. Справа зниклої балерини/ Олександр Красовицький, Євгенія Кужавська; худож.–іл. І. Дубровський; худож. -оформлювач Т. Калюжна. – Харків: Фоліо, 2020. – 380 с.: іл. – (Історичний детектив).

Хіба може безслідно зникнути балерина посеред театрального велелюддя? Сотні глядачів і – жодного свідка. Вочевидь, хтось добре продумав усі деталі. В поліції не поспішають шукати представницю київської богеми, тому сестра зниклої звертається до слідчого у відставці. Тарас Адамович Галушко, поціновувач розміреного життя і праці в яблуневому саду, давно відмовився від метушні розслідувань. Він не надто прагне братися за цю справу, та одна з версій не дає йому спокою. Можливо, банда «збирачів гіацинтів» знову розгорнула свою діяльність у Києві?
Роман започатковує серію «Історичний детектив» – його сюжет побудовано на основі реальних подій. Розслідування, що розгортається в Києві 1916 року, розкриває чимало таємниць і дає змогу повністю зануритися в атмосферу міста періоду Першої світової війни.

Як отримати фінансову допомогу? Методичні матеріали з питань надання фінансової допомоги суб’єктам малого і середнього підприємництва через Регіональний фонд підтримки підприємництва у Кіровоградській області. Методичний посібник. – Кропивницький: ТОВ «Імекс-ЛТД», 2019 – 36 с.

Стівенсон Р.Л. Острів Скарбів: роман / Роберт Льюїс Стівенсон; пер. з англ. Ю. Корецького; передмова та прим. Н.Д. Білик; худож.-оформлювач О.А. Гугалова-Мєшкова. – Харків: Фоліо, 2020. -250 с. –(Шкільна б-ка укр. і зарубіж. літ-ри)

Пригодницький роман всесвітньо відомого англійського письменника Р.Л. Стівенсона (1850-1894) «Острів Скарбів», яким вже не одне століття захоплюються читачі, по праву вважається класикою світової літератури.
Таємнича карта, небезпечна експедиція, пірати, скарби… – в цій історії є все для тих, кого цікавлять неймовірні пригоди. Головний герой роману, юний Джім Гокінс, бере участь у пошуку скарбів, які заховані на відлюдному острові знаменитим капітаном Флінтом. Сміливість і відвага Джіма та його друзів перемагають хитрість і жорстокість одноногого пірата Джона Сільвера й допомагають їм знайти скарб і благополучно повернутися додому.

Стельмах Я.М. Митькозавр із Юрківки: повість та оповідання / Ярослав Стельмах; післямова Л.В. Хмелевської; худож. –іл. О.Г. Жуков; худож. – оформлювач М.С. Мендор. – Харків: Фоліо, 2019. – 220 с.: іл. – (Шкільна бібліотека укр. та світової літ-ри)

…Історія ця починалась зовсім звичайно. Друзі-п’ятикласники Сергій та Митько приїхали на літній відпочинок у село. Вчителька ботаніки дала їм завдання – зібрати колекцію комах. Але хто ж міг уявити, що замість комах хлопці почнуть полювати… на страшну химеру, що живе в озері. Звідки взялась та потвора, як її захопити?
Друзі починають діяти…
Про незвичайні, таємничі пригоди Сергія та Митька (і не тільки їх) весело розповідає відомий український письменник Ярослав Стельмах у своїй книжці повістей та оповідань «Митькозавр із Юрківки».

Зіненко Р.А. Іловайський щоденник / Роман Зіненко; пер. з рос. Т.В. Рассадкіної; передмова Є.В. Положія; фото М. Лисейка, М. Левіна; худож. – оформлювач Л.П. Вировець. – Харків: Фоліо, 2020. – 282 с. фото.- (Воєнні щоденники)

«Іловайський щоденник» Романа Зіненка – чесна і відверта книжка, написана безпосереднім учасником подій, бійцем добровольчого батальйону «Дніпро-1», який пройшов «Іловайський котел» від початку до кінця. Розповідь про маловідомі події в оточеному Іловайську та вихід бійців «кривавим коридором» дозволяє читачеві пережити разом з українськими солдатами одну з найтрагічніших сторінок в історії сучасної України, відчути все те, чого зазнали бійці добровольчих батальйонів, а численні фотографії дають можливість краще уявити описані події.

Ресурси впевненості: історії на межі війни. – Кропивницький, 2019. – 51с.

Вигорання та стрес – це, як правило, мовчазні істоти. Певний час вони можуть іти поряд, не показуючи своєї небезпеки, будуть періодично губитися у буденних вирах. Проте так чи інакше вони дадуть про себе знати. І, розуміючи їхню причину, тактику гри, ви зможете прописати для них власні правила й умови, які будуть комфортні вам. Як знайти свій ресурс, коли ти між тишею та вогнем? Як не вигоріти, коли фіналу досі не видно? Як не загубитися, якщо зупинитися просто не можеш?…
Це книга-інтерактив для роботи зі стресом та його фізичними і психологічними проявами. Це книга про тих, хто вміє знаходити ресурс і ділитися із ними, хто цього потребує.
Книга орієнтована в першу чергу на військових та волонтерів, проте може стати в нагоді і тим, хто відчуває вигорання або потребує додаткових формул на пошук ресурсу впевненості.

Від Урсола Григорія Миколайовича, заслуженого лікаря України, засновника і генерального директора підприємства «Ацинус», кандидата медичних наук, доцента, м. Кропивницький

Матівос Ю. З іменем Святого Луки. Історія незвичайного медичного закладу та його людей. / Юрій Матівос. – Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2019.- 368 с.

Пропонована книжка – своєрідна хроніка 25-річної історії унікального медичного закладу – приватної клініки, створеної на базі лікувально-діагностичного центру «Ацинус» та медичного центру «Лікарня Святого Луки». Клініку заснували, творили та розвивали, удосконалювали багато людей з неповторними, легендарними біографіями, а також звичайні, рядові трудівники медичної галузі, частина яких і тепер працює у стінах закладу.
Видання готувалося не тільки для читачів-медиків: воно не залишить байдужим усіх, хто перегорне сторінки цієї оригінальної книжки про незвичайний медичний заклад і його працьовитий, небайдужий до пацієнтів персонал.

Святитель Лука, архиепископ Симферопольский и Крымский: «Я полюбил страдание». Автобиография / под редакцией Нектариоса Антонопулоса; пер. с греч. М. Дмитрусенко. – Кропивницкий: Имекс-ЛТД, 2020. 360 с.

Книга, которая сейчас перед вами, – перевод с греческого издания автобиографии Валентина Феликсовича Войно-Ясенецкого, архиепископа Симферопольского и Крымского, под редакцией архимандрита Нектариоса Антонопулоса (теперь – митрополита Араголийского).
Автобиография дополнена огромным количеством редких фотографий и материалами на основе публикаций биографов святителя Луки, которые содержат много малоизвестных фактов.
Большинство материалов, которые являются основой книги, – на русском языке. Этим обусловлен выбор языка издания, а также надеждой, что таким образом книга будет доступна более широкому кругу читателей в православном мире. Кроме того, это язык, на котором говорил и молился святитель Лука и на котором написана его автобиография.
Работа над книгой длилась пять лет. Ее издание стало возможным благодаря неравнодушным людям, которые пожертвовали собственные средства, и благотворительному фонду имени Николая Ивановича Пирогова, который эти средства собирал и который развернул просветительскую деятельность, чтобы донести до людей историю жизни святителя Луки.

Від Цуканова Миколи Миколайовича, власника приватної галереї «Єлисаветград», почесного члена Національної Спілки художників України, м. Кропивницький

Лис В.Д. Реалістичний живопис в творчості Віктора Бєлова: життєве покликання / В.Д. Лис. – Кривий Ріг : [б.и], 2019. -91 с.: кол.іл. –Загл. обл. : Віктор Бєлов. Художня слава Кривого Рогу

У роботах Бєлова пейзаж є провідним жанром. Вдало підібраний сюжет робить роботи Віктора Омеляновича привабливими, заворожують передачею фарбами погоди і настрою, що панує в момент написання картини. Полотна майстра просякнуті любов’ю до навколишньої природи, і дивлячись на картини, ніби поринаєш в створену живописцем атмосферу. Вони народжують приємні, трохи ностальгійні почуття, але, в той же час, створюючи навколо себе особливу ауру, вони несуть в собі заряд енергії, почуттів і сприйняття життя, втілені майстерністю живописця – творця.
Цей альбом підсумок, багаторічних пошуків інформації про долю і творчість художника.

Від автора Хланти Івана Васильовича, с. Копашново Хутського району, Закарпаття

Хланта І.В. Народний літературно-мистецький музей Копашнівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Хустського району: путівник / Іван Хланта. – Ужгород, ТДВ «Патент», 2018. – 444 с.: іл.

У книзі зацікавлений читач знайде насичені фактами найповніші вагомі матеріали творчої та громадської діяльності письменників Закарпаття, фольклорні видання краю, ознайомиться з живописом відомих художників, які експонуються в народному літературно-мистецькому музеї с. Копашново Хустського району Закарпатської області.
Путівник стане в пригоді учням, учителям, студентам, працівникам культури, історикам, краєзнавцям, екскурсантам, науковцям, кожному, хто цікавиться художньою літературою, народнопоетичною творчістю та живописом Закарпаття.

Марко В. Заповітна зоря Івана Хланти: нарис життя і творчості / Василь Марко. – Ужгород: ТДВ «Патент», 2018. – 272с. : іл.

У нарисі висвітлюється життя і творчість відомого фольклориста, бібліографа й краєзнавця Івана Васильовича Хланти, котрий невпинно працює над збагаченням скарбниці української культури, видавши понад сто книжок.
Адресується студентам, учителям і всім тим, хто цікавиться усною народною творчістю й літературою Закарпаття.

Качкан В. Іван Хланта: Біобібліографічний покажчик. – Ужгород: ВАТ «Патент», 2008. -458 с., іл.

У біобібліографічному покажчику станом на 3 березня 2008 р. подано окремі видання та рецензії на них, фольклористичні, літературознавчі, мистецтвознавчі статті, опубліковані у періодичній пресі, тематичних збірниках, та література про життя і творчість кандидата філологічних наук, доктора мистецтвознавства, заслуженого діяча мистецтв України І.В.Хланти.

Ряшко М. Лицар духу: Ліро-філософська поема. – Ужгород: Патент, 2004. – 114 с.: іл.

У поемі подано спробу в поетичній формі висвітлити життєвий і творчий шлях заслуженого діяча мистецтв України, відомого фольклориста, літературознавця, бібліографа, педагога Івана Хланти.
Для вчителів, учнів, студентів, викладачів вищих навчальних закладів, науковців, бібліотечних працівників.

Губаль І. Володар мудрості народної: Художньо-документальна повість. – Ужгород: Патент, 2004. 410 с., 32 с. іл.

Художньо-документальна оповідь про життєвий і творчий шлях відомого фольклориста, літературознавця, бібліографа, мистецтвознавця Івана Хланти.
Для науковців, викладачів вищих навчальних закладів, студентів, учителів, учнів, бібліотечних працівників та всіх, хто цікавиться фольклором, художньою літературою та мистецтвом України.

Від Кривенко Людмили Іванівни, майстрині декоративно-прикладного мистецтва, м. Кропивницький

Слейтер С. Геральдика. Иллюстрированная энциклопедия/ Пер. И. Жилинской. – М.: Изд-во Эксмо, 2005. – 264 с., ил.

История геральдики начинается со времен рыцарских турниров, когда узнать закованного рыцаря можно было лишь по оригинальному изображению герба на щите. Со временем эти знаки отличия, переходившие из поколения в поколение, становились признаками знатности и доблести рода. Хотя порой и на эти благородные эмблемы ложилась тень предательства. За столетия мода на гербы распространилась на самые разные сферы жизни человека: от дворянских фамильных до гербов государств, городов, организаций, общественных структур и институтов. Условный язык, принятый в геральдике, формировался и развивался вместе с мировой историей, приобретая новые формы, детали, признаки времени.
В этой великолепно иллюстрированной книге вы найдете исчерпывающие сведения об истории, символике и современном состоянии геральдики.

Народна ікона на склі. Альбом. – Львів: Інститут колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ, 2008. – 368 с.

Альбом вперше багатогранно презентує народні ікони на склі, поширені у ХІХ – першій третині ХХ ст. на Західній Україні. Твори виконані особливою технікою на звороті скла. Вони були призначені для сільських домівок, проте історичні обставини не сприяли їх збереженню. Багато ікон було знищено, а більшість тут поданих врятували для майбутніх поколінь приватні колекціонери.
У виданні представлені гуцульські, покутські, буковинські твори народних майстрів, які містяться у музейних і приватних збірках України та Польщі, більшість з яких репродуковано вперше.

Беркович И. Михай Зичи (1827-1906): альбом / И. Беркович. – Будапешт: Изд-во академии наук Венгрии, 1965. – 217 ил.

Ни один венгерский художник прошлого своей деятельностью, творчеством не вызывал со стороны современников стольких нападок и одновременно такого восхищения, как Михай Зичи. Чтобы правильно понять полные противоречий жизнь и творчество, исследователи всех времен вынуждены были пробиваться сквозь туманную завесу. Зичи был мастером иллюстрации; своими графическими работами он иллюстрировал творения бессмертных поэтов, а в живописных полотнах отражал современную ему жизнь.
Альбом будет интересен искусствоведам, музейным работникам, коллекционерам и всем, кто интересуется искусством.