Подаровані видання за квітень 2014 року
Подаровані видання від видавництва “ТЕМПОРА”, м. Київ
Смолій В.А., Степанков В.С. Богдан Хмельницький. Соціально-політичний портрет: наукове видання. – К.: Темпора, 2009. – 680 с.
На грунтовній документальній базі автори простежують основні віхи життєвого шляху Богдана Хмельницького, показують обставини, які зумовили формування його світоглядних настанов та ціннісних орієнтацій, вплинули на політичний вибір. Гетьман, державотворець, політичний діяч, полководець, дипломат, людина — всі ці його іпостасі знайшли висвітлення на сторінках книги. Постать і діяння Б. Хмельницького вписано в широке історичне тло, в якому живуть і мислять десятки історичних осіб, чия доля так чи інакше переплітається з долею фундатора і володаря Української козацької держави.
Смолій В.А., Степанков В.С. Петро Дорошенко. Політичний портрет: наукове видання. – К.: Темпора, 2011. – 632 с.
У праці, із залученням грунтовної джерельної бази, відтворено історичний портрет одного з найбільш харизматичних політичних лідерів козацької України середини — другої половини XVII ст. Його життєвий шлях і діяльність висвітлюються на широкому тлі міжнародних відносин у центрально-східному регіоні Європи з урахуванням сукупності внутрішніх чинників, а також тих складних геополітичних реалій, у яких опинилася Українська держава після смерті Б. Хмельницького. Розраховано на фахівців-істориків, викладачів і студентську молодь, широкий читацький загал.
Чуткий Андрій. Нариси з економічної історії України. Книга 1. На перехресті торгових шляхів. – К.: Темпора, 2013. – 616 с.: іл.
Цей нарис присвячено економічній історії, що включає розвиток ремесел, аграрного сектору та промислів, зовнішньої та внутрішньої торгівлі, грошового обігу, зародків податкової системи та зародження економічної думки на території України в IX-XV ст., з акцентуванням уваги на факторах (зокрема й позаекономічних: політична, релігійна, соціальна та інші сфери), які впливали на розвиток економіки України в зазначений період. Окремий розділ виділено для стислого огляду економічного розвитку від часу появи на українських теренах перших людських колективів і до ІХ ст. н.е. Матеріал викладено у науково-популярній формі, тож ця праця буде не тільки корисною для студентів-економістів та істориків під час вивчення курсів і спецкурсів з економічної історії України, але й цікавою для широкого коло читачів.
Вирок Українській революції: “Справа ЦК УПСР”: Науково-документальне видання. – К.: Темпора, 2013. – 688 с.; іл.
Розсекречені матеріали з фондів Галузевого державного архіву Служби безпеки України відтворюють перебіг створення ЧК слідчої справи над провідними діячами Українських національно-визвольних змагань 1917-1921 рр., яка завершилася фабрикацією Верховним надзвичайним революційним трибуналом УСРР “Справи ЦК УПСР”. Це був один з перших показових судових процесів над лідерами українських урядів та партій, який започаткував низку політичних репресій, що згодом активно застосовувалися ГПУ-НКВД в Україні. Документи дозволяють по-новому подивитися на те, які реальні наслідки мала співпраця учасників українського національно-визвольного руху з радянською владою, прихильником якої багато хто з українських соціалістичних лідерів виявив себе в процесі політичної діяльності. Розраховано на науковців, викладачів, представників сучасного політикуму, студентів, усіх, хто цікавиться політичною історією України.
Вронська Тамара. Упокорення страхом: сімейне заручництво у каральній практиці радянської влади (1917-1953 рр.): Наукове видання. – К.: Темпора, 2013. – 624 с.: іл.
Пропонована книга є першим грунтовним дослідженням каральної політики та практики радянської влади проти родин “ворогів народу” в Україні — передусім жінок та неповнолітніх дітей. У праці розглянута взаємодія різних ланок механізму політичного терору, встановлено його морально-психологічні наслідки та характер реабілітаційного процесу для кожної групи репресованих. Книга містить публікації та аналіз багатьох документів, що стали основою доказової бази дослідження. Розрахована на фахівців-істориків, правників, усіх, хто цікавиться історією України та СРСР у ХХ столітті.
Петров Віктор. Розвідки: У 3-х томах. – Т. 1. – К.: Темпора, 2013. – 592 с.
У тритомному зібранні наукових розвідок Віктора Петрова (Віктора Бера, Бориса Веріго, Віктора Петренка) представлена значна частина творчої спадщини видатного вченого в царинах літературознавства, фольклористики, етнографії, археології, мовознавства, етнології, історіософії, філософії та релігієзнавства. Уміщено також більшу частину відомих його статей про творчість Григорія Сковороди, Пантелеймона Куліша, Тараса Шевченка. Людина складної, неоднозначно оцінюваної долі, Віктор Петров зробив вагомий внесок у розвиток різних галузей знання. Його праці розпорошені в малоприступних періодичних виданнях, деякі приховані за дотепер не розгаданими псевдонімами, виявлені в багатьох архівах світу, але окремі ще й нині можна відшукати у вкритих пилом стосах нерозібраних паперів. Розвідки В. Петрова подано переважно за хронологією їх написання або першодруків. Вони відкривають світ видатного вченого, з ненастанним пошуком наукової істини, із заглибленням у таємниці тисячолітньої історії та осягненням животрепетних проблем його сучасності. Видання зацікавить широке коло гуманітаріїв — науковців, викладачів вищих навчальних закладів, учителів, аспірантів та студентів.
Єфремов Сергій Олександрович. Щоденник. Про дні минулі (спогади). – К.: Темпора, 2011. – 792 с.
У спогадах і юнацькому щоденнику видатного українського літературознавця і громадсько-політичного діяча Сергія Єфремова розповідається про національне суспільне життя на підросійській Україні у період від другої половини ХІХ ст. до 1906 р. Мемуари містять нотатки про молодість та юнацькі роки С. Єфремова, навчання в Уманській духовній школі, київській семінарії, університеті; участь автора у діяльності семінарської учнівської громади, Старій Громаді та видавництві “Вік”, журналі “Киевская старина”. Спогади С. Єфремова рясніють портретами видатних постатей української політики і культури: В. Антоновича, О. Кониського, Б. Грінченка, М. Грушевського, О. Лотоцького, Є. Чикаленка та інших. Книга буде цікавою усім небайдужим до історії національно-визвольного руху.
Піхманець Роман. Із покутської книги буття. Засади творчого мислення Василя Стефаника, Марка Черемшини і Леся Мартовича: монографія. – К.: Темпора, 2012. -580 с.
У книзі розглянуто підстави, на яких Василя Стефаника, Марка Черемшину та Леся Мартовича виокремлюють у літературну групу, а також простежено чинники, які їх об’єднували чи призводили до напруження в стосунках. Виходячи з того, що кожен із діячів “покутської трійці” передусім самобутня творча особистість, автор вважає за необхідне зосередити увагу на характеристиці констант, що визначають їх мистецьку своєрідність. У монографії домінує вивчення засад художнього мислення представників “тріумвірату” письменників із Покуття. Книга розрахована на літературознавців, викладачів та студентів, усіх, хто цікавиться специфікою художньої свідомості, історією національної літератури й розвитком інтелектуальної думки в Україні.
Орлик Пилип. Діаріуш подорожній, який в ім’я Троїці найсвятішої, розпочатий в року 1720 місяця жовтня дня 10-го: У 5-ти томах. – Т. 1. – К.: Темпора, 2013. – 572 с.
Вашій увазі пропонується факсимільне видання повного тексту щоденника Пилипа Орлика 1720-1733 рр.: “Діаріуш подорожній, який в ім’я Троїці найсвятішої, розпочатий в року 1720 місяця жовтня дня 10-го”. Пилип Орлик був благодатною фігурою в історії не тільки своєю біографією гетьмана у вигнанні, але головно завдяки “Договорам і постановам” – т. зв Бендерській Конституції, яку часом представляють як першу демократичну конституцію у світі. “Діарій” Пилипа Орлика, який охоплює кілька років життя гетьмана у вигнанні, цікавий тим, що відкриває як особисті й інтимні сторони життя й побуту гетьмана, та і його політичну діяльність, де не все було прямолінійно і не все робить йому честь. Але не забуваймо, що “Діарій” є документом, що писався як особистий щоденник…”
Кульчицький Станіслав. Червоний виклик. Історія комунізму в Україні від його народження до загибелі. У 3-х книгах. Книга 1. – К.: Темпора, 2013. – 504 с.
Книга професора Станіслава Кульчицького досліджує витоки та постання комуністичної доктрини в Європі та Росії ХІХ ст., природу радянської влади в СРСР, а також соціально-економічні й суспільно-політичні процеси в Україні у ХХ ст. Автор встановлює зовнішні та внутрішні причини трансформації демократичної революції в комуністичну, аналізує природу національної радянської державності, вивчає здобутки й провали першого комуністичного штурму, замаскованого більшовиками під концепт “воєнного комунізму”, а також подає цікаву інтерпретацію причинно-наслідкових зв’язків у подіях, пов’язаних із запровадженням непу. Центральне місце в книзі відведене другому комуністичному штурму 1929-1938 рр., який призвів до кардинальних зрушень у соціальній структурі та економічному базисі українського суспільства й супроводжувався жахливими репресіями, спрямованими на придушення національно-визвольного руху й опору комуністичним перетворенням. Як підкреслює автор, ці перетворення зупинилися на півдорозі внаслідок об’єктивної неможливості втілити ідею ленінської держави-комуни в реальне життя. Але навіть утіленого було досить, щоб поставити Україну разом з усім “соціалістичним табором” поза рамками світового цивілізаційного процесу. Для широкого кола читачів.