Про презентацію дослідницько-просвітницького проєкту у 2013 році

5 квітня 2013 р. у відділі рідкісних документів Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського відбулась презентація дослідницько-просвітницького проєкту «Наш земляк Дмитро Чижевський – видатний вчений-енциклопедист, філософ та історик культури й науки» (до 120-річчя від дня народження).

Працюючи з відвідувачами Музею історії освіти Кіровоградщини, я звернула увагу, що виник постійний інтерес до постаті Дмитра Чижевського в контексті європейських прагнень нашого суспільства. Оскільки більшості мешканців краю постать Дмитра Івановича була маловідомою, то виникла ідея проєкту, провідною метою якого була популяризація його багатогранної творчої діяльності. Особлива увага була приділена його родині та інтелектуальному середовищу тодішньої Олександрії, під впливом яких формувався світогляд юного Дмитра.

Складовими вказаного проєкту були: підготовка тематичної лекції для педагогів, популяризація інформаційних ресурсів про видатного земляка, представлення процесу увічнення його пам’яті на батьківщині та в Україні, а в результаті – видання популярної брошури. Основну змістову роботу з реалізації проєкту здійснив Андрій Іванко – майстер інтелектуальної біографії. Саме йому належить основний розділ видання «Д. І. Чижевський – людина з Парнасу науки», на грунті якого було прочитано десятки лекцій, що він читав педагогам у Музеї історії освіти Кіровоградщини (де є розділ про дитячі та юнацькі роки Дмитра Чижевського).

Десять років тому ми вважали, що такий проєкт може об’єднати усіх зацікавлених стати поштовхом для створення фільму, розробки туристичного маршруту, організації пересувних виставок, проведення конкурсів, встановлення пам’ятника тощо. Наші пропозиції щодо створення центру популяризації відомостей про особливості життя і творчості Дмитра Івановича – унікального комплексу музей-бібліотека на базі його меморіального будинку – стали пророчими, втілились у реальність: у 2022 році відкрито будинок-музей Дмитра Чижевського! Також в Олександрії його іменем названі гімназія, бібліотека та вулиця.

Лариса Гайда,
авторка ідеї та організаторка проєкту,
для ОУНБ імені Дмитра Чижевського