Ви зараз переглядаєте Григорій Сковорода сучасними очима

Григорій Сковорода сучасними очима

3 грудня 2022 року виповнюється 300 років з дня народження Григорія Савича Сковороди – видатного українського філософа, просвітителя-гуманіста, поета, музиканта, педагога.

Враховуючи важливість постаті Григорія Сковороди 1 грудня о 15.00 у відділі обслуговування користувачів обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського відбудеться публічна лекція «Григорій Сковорода сучасними очима» за участі викладачів та студентів Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка.

Запрошуємо всіх охочих, хто цікавиться життям та творчістю Григорія Сковороди.

Вхід за читацьким квитком.

Залишити відповідь

Великий мислитель українського народу

Віртуальні книжкові виставки

Великий мислитель українського народу

2022 рік – рік відзначення 300-річного ювілею великого українського мислителя, педагога, філософа, поета, музиканта, культурно-освітнього подвижника – Григорія Савича Сковороди.

Григорій Сковорода залишив нащадкам феноменальну духовно-педагогічну спадщину, яка не втрачає свого унікального пізнавального, етико-виховного, естетичного значення і тепер, у період творення нової української держави, нової освіти.

До цієї дати працівники відділу обслуговування користувачів презентують ювілейну віртуальну книжкову виставку «Великий мислитель українського народу».

На онлайн-виставці представлені документи з фондів ОУНБ імені Дмитра Чижевського та використані матеріали з інтернет-ресурсів.

ЧИЖЕВСЬКИЙ — СКОВОРОДА ХХ СТ.

ЧИЖЕВСЬКИЙ — СКОВОРОДА ХХ СТ.

Нарешті в Україні офіційно вшановано пам’ять Дмитра Чижевського, чиє ім’я від 20-х років XX ст. сяє на видноколі світової науки, однак до цього часу або замовчуване, або осквернене совітською пропагандистсько-класовою псевдонаукою.

Два дні з 23 по 24 березня в Київському університеті ім. Т.Шевченка проходила міжнародна наукова конференція “Дмитро Чижевський — культуролог”, присвячена 100-річчю від дня народження цього видатного українського мислителя, дослідника проблем культури, історика української філософії, літератури, а також славістики.

Організатори конференції — Інститут філософії АН України, Київський університет ім. Т.Шевченка, університет “Києво-Могилянська академія” та Республіканська асоціація українознавців доклали чимало зусиль, щоб висвітлити всі аспекти багатогранної і різнопланової творчості Д.Чижевського.
Вступне слово про ювіляра виголосив міністр культури України, академік Іван Дзюба. Оцінюючи значення творчості Д.Чижевського, доповідач наголосив, що він вперше застосував понятійний апарат і методи європейської науки до історії української культури, трактував українську культуру в контексті європейського культурного процесу, відкрив для світової науки надбання українського барокко, а також Гоголя, як українського філософа.

Складним і нелегким був шлях Д.Чижевського до вершин світової науки. Народився в селі Секретарівка на теперішній Кіровоградщині.

В 1911 р. закінчив Олександрійську гімназію, а потім Петербурзький університет за спеціальністю математика і фізика-астрономія. Однак згодом зрозумів, що його покликання — філософія та література. Тому вступив у 1914 р. на історико-філософський факультет Київського університету, який закінчив у 1919 р.

Пора революційних подій пройшла крізь серце і долю молодого філософа і вченого, котрий ще з гімназійних років брав активну участь у різних революційних гуртках. На хвилі революційного піднесення він навіть входив до складу Центральної Ради, щоправда, як представник російської (меншовицької) фракції, за що з приходом до влади більшовиків потрапив до в’язниці і тільки завдяки щасливій випадковості залишився живий. Незважаючи навіть на те, що виступав проти незалежності Української держави. Однак класовість більшовиків була неперебірливою. Довелось емігрувати за кордон, де він остаточно сформувався і виріс до одного з найвизначніших філософів світу, став “українським мисленником” (так Чижевський полюбляв називати своїх співвітчизників-філософів).

Цей період діяльності Чижевського всебічно висвітлили у своїх доповідях на пленарному засіданні професор О.Пріцак (“Чижевський — вчений, людина”.) До речі, О.Пріцак, починаючи з 1946 p., плідно співпрацював з Д.Чижевським на ниві розвитку української науки.

Велике зацікавлення в учасників конференції викликали доповіді В.Горського (Київ) “Дмитро Чижевський як фундатор історико-філософського українознавства (конструктивні суперечності концепції)”, професора Варшавського університету С.Козака “Історіософія і науковий метод Дмитра Чижевського”, М.Наєнка (м. Київ) “Дмитро Чижевський і Київський університет”, С.Кримського (Київ) “Проблема національного стилю філософського мислення в творчості Дмитра Чижевського”. До речі, під час своєї доповіді декан М.Наєнко познайомив присутніх із версткою книги творів Д.Чижевського, яку підготували і видають науковці Київського університету.

Подальша робота конференції проходила у двох секціях: “Філософська спадщина Дмитра Чижевського” та “Культурологічна і літературознавча спадщина Дмитра Чижевського”.

З-поміж численних праць Чижевського найбільше уваги учасники конференції приділили відомій роботі “Нариси з історії філософії на Україні”, завдяки якій за автором утвердилось визнання як фундатора української філософії.

В кулуарах конференції саме для “Українського слова” дали короткі інтерв’ю:

Омелян ПРІЦАК, академік:
— Маємо багато філософів і літературознавців. Але людини, яка б об’єднувала обидві названі ділянки науки, окрім Чижевського, немає. Водночас він знаменитий філолог. В деякій мірі можна сказати, що Чижевський — Сковорода XX століття. Його теж ловив світ, але не зловив, бо з більшовицького арешту він втік на Захід. Але й там не втратив тісних зв’язків з Україною, а примножив славу її науки. Тому зараз найважніше — видати декілька томів його праць, щоб виникли його послідовники, школи його вчення.

Іван ДЗЮБА, академік, міністр культури України:
— Розкриваючи тематику конференції, ми започатковуємо відкриття для України одного з її наймогутніших вчених, якого в період тоталітарної імперії не тільки замовчували, але й ставили хрест на його творчості, як от академік О.Білецький, котрий вважав праці Чижевського “ідеологічною диверсією”. Будемо сподіватись, що ця конференція започаткує широке вивчення доробку вченого. Восени відбудеться подібна конференція в Кіровограді, на батьківщині вченого. Це початок, і дай Боже, щоб був щасливим!

Ганна ЛОЗОВА, племінниця Д.Чижевського, пульмонолог, кандидат медичних наук, м. Київ:
— Ось уже багато років намагаюсь відшукати Володимира — сина Дмитра Чижевського від другої дружини — французької актриси. Його дочка Тетяна від першої дружини була професором кафедри давньої української літератури Масачусетського університету. Можливо, ваша публікація допоможе віднайти Володимира.