Виставка "АВТОГРАФ ВІЙНИ"
/1945-2005/
Кіровоградська обласна універсальна бібліотека ім. Д.І.Чижевського
Відділ краєзнавства
Автограф війни Пам’яте людська! Через велетенський швидкоплин десятиліть прориваються до тебе ці фотодокументи, листи-трикутники, листівки – миттєвості найстрашнішої, найжорстокішої в історії нашого народу війни. Війни не на життя, а на смерть, війни, в якій фашизм ніс Україні довічне рабство або повне знищення нації.
На всі ці документи не можна дивитися без хвилювання. Вони і сьогодні, через 60 років, тривожать душу, викликають сум, сльози співчуття і великі роздуми.
Вже мало залишилося у живих тих, хто зі зброєю в руках захищав тоді нашу Батьківщину, а також тих, на чиї плечі ліг весь тягар життя в тилу ворога, на примусових роботах в Німеччині, в концтаборах. З кожним роком їх невблаганно стає все менше і менше. Приходять на зміну нові покоління, які й гадки не мають про муки і страждання, що випали на долю воєнного покоління.
На старих фотографіях всі молоді.
За роками людина сама себе кличе.
У зіницях печалі, як в чорній воді,
Відбиваються люди, дерева, обличчя.
Білі, білі обличчя у чорній воді,
Неповторні обличчя навік зостаються.
На старих фотографіях всі молоді.
На старих фотографіях мертві сміються.
Цими рядками Ліни Костенко 5 травня ц.р. у відділі краєзнавства обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського відкрито унікальну виставку – «Автограф війни».
Саме унікальну, адже все, що на ній представлено – це зупинені миттєвості років Великої Вітчизняної, в яких збережена пам’ять нашого народу.
Ініціатором виставки є директор ОУНБ ім. Д.І.Чижевського Олена Миколаївна Гаращенко. Ідея була підтримана співробітниками бібліотеки, які принесли документи, що так дбайливо зберігались всі ці довгі роки в сімейних архівах. У підготовці експозиції взяли участь також обласний краєзнавчий музей та державний архів Кіровоградської області, надавши для експонування цінні документи: фото, листи, газети, речові музейні предмети, що передають атмосферу 1941-1945 років.
Мета виставки – не лише віддати належну шану тим, кому сьогодні ми завдячуємо 60 роками мирного життя. Експозицію розгорнуто і для сучасників. Це насамперед до молоді, до її ще не зачерствілих сердець звертаються з фотографій молоді, прекрасні, мужні і натхненні обличчя. Такими вони були в 1941-1945 роках. Вони зробили все, щоб ми ніколи не пізнали жахів нової війни. За наше життя багато з них заплатили власним життям.
Під час відкриття виставки лунали пісні воєнних років, присутні мали можливість почути, крім організаторів виставки, ветеранів та родичів тих, що вже відійшли у вічність.
За матеріалами виставки готується компакт-диск, який навічно збереже в фондах бібліотеки безцінні документи, що по закінченні роботи виставки будуть повернуті до сімейних архівів, музею та державного архіву.
Тож запрошуємо в ці травневі дні завітати до бібліотеки ім. Д.І. Чижевського, аби доторкнутися душею до священних сторінок нашої історії, яка творилася заради нашого мирного сьогодення та майбуття.
Пісні Великої Вітчизняної Війни