Єлисаветградські сторінки біографії Тараса Шевченка. Родовід. Шевченкове коло.

Вебліографія

1. 1300 родичів Тараса Шевченка знайшов праправнук та дослідник Шевченка Микола Лисенко.
Понад 30 років праправнук Шевченка Микола Лисенко досліджував рід Тараса Шевченка, і вже незабаром у світ вийде книга „Коріння Шевченкового роду”. Це перше дослідження повного родоводу.

2. Авдєєв, Анатолій. Дотик до Кобзаря

Про експонати знам’янського музею Кобзаря, у якому серед інших цінних речей і документів є також оригінал світлини Тараса Шевченка зробленого у 1860 році, яке тримав у свої руках сам великий Тарас Григорович.

3.Авдєєв, Анатолій. Сліди Тараса Шевченка на Кіровоградщині

Про один факт відвідин нашого краю Шевченком 1824 року десятирічним хлопцем разом з батьком тих місць, котрі тепер входять до Новомиргородського та Кіровоградського районів та обласного центру.

4.Боронь, Олександр (старший науковий співробітник Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка.  “Його остання путь стала символічною “

Про білі плями у біографії Т.Шевченка, пов’язані з його перепохованням та про визначальну роль Г.Честахівського у виборі місця поховання Кобзаря.

5.М. Н. Васильев. Т. Шевченко в легенде

Із посиланням на публікацію у журналі “Киевская старина”(1900. — Июнь. — С. 141-143) переповідаються перекази, записані у Єлисаветграді про те, що Шевченко не помер 1861 року, а жив спочатку у Англії, а потім у Кирилівці під іменем Кречмера Михайла Адамовича. Пояснюється порядок створення легенди.

6.Визначено переможців конкурсу “Тарасів рід”.

У Кіровограді оголошено результати конкурсу творчих робіт родового дерева Тараса Шевченка.

7.Голос крови

Про Вячеслава Шкоду та його колекцію краєзнавчих матеріалів, у т.ч. про гілку Шевченкового роду, що її продовжила родина Красицьких та знам’янський музей поэта – “Кобзарева свiтлиця”.

8.Грузьке (Кіровоградський район): Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Цитується уривок з “Наймички” Т.Шевченка про перебування в нашому краї

9.Кіровоградські нащадки Тараса Шевченка

Інтерв’ю взяте10 березня 2013 у Яніни Шкоди, громадської діячки, журналістки, яка є представником вже п’ятого покоління, що проживає у Знам’янці після приїзду сюди у ХІХ ст. Степана Красицького, сина старшої сестри Тараса Шевченка – Катерини Красицької.

10.Ковалик В.О. Т.Г. Шевченко і наш край

Автор – вчитель з Новгородківщини, подає інформацію про відвідини малим Тарасом нашого краю та про родову гілку, пов’язану з теперішньою Кіровоградщиною.

11.Копровская, Ирина. “Только после травмы я узала цену жизни и дружбы”

Інтерв’ю з Анастасією Шкодою, художницею, нащадком родоводу Тараса Шевченка

12.Кулик, Тетяна. Гідно пошанувати Шевченкових нащадків

В травні 2012 року було урочисто відкрито меморіальну дошку на будинку по вул.Жовтневій, 33 на честь Катерини Максимівни та Антоніни Вереміївни Красицьких, які в 1961 році заснували шевченківський музей – дотепер єдиний в області. Відкрито благодійний рахунок відділу культури і туризму Знам’янського міськвиконкому «на меморіальну дошку В.Є.Шкоди».

13.Кулик, Тетяна. Т.Г.Шевченко і наш край

Директор Знам’янського міського краєзнавчого музею розповідає про концепцію одноіменної експозиції та коментує представлені на ній документи. На виставці представлено свідчення про особисте перебування Т.Шевченка у нашому краї, про друзів Шевченка – наших земляків та про нащадків роду по сестрі Катерині.

14.Кулик,Тетяна.Тарас Шевченко і наш край.

Директор Знам’янського міського краєзнавчого музею перелічує персоналії родоводу Тараса Шевченка по лінії сестри Катерини, що пов’язані із Знам’янкою, та  подає цінний фактографічний матеріал по темі.

15.Лебедь, Зоя. На Кировоградщине появились памятники потомкам Кобзаря.

22 мая 2012 года, в день перезахоронения Тараса Шевченко, в городе Знаменка были установлены памятники на могилах потомков Кобзаря – Антонины и Екатерины Красицкой.

16.Матвієнко Л.В. Шевченко і наш край

Систематизований огляд відомостей з книг та періодичних видань по темі, зокрема, містить інформацію про єлисаветградських знайомих та друзів Т.Шевченка

17.Неділя, Світлана. «Стежинами Шевченкової родини»

Радіонарис уродженки міста Світловодська, студентки факультету журналістики Київського Національного університету ім. Т. Г. Шевченка – Світлани Неділі містить розгорнуте інтерв’ю з жителькою Світловодська, родичкою Т.Шевченка у сьомому поколінні Вікторією Лавріненко

18.Орел, Светлана. Надеяться — с надеждой.

Про талановиту художницю Анастасію Шкоду, яка зазнала травми у шкільному віці, але мужньо долає хворобу і веде активний спосіб життя. Анастасія – нащадок родової гілки Т.Шевченка по сестрі Катерині. Вміщено кольоровий фотопортрет А. Шкоди.

19.Панченко, Володимир. Коляска та чумацький віз: Пушкін і Шевченко: на степових перехрестях

Йдеться про перебування Тараса Шевченка у Єлисаветі та про його родичів, пов’язаних з нашим краєм, зокрема, про Йосипа Шевченка, Антоніну Красицьку, а також про домашній музей Красицьких, який згодом став у Знам’янці державним та перипетії, пов’язані з приміщенням для музею

20.Тарас Шевченко і Кіровоградщина

Реферат без зазначення автора із посиланням на краєзнавчі джерела та широким їх цитуванням разом з уривками з творів Т.Шевченка. Детально розповідається також про родовід Тараса у зв’язках з краєм.

21.Тарас Шевченко і Новомиргород

Із посиланням на  golos.com.ua подається матеріал про перебування Тараса разом з батьком на Новомиргородщині і про знайомих та друзів Тараса Шевченка, пов’язаних із Златополем.

22.Тарас Шевченко в історії Світловодська

У мальовничому куточку старовинного козацького села Табурища (нині місто Світловодськ Кіровоградської області) проживає праправнучка Тараса Шевченка – Вікторія Лавріненко.

23.Тоніца, Надія. Сліди Тараса Шевченка на Кіровоградщині

Вчителька ЗОШ№10 у м. КІровоград подає відомості про факти перебування на теренах краю Тараса Шевченка, його єлисаветградських знайомих та родичів, підкріплюючи кожну тезу цитатами, у т.ч. з листів П.Куліша, творів Т.Шевченка, О.Іваненко та книги польського письменника Є. Єнджеєвича «Українські ночі, або Родовід генія»

24.У Кіровограді презентували конкурс “Тарасів рід”

4 березня 2013 року у Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва ім. О.М.Бойченка відбулася презентація дитячо-юнацького конкурсу робіт декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва «Тарасів рід».  Учасниками конкурсу можуть бути діти та молодь віком від 6 до 23 років. Творчі роботи прийматимуть до 25 квітня. Оголошення та нагородження переможців відбудеться 20-22 травня, до роковин перепоховання Тараса Шевченка.

25. Учасники конкурсу «Тарасів рід» побували у Знам’янській «Кобзаревій світлиці»

22 травня 2013 року, у день перепоховання Т.Г.Шевченка, понад 20 учасників творчого конкурсу «Тарасів рід», вчителі, батьки конкурсантів відвідали «Кобзареву світлицю» у Знам’янському краєзнавчому музеї. Є інформація про родовід Тараса

26. Шевченко С. Сватання на Знаменській (Йосип Шевченко)

Про Йосипа Шевченка у його зв’язках з краєм та видатними людьми краю. Із рукопису книги кандидата історичних наук, доцента Сергія Шевченка “Кавалерія на Інгулі: від Єлисаветградського училища до Української кінної школи ім. Будьонного (1850 – 1930-і рр.)”

27.Шкода В’ячеслав Євгенович

Подається кольоровий фотопортрет та біографія В’ячесла?ва Євге?новича Шко?ди (1 травня 1929 — 4 березня 2011) — нащадка шевченківського роду, почесного громадянина Знам’янки, педагога, музиканта, краєзнавця, члена Історичного клубу «Холодний Яр», організатора знам’янських делегацій до Холодного Яру впродовж 15 років, ініціатора встановлення у Знам’янці пам’ятника Тарасу Шевченку.

Ілюстрації:

Тарасів рід. Малюнок кіровоградської гілки родового дерева. Робота Б.Єгорова

Пам’ятники Антоніні та Катерині Красицьким у Знам’янці: фото

Фото могили В.Є.Шкоди

Відеоролики:

Презентація конкурсу “Тарасів рід”

На сайті народного депутата Андрія Табалова висвітлювався хід конкурсу для молоді “Тарасів рід”. у т.ч. вміщено відеоролики цієї тематики:

Презентація конкурсу “Тарасів рід”

Тарасів рід

Підведення підсумків конкурсу “Тарасів рід”