Передмова
Мабуть, в усій українській історії немає людини, яка б краще за Шевченка розуміла суть України та її народу, специфіку й особливості їхнього життя, історії, культури та ментальності.
200 років Тарас Шевченко разом з нами. У кожного українця є свій Шевченко. Кожен по-своєму звіряється з Шевченком і міряє себе ним, кожен любить свого Шевченка і себе в ньому, наділяючи власними рисами, до кожного він приходить в особливий спосіб, щоб вести по життю.
Сьогодні, в рік ювілею, Обласна універсальна наукова бібліотека імені Дмитра Чижевського символічно підсумовує наші спроби осягнути Шевченка, велич його слова й масштаб особистості. Ми пропонуємо Вашій увазі медіапроект «Єлисаветградськими стежками Кобзаря» – сучасний інформаційний ресурс, в якому зібрані джерела, що дають уявлення про те, ким був і є Тарас Шевченко для багатьох поколінь наших земляків.
Під час роботи над медіапроектом основним критерієм відбору джерел інформації визначено їх краєзнавчий характер. Ми ставили перед собою завдання з максимальною повнотою зібрати відомості про зв’язок Шевченка з нашим краєм, як за життя Кобзаря, так і по тому. Матеріали представлені у чотирьох розділах.
Перший розділ «Єлисаветградські сторінки біографії Тараса Шевченка. Родовід. Шевченкове коло» відкривається статтею директора Знам’янського міського краєзнавчого музею Тетяни Кулик «Тарас Шевченко і наш край» та містить переважно інформацію біографічного характера (бібліографію і Джерела впорядковані за алфавітом авторів і назв.
У розділі «Вшанування пам’яті Т.Г.Шевченка на Кіровоградщині» окрім бібліографії представлено два унікальних ресурси Шевченківська топоніміка на теренах краю Пам’ятники Т.Г.Шевченку на території Кіровоградської області». Провідна роль у їх створенні належить завідуючій навчально-методичним кабінетом українознавства та краєзнавства Кіровоградського інституту післядипломної педагогічної освіти Ларисі Гайді.
Нині нові можливості створює Інтернет, де матеріалів про Шевченка вже чимало, але має бути більше, по суті глибше і різносторонньо, а технічно краще, майстерніше, вигадливіше, щоб будь-хто і будь-де міг побачити і порівняти не лише тексти, але й музичні та художні твори, декламації, фільми, дискусії.
Зміст розділу «Натхненні Кобзарем» присвячений Шевченківським мотивам у творчості митців Кіровоградщини. Тут Ви можете знайти не лише художніх творів, присвячених Тарасу Шевченку, але й переглянути з фондів Кіровоградського обласного художнього музею. Яскравим доповненням розділу є відеоматеріали – «Етюди про Шевченка» у виконанні муніципального хору Юрія Любовича.
Джерела, які увійшли до четвертого розділу («Книжкової скарбниці»), дійсно унікальні: це книги про Т.Г.Шевченка з фонду відділу рідкісних та цінних видань ОУНБ ім.Д.І.Чижевського. Відтепер повнотекстові матеріали доступні кожному, хто прагне дослідити творчість та життєвий шлях Кобзаря глибоко і всебічно.
Ресурс буде корисним для широкого кола читачів, літературознавців, викладачів і студентів, бібліотекарів, краєзнавців. Медіапроект «Єлисаветградськими стежками Кобзаря» може стати не лише і стільки своєрідним підсумком вивчення і вшанування творчості Тараса Шевченка, але джерелом і стимулом для подальших досліджень і запрошенням для кожного до пошуків свого Шевченка.