Подаровані видання за грудень 2024 року

Від Людмили Єфремової, докторки мистецтвознавства, провідної наукової співробітниці відділу музикознавства та етномузикології Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського
Національної академії наук України, м. Київ

Народні пісні Кіровоградщини (з колекцій збирачів фольклору) / упоряд. та вступ. статті Л.О. Єфремової ; НАН України, ІМФЕ ім. М.Т. Рильського. – Київ : Юстон, 2024. – 752 с. : ноти

Видання містить давні та сучасні записи народних пісень з території сучасної Кіровоградської області, утвореної 10 січня 1939 р. Західні райони області належить до етнографічної території східного Поділля, решта – до степової України та середньої Наддніпрянщини.
Розраховано на науковців, викладачів, студентів вищих та середніх навчальних закладів, музикознавців, філологів, істориків, всіх любителів фольклору.

Від місцевого автора Юрія Шнуркова, м. Кропивницький

Шнурков Ю.В. Вітрила Волі. Поезії. – Кропивницький : Видавець Лисенко Я.С., 2024. – 176 с.

В збірку «Вітрила волі» увійшли окремі вірші за період з кінця вісімдесятих минулого сторіччя по наш час, як і з попередніх збірок, так і нові, намагаючись у творчому виразі передати хід подій, до яких був причетний і особисто сам, та власні їх відчуття з безпосередніх місць подій. Слід зазначити, що у цій книжці викладені тільки власні вірші і малюнки, та дизайнерські композиції з ними, без застосування будь-яких програм зі штучним інтелектом, бо свобода природної власної творчості, саме і є власною свободою душі, як вітрила волі у морі життя.

Від Бориса Шевченка, директора Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею, м. Кропивницький

Голод 1921-1923 років у Центральній Україні / Упор. Т. Гончарова, Д. Кобзар, Л. Маренець, С. Юрченко, передм. О. Житков. Кропивницький: 2024. – 324 с.

У збірнику архівних документів та матеріалів висвітлюються події першого радянського голоду 1921–1923 років, які відбувалися на частині території Центральної України, що входить до складу сучасної Кіровоградської області. Основу видання складають малодосліджені документи Державного архіву Кіровоградської області, в яких відображено реалії життя українського суспільства під час голоду 1921–1923 років. Значна їх частина вперше вводиться до наукового обігу. Видання сприятиме ознайомленню дослідників із джерелами Державного архіву Кіровоградської області.
Збірник становитиме інтерес для істориків, краєзнавців та всіх, хто цікавиться новітньою історією України.

Від Станіслава Новицького, автора-укладача та голови Видавничої ради, м. Кропивницький

Новицький С. Багряні громи Михася Ткача. Літературний портрет доби / Станіслав Новицький. – Харків. Видавництво ПРАВО, 2024. – 24 с. 

Поезія Станіслава Новицького цілісна і високохудожня. Вона приваблює своїм непересічним ліризмом, вливаються в душу, як пісня, світиться своїми барвами ніжно і розмаїто, мов осінній сонячний сад. Її хочеться читати і перечитувати, як слухати музику Баха чи дивитися «Данаю» Рембрандта, бо вона написана люблячим серцем талановитого поета.

Новицький С. Із молитовника осені. Поезії / Станіслав Новицький. – Харків. Видавництво ПРАВО, 2024. – 152 с. 

«Із молитовника осені» – Нова поетична книга відомого українського поета Станіслава Новицького. До книги увійшли поетичні твори, які раніше публікувались в літературній періодиці. Новітні рефлексії навіяні війною та надією на відродження українського духу.
Книга розрахована на широке коло читачів.

Новицький С. Небесна глина. Збірка / Станіслав Новицький. – Люблін. 2024. – 135 с.

Збірка «Небесна глина» відомого українського поета Станіслава Новицького – це пропозиція вибраного, перекладеного польською мовою. Книга складається з різних творів поета з його збірок. Але основною її є філософська думка про поетові координати серця: Україна – степова поетова ойкумена, місце народження, річки дитинства, поетичні емоції, кохання, присутність в сучасності та війна. Тому у збірці багато пантеістичних мотивів, які відповідають на складні запитання нашої епохи, будучи водночас особистісними висловами поетичного серця.

Лауреати літературної премії імені Павла Тичини 1974-2023. Довідник. – Київ. Видавництво «Український письменник», 2024. – 252 с.

Літературна премія імені Павла Тичини – щорічна премія Національної спілки письменників України, що присуджується з 1983 року за найкращу книгу поезії.
З 1993 – літературна премія імені Павла Тичини. Присуджується за високохудожні поетичні твори, гостре відчуття проблем сучасності тощо.

З горіха зерня. Літературно-мистецький альманах. – Харків : Мачулін, 2024. – 216 с.

«З горіха зерня» – літературно-мистецький альманах Товариства письменників і журналістів імені Івана Франка.
Створена з метою популяризації українського слова і уславлення українства. ЇЇ різноплановість, широке залучення учасників антології не тільки з України, а й з багатьох інших країн роблять її привабливою як для читача, так і для майбутніх авторів.