Бібліотека – це дивовижний світ книги, храм, де народжується і зберігається духовність.
Обласна універсальна наукова бібліотека імені Дмитра Чижевського – найбільша книгозбірня області, книжковий фонд якої налічує близько 800 тисяч книг, є саме таким храмом духовності. Щороку зібрання бібліотеки поповнюється книгами різної тематики в різних галузях знань, що сприяє великій зацікавленості читачів. Багато книг дарують бібліотеці письменники, краєзнавці, викладачі навчальних закладів та звичайні читачі.
Нещодавно директор Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею, краєзнавець та історик Борис Шевченко подарував головній книгозбірні книги нашої землячки, знаної в Україні та в світі історикині, доктора історичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України Наталії Яковенко. Головною сферою наукових досліджень вченої є соціальна, інтелектуальна та культурна історія України ранньомодерної доби.
У зібранні нашої бібліотеки є книги вченої-інтелектуалки. Це «Нарис історії України з найдавніших часів до кінця ХVІІІ століття» (1997), «Вступ до історії» (2007), «Українська шляхта з кінця ХІV – до середини ХVІІ століття. Волинь і Центральна Україна» (2008). Також ми маємо ряд публікацій Наталії Яковенко в журналі-альманасі «Український гуманітарний огляд», що видавався Національним університетом «Києво-Могилянська академія» та Товариством дослідників Центрально-Східної Європи.
Завдяки Борису Леонідовичу, головна книгозбірня тепер матиме ще три раритетних видання знаної дослідниці історії України. Це – «Паралельний світ. Дослідження з історії уявлень та ідей в Україні ХVІ – ХVІІ ст.» (2002). У книзі авторка реконструює внутрішню та суб’єктивну історію ранньомодерної української шляхти. Ця книга є продовженням монографії історикині «Українська шляхта з кінця ХІV – до середини ХVІІ століття» (1993) і видана завдяки фінансовій підтримці Українського Наукового Інституту Гарвардського університету та Міжнародного фонду «Відродження».
Друга – «Дзеркала ідентичності. Дослідження з історії уявлень та ідей в Україні ХVІ – початку ХVІІІ століття» (2012). До книги увійшли вибрані статті про формування ідентичностей, особливості світосприйняття, концепції «правильної» влади і шляхетського обов’язку в ранньомодерній Україні.
Третя – «У пошуках Нового неба: Життя і тексти Йоаникія Галятовського» (2017). Книжку присвячено найпопулярнішому свого часу церковному письменнику, знаному могилянському книжнику, тлумачу західних уявлень про Бога та світ Йоаникію Галятовському. Це видання приурочене до 400-річчя Києво-Могилянської академії та побачило світ за фінансової підтримки Канадського інституту українських студій Альбертського університету (з фонду Майкла і Дарії Ковальських) та Наукового товариства ім. Шевченка в Америці (з фонду Івана і Єлизавети Хлопецьких).
Тож, кому цікава інтелектуальна література історичного спрямування, запрошуємо до ОУНБ ім. Д. І. Чижевського, де вас чекають книги нашої видатної землячки, уродженки села Апрелівка що на Бобринеччині, Наталії Миколаївни Яковенко.
Адміністрація та колектив Обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського висловлює щиру подяку директору Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею Шевченку Борису Леонідовичу за подарунок цінних видань. Бажаємо міцного здоров’я, творчого натхнення, нових цікавих відкриттів на ниві краєзнавства та усім нам перемоги та мирного неба. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю між книгозбірнею та краєзнавчим музеєм.
Катерина Лісняк,
відділ краєзнавства