Подаровані видання за листопад 2023 року
Від Соколенко Уляни Василівни директорки департаменту культури та туризму Кіровоградської обласної державної адміністрації
Випробовуючи долю, гартуючи волю : у 3-х кн. – К. : Кліо.
Кн. 1 : Україна й українці в 1917-1939 рр. / Г. Єфіменко [та ін.]. – 2021. – 717,[3] с. – Бiблiогр. в пiдрядк. прим. – Покажч. імен с. 701-718.
Перетворення України ментальної на Україну реальну, народу – на націю, території – на державу є наскрізною смисловою віссю пропонованого трикнижжя. Геополітичні виклики, нелюдські випробування, високі пошуки і турботи повсякденної життя українців викладені в хронотопі «довгого українського сторіччя» – епохи Української революції і національно-визвольної війни, що розпочалася у 1917 році і триває досі.
Випробовуючи долю, гартуючи волю : у 3-х кн. – К. : Кліо
Кн. 2 : Від Другої світової до холодної : війни в долі України / В. Даниленко [та ін.]. – 2021. – 621,[3] с
Перетворення України ментальної на Україну реальну, народу – на націю, території – на державу є наскрізною смисловою віссю пропонованого трикнижжя. Геополітичні виклики, нелюдські випробування, високі пошуки і турботи повсякденного життя українців викладені в хронотопі «довгого українського сторіччя» – епохи Української революції і національно-визвольної війни, що розпочалася в 1917 році і триває досі. У другій книзі йдеться про українців у вогні Другої світової війни, після завершення якої Україна стала соборною, та у холодній війні, що уможливила її суверенізацію. Провідним фокусом осмислення історичної долі України та українців в епоху протистояння світових систем є війна як геополітичне і соціальне/культурне явище, що стало системотвірним фактором формування національної свідомості новітньої доби. Для всіх, хто хоче знати, зрозуміти і відчути Україну
Випробовуючи долю, гартуючи волю : у 3-х кн. – К. : Кліо.
Кн. 3 : Тридцять років Незалежності : виклики, випробування, відповіді / В. Головко, Л. Якубова. – 2021. – 709,[3] с.
Третя книга присвячена добі Незалежності і сутнісно підсумовує тридцятиріччя українського посттоталітарного транзиту. Суперечності внутрішнього розвитку та геополітичні виклики, родові травми тоталітарної доби та ідеалістичні ілюзії як підоснова розбудови олігархічної республіки, трьох українських революцій нової години та російсько-української війни є фокусом осмислення історичної долі України та українців у глобальному світі.
Для всіх, хто хоче знати, зрозуміти та відчути Україну.
Грушецький, Богдан. Гетьманат / Б. Грушецький. – Харків : Фоліо, 2021. – 123,[5] с. – (Сер. “Знамениті події історії України”).
Гетьманат (квітень – грудень 1918 року) став важливою віхою розвитку незалежної Української держави в ході революційних подій 1917-1921 років. Період, якому присвячена книжка, позначився підсиленням процесів державотворення, що бурхливо розпочалися за Центральної Ради, переведенням їх у більш організоване русло. У центрі уваги читача опиняться події, які уможливили прихід гетьмана Павла Скоропадського до влади, головні досягнення його уряду в різних сферах. Водночас з’ясовуються причини невдач гетьманату щодо розв’язання чутливих для тодішньої України питань, збереження поляризації суспільства, наслідком чого стало падіння гетьманату та прихід до влади Директорії.
Коломієць, Ростислав Григорович. Микола Хвильовий / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2020. – 119,[4] с. – (Сер. “Знамениті українці”)
Микола Хвильовий (справжнє прізвище – Фітільов, 1893–1933) – поет, письменник, публіцист, громадський діяч, що став однією із найбільш знакових постатей доби Розстріляного відродження. Гасло «Геть від Москви!», кинуте письменником під час започаткованої ним літературної дискусії, обєднало митців у боротьбі за незалежність розвитку української художньої культури. Понад усе цінуючи творчу свободу, у передчутті жорстоких обмежень та репресій радянського уряду письменник здійснив самогубство, збунтувавшись проти тоталітарної системи. У різні часи Миколу Хвильового сприймали по-різному, але сьогодні його ім’я уособлює в собі вищий злет української літератури 20-х років XX століття.
Коляда, Ігор Анатолійович. Василь Симоненко / І. А. Коляда. – Харків : Фоліо, 2020. – 119,[5] с. – (Сер. “Знамениті українці”). – Бiблiогр. в пiдрядк. прим.
Відомі слова Євгена Сверстюка про те, що «Симоненко належить до тих людей, чиї біографії треба вивчати як частку історії України». Тієї України, яка вміє вистояти в лихоліттях і знову розправити крила. Одного з найвідданіших її співців теж не оминула лиха доля: жорстокі часи сталінських репресій, страхіття війни, жахливі умови існування. Та водночас юнак завважував дивосвіт рідної природи, всотував багатство народної творчості. Випробування не позбавили його щедрості душі, теплої усмішки. Йому було даровано аж надто коротке життя: він тільки виписувався, тільки починався – і залишив по собі спогад на всі часи поки світ промовлятиме: «Україна». Чому? Досить прочитати біографію Поета.
Коляда, Ігор Анатолійович. Микола Леонтович / І. А. Коляда. – Харків : Фоліо, 2020. – 119,[3] с. – (Сер. “Знамениті українці”). – Бібліогр. с. : 118
Микола Леонтович (1877-1921) – український композитор, хоровий диригент, громадський діяч та педагог. Перу Леонтовича належать широковідомі хорові обробки українських народних пісень «Дударик», «Козака несуть», «…Ой, з-за гори кам’яної » та інших. Його обробка «Щедрика» відома у всьому світі як різдвяна колядка «Carol of the Bells».
Леонтовичу було притаманне поєднання творчої, педагогічної й виконавської (диригентсько-хорової) діяльності. Понад двадцять років він віддав роботі вчителя співів у різних школах. Як композитор був добре обізнаний зі станом викладання співів. Чимало сил віддав педагогічній праці. І кожного Різдва ми уславлюємо неповторний талант Миколи Леонтовича, навіть якщо про це не думаємо.
Павлишин, Андрій. Бруно Шульц / А. Павлишин. – Харків : Фоліо, 2020. – 121,[7] с. – (Сер. “Знамениті українці”)
Бруно Шульц (1892-1942) – письменник, графік і маляр світової слави, який усе життя мешкав у Дрогобичі. Він уславив це місто та його багатокультурне до Другої світової війни середовище у своїх химерних малюнках і графічних творах, а також збірках оповідань «Цинамонові крамниці» та «Санаторій під Клепсидрою», які входять до канону обов’язкового читання кожної освіченої людини в усьому світі. Письменник охоче описував у притаманній йому поетичній манері магічного реалізму сюжети з повсякденного життя галицького містечка, що водночас стало земним пристановищем його «республіки мрій». Попри трагічну смерть від рук нацистів і загибель більшої частини творчої спадщини скромного провінційного учителя, нині митець повернувся в Україну як одна з ключових ланок культурного коду Центральної Європи.
Від автора Гудименка Юрія
Гудименко Ю.В. Історії та війни/ Юрій Гудименко; худож.-оформлювач М.С. Мендор; іл. А.І. Козоріз. – 415с. : іл. – (Воєнні щоденники).
Юрій Володимирович Гудименко – український політичний діяч, лідер Руху «Демократична Сокира», у минулому – блогер, телеведучий, публіцист. Після російського вторгнення вступив до лав ЗСУ Служив на посаді сапера 130-го батальйону сил Територіальної оборони ЗСУ, був поранений. Писати нариси Гудименко почав під час перебування в СІЗО, де він був ув’язнений за облиття фарбою пам’ятника Дзержинському в Запоріжжі у 2010 році. Після звільнення він публікував їх у власному блозі. Про дебютну книгу «Історії та війни» автор говорить так: «Це не зовсім звичайна книга. Тут немає сюжету, немає персонажів, які затримуються надовго. Це – збірка текстів, промов, Історичних нарисів, які я писав і пишу донині. Тут є смішні тексти і тексти несмішні, є слова, які я писав у доброму гуморі і ті, які я писав у шпиталі, не будучи певен, що колись встану на ноги. Є навіть тексти, за які мені соромно, але вони все одно будуть тут, у книзі, тому що я їх говорив і я їх написав».