Подаровані видання за квітень-травень 2022 року
Від авторки Ольги Могильди, учасниці і переможниці багатьох літературних конкурсів, м. Кропивницький
Могильда Ольга. Третя ластівка / Ольга Могильда. – Кропивницький: «Поліграф-Сервіс», 2022 – 160 с.
Збірка «Третя ластівка» уособлює в собі гаму почуттів людини, яка тонко реагує на все, що відбувається навколо неї. Лірична героїня боляче сприймає несправедливість, зло, аналізує, обмірковує й робить певні висновки, які майстерно вплітає в поетичні рядки.
Просто жінка, мати, громадянка своєї країни та, зрештою, жителька планети Земля, якій болить не лише особисте, а й глобальне.
Емпатія звучить в кожному рядочку. Сприймання світу поетесою через призму добра і зла – ключовий момент її творчості. Споконвіку ці два поняття стояли на терезах. Мотив щирої віри в перемогу добра над злом прослідковується в кожному вірші, виливаючись на папір новими сподіваннями та мріями.
Від авторки Мирослави Зайко, мистецької виконавиці літературних та фортепіанних творів, м. Заліщики Тернопільська область
Зайко Мирослава. Калейдоскоп життя: Віршована автобіографічна повість із прозовими екскурсами, ілюстраціями, цитатами світових авторитетів. Героїчно-ліричні романси Лесі Українки та Олени Теліги/ Мирослава Зайко. – Чернівці, 2017. – 116 с. + 16 с. кол. іл.
Літературний твір «Калейдоскоп життя» відтворює віддалену картину музично-освітнього життя в УРСР 60-70-х років ХХ ст. Віршовану автобіографічну повість із прозовими екскурсами, збагачену ілюстраціями, аргументовану цитатами світових авторитетів можна віднести до літературного жанру щоденникова сповідь, бо писалася вона авторкою в час подій, а не постфактум як спогади. Це підтверджують дати написання твору. Названа повість є логічним продовженням її двох попередніх автобіографічних повістей, виданих у «Тернографі»: «Смурна чувіха» та «Непотрібна справа».
Спосіб викладу повістей – віршована римована проза, логічні описові сюжети яких складаються із багатьох змістовних епізодів.
Тема повісті «Калейдоскоп життя» – описи тогочасних ситуацій, побуту, вчинків та характерів персонажів, а ідея – це вічна боротьба за свободу творчого мислення та його фахової реалізації у поєднанні із господарським домашнім побутом.
Головна персонажиця бореться за свою інтелектуальну гідність, за розвиток і реалізацію своєї високої понадпобутової мрії: своїм глибоким інтелектом, начитаністю бути корисною суспільству:
«Що зробити на догоду
Українському народу?»
З усього оточуючого середовища її високі ідеали підтримав лише один неосвічений малограмотний сільський народний філософ.
Своєю описовістю, спостережливістю, різноманітністю характерів повість корисно-пізнавальна для читачів будь-якого віку та освіти.
Зайко Мирослава. Непотрібна справа/ М. А. Зайко. – Тернопіль: ТзОВ «Тернограф», 2016. – 44 с., іл.
Авторка видання в оригінальній манері побудови жанру свого твору, вміло використовуючи нестандартну мовну стилістику, і в жартівливих, і в серйозних тонах відтворила такі уже далекі, але серцю милі епізоди своєї освітянської юності…
Окрім цього, вдалим доповненням до змісту книжечки є поміщені на її сторінках два авторські романси на твори Лесі Українки та Олени Теліги.
Реферат на тему: короткий екскурс в історію епістолярного жанру та Особливості епістолярної спадщини українського богослова Григорія Сковороди / Упор. М.А. Зайко. – Тернопіль: ТОВ «Терно-граф», 2020. – 72 с.; іл.
У своєму черговому виданні авторка досліджує незвичну, як на сьогодні тематику – історією епістолярного жанру, зокрема епістолярної спадщини українського філософа Григорія Сковороди. ЇЇ, без перебільшення, наукові дослідження сягають у далеке минуле: до повчань святих апостолів, сподвижників християнської віри, історичних праць учених аналітичного світу, до епістолярної спадщини київського князя Володимира Мономаха, козацьких гетьманів і звісно ж, специфіки використання листування як форми художнього засобу Тараса Шевченка.
Аналізуючи епістолярну спадщину Григорія Сковороди, авторка акцентує увагу читачів на мудрості настанови, філософські роздуми, барвисті образи, якими багаті листи великого українця до своїх друзів і знайомих.
Реферат, без сумніву, буде корисним для учених-істориків, викладачів і студентів гуманітарних факультетів вищих навчальних закладів, учителів загальноосвітніх шкіл, широкого кола читачів.
Реферат на тему: Доказові аргументи в захист українського християнства проти звинувачень РУНвірою/ Упор. М. А. Зайко. – Тернопіль: ТОВ «Терно-граф», 2021. – 88 с.; іл.
У черговому виданні Упорядниця розглядає дискусійну тему двох протилежних вірувань: первісного язичеського багатобожжя і християнського єдинобожжя та їх еволюційно-історичний взаємозв’язок. Упорядниця доводить, що усі народи починали розвиватись від несвідомого поклоніння стихійним явищам природи і прийшли світоглядно до Християнства, зберігши притаманні їм їхні рідні звичаї. Діаспорний засновник Рунвіри Л. Силенко не звинувачує інші християнські народи у зраді первісної віри предків, а нападає лише на українських християнських провідників.
Упорядниця спростовує ті напади доказовими аргументами, посилаючись на історичні джерела теренових Авторів.
Докази підкріплені інтернетними ілюстраціями та місцевими фотографіями, а також декламаційним молитовним диском СD, виконаних самою Упорядницею.
Просвітницький змістовний Реферат передбачає бути актуальним серед студентів та викладачів України.
Відповіді сучасникам і майбутнім читачам. Альбом віршованих автобіографічних сюжетів із прозовими поясненнями та ілюстраціями/ Упор. М. А. Зайко. – Тернопіль: ТОВ «Терно-граф», 2019. – 112 с.; іл.
Пропонований сучасним і майбутнім читачам альбом являє собою літературний жанр віршованих розповідей хоч і різнотематичних, але об’єднаних однією інтелектуальною еволюційною ідеєю на автобіографічний канві.
На фоні сучасної патріотичної літератури та поезії своєю оригінальною подачею, формою та темами альбом представляє інтерес ще й ілюстраціями старовинних відкриток та диском СD художнього читання, виконаного самою авторкою.
В сюжетах відсутній показовий патріотизм, але увесь альбом проникнутий українським єством.
Авторка надіється, що альбом своїм пізнавальним змістом викличе заочне взаєморозуміння не тільки читабельних інтелектуалів різного фаху, але також і професійних неупереджених літераторів та письменників.
В альбомі представлені ноти героїчних романсів Лесі Українки та Олени Теліги.
Від Оксани Марчук, м. Київ
Саліпа О.І. Оля / Ольга Саліпа; худож.-оформлювач М.С. Мендор. – Харків: Фоліо, 2020. – 218 с. – (Мистецькі біографії).
Поки одні співчувають її самотності, інші на пальцях перераховують її чоловіків…
З дитинства Ольга розуміє, що вона «не така». Її сила лякає і притягує, її почуття і пристрасть горять вогнем. Але вона сама — згоряє чи гартується? Ось він, ідеал: розумний, інтелігентний Маковей. Негідник чи рятівник? Злочинець чи жертва? Чи витримає кохання сильної жінки? Бо ж власні «скелети в шафі» не дають про себе забути. На шляху їхнього спільного щастя багато тіней з минулого.
Кобилянська. Про неї знають все, але її не знає ніхто. Щоденники, листи, твори… Найбільша містифікація української літератури, створена нею самою. Роман «Оля», володар Гран-прі «Коронації слова-2020», не про письменницю, а про жінку. Пристрасну, вперту, але з власними комплексами та помилками, живу…
Це дебютний роман Ольги Саліпи, що відома як поетка і авторка малої прози.
Дімаров А. Містечкові історії/ Анатолій Дімаров; худож.-оформлювач Р.А. Гугалова-Мєшкова. – Харків: Фоліо, 2022. – 622 с. – (Великий роман).
«Містечкові історії» – це серія невеличких повістей, в яких автор висуває низку морально-етичних проблем життя українського суспільства за радянських часів. Чудова мова, цікаві герої та сюжет. З Дімаровим поринаєш у світ українських містечок, починаєш розуміти людей довкола. Автор не робить своїх героїв ідеальними — вони такі, якими є звичайні люди зі своїми перевагами й недоліками. Героям повістей «Варя Юхимівна», «Пошук», «Реквієм по матері», «Пам’ять» притаманна висока громадська активність, готовність прийти на допомогу, вміння обстоювати свої життєві переконання. Інші дійові особи: Панас Юхимович – «Гапочка», Загурко – «Листи з небуття», Кобзик – «Нечиста сила» – люди безпринципні й нестійкі. Пішовши на компроміс із власною совістю, вони самоізолювалися, збайдужіли до всього, крім свого добробуту. У кожного з таких персонажів наголошено певну рису в характері, яка і є домінантною.
Дімаров А. Міські історії/ Анатолій Дімаров; худож.-оформлювач О.А. Гугалова-Мєшкова. – Харків: Фоліо, 2022. – 685 с. – (Великий роман).
Анатолій Дімаров (1922–2014) написав «Міські історії» у роки своєї творчої зрілості. Проте не тільки досвідченість автора сприяла тому, що вони посіли незаперечне місце серед знакових творів його чималенького доробку й набули популярності в читачів. У часи несвободи й «грому перемог» соцреалізму ці оповіді привертали увагу насамперед незвичною тематикою – родинні стосунки, страждання й радощі героїв. Не надумані, не штучні. Адже, за словами письменника, він в архіви не ходив, очевидців не шукав. Те, що зворушувало в житті, те й описував. І робив це завжди з неабиякою майстерністю, бо володів особливим даром бачити душу людини, розуміти тих, хто жив непомітно для інших, наче скрадаючись і водночас переживаючи значні потрясіння, потерпаючи від несправедливості, щиро радіючи несподіваним подарункам долі. Ці непрості історії спонукають до роздумів: автор, зазвичай психологічно тонко змалювавши ситуацію, усувається від оцінювальних суджень.
Шевченко А., Альчато А. Шляхетна сила. Моє життя, мій футбол/ Андрій Шевченко, Алессандро Альчато; пер. з італ. Ю. Григоренко; худож.-оформлювач О. Гугалова-Мєшкова. – Харків: Фоліо, 2022. – 252 с.: іл. – (Спорт).
Андрій Шевченко – видатний український футболіст, виступав за київське «Динамо», «Мілан» та лондонський «Челсі». У 2003 році став першим українцем, який виграв Лігу чемпіонів. Володар «Золотого м’яча» 2004 року. Головний тренер збірної України (2016–2021).
Книгу «Шляхетна сила» Андрій Шевченко написав у співавторстві з італійським журналістом Алессандро Альчато, перше видання побачило світ в Італії під назвою «Forza gentile. La mia vita, il mio calcio».
«У мене в житті було чотири футбольні любові: «Динамо», «Мілан», «Челсі» і збірна України… На своєму шляху я познайомився з незвичайними людьми, без яких я б не став тим, ким я є сьогодні. Були перемоги і поразки. Це була величезна жертва заради роботи – єдиного відомого мені способу втілити мрії в реальність. Настав час озирнутися і все розповісти. Щоб подякувати тим, хто супроводжував мене. Я б ніколи не зробив цього сам» (Андрій Шевченко).
Іллєнко М. Толока. Краєвид з вікна хати/ Михайло Іллєнко; малюнки М. Іллєнка; худож.- оформлювач М. Мендор. – Харків: Фоліо, 2020. – 250 с.
Кіноповість «ТОЛОКА. КРАЄВИД З ВІКНА ХАТИ» – це художньо-історичний твір, розширена версія сценарію фільму «Толока» режисера Михайла Іллєнка. В основі твору – поетичні образи Т. Г. Шевченка з «У тієї Катерини хата на помості…».
Автор оповідає притчу, в якій «пролітає» крізь історію України, відтворює її драматичні та героїчні епізоди. У центрі сюжету – Катерина і її хата, що також має свою пам’ять, свою душу.
Вік української хати короткий – від війни до війни. Кожне випробування руйнує хату Катерини. Але вона вперто, як і багато поколінь українців, знову й знову підіймає її з руїн.
Шевченко на кожен день: з Яніною Соколовою/ упоряд. Є. М. Лебідь-Гребенюк; відеоматеріали Я.М. Соколової; худож.-оформлювач О.А. Гугалова-Мєшкова. – Харків: Фоліо, 2019. – 559 с. іл.
Це видання є унікальним, бо дає читачеві можливість не тільки день за днем увесь рік занурюватися у творчість геніального українського поета Тараса Григоровича Шевченка (1814–1861), а й почути як звучать його поезії у виконанні професійної акторки і популярної телеведучої Яніни Соколової.
Видання ілюстроване малюнками, начерками й офортами Шевченка, який до того ж був талановитим художником, академіком гравюри Петербузької академії мистецтв.