Хроніка культурного життя Кіровоградщини
Хроніка культурного життя Кіровоградщини
оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими
документами за грудень 2021 року
Загальні питання
2 грудня Кабінет Міністрів України затвердив перелік музеїв та заповідників, у яких зберігаються музейні предмети, що є державною власністю і належать до державної частини Музейного фонду України. Серед таких і 29 музеїв Кіровоградщини. Серед названих відзначили по п’ять музеїв Голованівського, Олександрійського та Новоукраїнського районів. У Кропивницькому районі знаходяться 14 музеїв, серед яких п’ять – в обласному центрі. У Кропивницькому до переліку увійшли: музей музичної культури ім. Шимановського, Кіровоградський обласний краєзнавчий музей, Музей мистецтв, літературно-меморіальний музей ім. Карпенка-Карого та художньо-меморіальний музей ім. Осмьоркіна. Також у списку відмітили «Хутір Надія» та музейно-природний заповідник «Тобілевичі».
У Кропивницькому в сквері імені Олександра Кoндакoва відкрили пам’ятний знак цьому військoвoслужбoвцю. Участь у пам’ятному заході взяли рідні та друзі військoвoслужбoвця, рoдини пoлеглих військoвих, вoлoнтери, учасники бoйoвих дій, тoвариши пo службі, священнoслужителі.
Компанія Smart Cinema відкрила новий кінотеатр у Кропивницькому. Кінотеатр із трьох залів розмістився у торговому центрі Depo’t.
Запрацював туристичний бот «Мандруй Кіровоградщиною» у Telegram (@krop_travel_bot). Чат-бот пропонує користувачам інформацію про найцікавіші туристичні місця області.
10 грудня від ускладнень Covid-19 помер поет, прозаїк та театрознавець Володимир Шурапов.
Володимир Шурапов народився 3 жовтня 1928 року у Зінов’євську (тепер Кропивницький). Володимир Шурапов – автор понад 150 пісень і романсів, численних мистецтвознавчих, історичних, краєзнавчих студій та художніх творів.
Театрально-концертне життя
Обласна філармонія
- В обласній філармонії відбулися урочистості з нагоди 30-ї річниці створення Збройних сил України. Вшанували захисників нагородами і відзнаками.
- «Новорічний ігробум» – святкова новорічна програма для дітей.
- «Щенячий патруль збирає друзів!» – інтерактивна вистава.
Протягом місяця в обласній філармонії відбулися виступи та концерти: гурт «Руки вверх», «Зимова фантазія» від музичного салону «Мистецьке коло».
Академічний обласний український музично-драматичний театр
ім. М. Кропивницького
- 24-25 грудня – «Вечори на хуторі біля Диканьки», прем’єрний благодійний показ неонове акробатично-танцювального шоу. В проєкті участь взяли три місцеві колективи – хореографічний народний ансамбль, акробатичний танцювальний колектив та театр Тіней.
Академічний обласний театр ляльок
- 11-12 грудня – майстер-клас з виготовлення ялинкових іграшок від педагогині-організаторки театру Елеонори Філатьєвої.
- 18 грудня – святкові заходи, приурочені до Дня Святого Миколая для постійних глядачів та членів родин загиблих воїнів, які об’єдналися у ГО «Єдина родина Кропивниччини».
- 19 грудня – «Чу-чу-чу… Бережіться Пікачу!», музично-фантастичне шоу під час відкриття головної ялинки області на центральній площі м. Кропивницького.
- 21 грудня – «Пригоди у крижаному королівстві», музичне інтерактивне шоу.
- 25 грудня – «Солодка казка», прем’єра новорічного інтерактивного шоу з ростовими ляльками за п’єсою В. Ставріаніді-Стогодюк та Е. Новопашеної.
Музейна справа
Обласний краєзнавчий музей
- 1-го грудня з нагоди 30-ї річниці проведення Всеукраїнського референдуму щодо незалежності України, у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація друкованого видання «Кіровоградщина у 1991 році. Проголошення незалежності України», над розробкою якого працював колектив Регіонального центру наукових досліджень з історії України та підготовки історико-краєзнавчих видань Кіровоградської обласної ради та фотовиставки «Ти у мене єдина», яку підготували співробітники Кіровоградського обласного краєзнавчого музею до 30-річчя незалежності нашої держави.
- «Євген Чикаленко. Із родинного архіву…» – виставка з нагоди 160-річниці від дня народження Євгена Чикаленка, агронома, видавця, культурного і громадського діяча, мецената та просто відданої людини своїй батькіщині.
- 15 грудня 2021 р. у рамках засідання «Історико-краєзнавчого дискусійного клубу Кліо» відбулося обговорення спогадів командира І-го кінного полку Чорних запорожців – Петра Дяченка. Дослідник та письменник Роман Коваль поділився своїми думками про командира полку Чорних запорожців, а також розповів про те, як спогади Петра Дяченка були вперше надруковані на території України. Також активну участь у заході взяв кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко.
- 21 грудня – «Українська революція 1917-1921 років: погляд крізь століття», круглий стіл з нагоди 100-річчя Української революції 1917- 1921 рр. та 160-ї річниці від дня народження Євгена Чикаленка. Захід організував Регіональний центр наукових досліджень з історії України.
- 24 грудня – «Новорічний ліхтарик», майстер-клас.
Музей мистецтв
Виставки, заходи:
- «Зацікавлені особи. Досвід музею мистецтв» – заняття з музеєзнавства, який провела старший науковий співробітник відділу науково-просвітницької роботи Музею мистецтв Леся Нестройна.
- «Їх справа – захист України» – експозиція до Дня Збройних сил України.
- Віртуальна експозиція творів з нагоди 165 – річчя від дня народження актора, режисера, письменника Миколи Тобілевича (Садовського) (1856-1933).
- «Зимова симфонія» – виставка робіт з фондового зібрання музею.
Галерея Єлисаветград
- «Щаслива дитина – квітуча Україна» – виставка робіт переможців Всеукраїнського конкурсу за 2021 рік.
- Майстер-клас з виготовлення магнітика у вигляді символу наступаючого року.
Художньо-меморіальний музей О. Осмьоркіна
- «Прогулянка вулицями Кропивницького» – віртуальна виставка творчих робіт учнів Художньої школи імені О.О.Осмьоркіна міста Кропивницького, присвячена 155-річчю з дня народження архітектора Якова Паученка.
- 8 грудня в художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна нагородили лауреатів обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства. Переможців визначили у трьох номінаціях: «Національна традиція» (член Національної Спілки художників України Анатолій Кімнатний), «Новітні спрямування» (заслужена художниця України Наталія Мартинюк), «Мистецтвознавство та історія мистецтв» (творчий колектив КЗ «Музей мистецтв Кіровоградської обласної ради» – Тетяна Ткаченко, Оксана Віжевська та Валентина Ноженко). Переможці премії отримали дипломи, нагрудні знаки, грошову винагороду та почесні відзнаки обласної ради – скульптуру «Степовий орел».
Літературно-меморіальний музей І. Карпенка-Карого
- «Театральні перехрестя Миколи Садовського» – виставка до 165-річчя від дня народження корифея українського театру, режисера та драматичного актора Миколи Карповича Тобілевича, який увійшов в історію театрального мистецтва під псевдонімом Садовський.
- «Подвижник української справи» – мистецький захід і виставка до 160-річчя від дня народження Євгена Чикаленка, видатного громадського і культурного діяча, мецената, мемуариста, видавцю.
- 29 грудня відбулася презентація книги «Тридцять років Незалежності», створеної журналістами газети Верховної Ради «Голос України». Про свій вклад у видання розповів журналіст і письменник, голова обласної організації НСЖУ, літописець 2009 важкого року Незалежності Петро Мельник.
Обласний Центр народної творчості
- При обласному Центрі народної творчості облаштували приймальню резиденції Святого Миколая. Більше 300 малят і дорослих мали можливість не тільки поспілкуватися зі Святим Миколаєм, а й отримати солодощі та взяти участь у фотосесії.
- 18 грудня в обласному Центрі народної творчості в рамках роботи Резиденції Святого Миколая відбувся святковий ярмарок декоративних виробів, у якому взяли участь майстри з традиційних та сучасник технік народного мистецтва.
- «Погляд-2021» – XXV відкрита обласна художня фотовиставка. 80 фотомитців з різноманітних куточків України майстерно презентували людину і світ за допомогою вдало фіксованих моментів та виразних композицій.
- «Золотими стежками Ексампею» – фотовиставка, створена за підсумками фотопленеру «Гайворон запрошує», який відбувся в рамках туристичного фестивалю «GoodoK_FEST», приуроченого збереженню місцевої вузькоколійної залізниці.
Фестивалі
Мистецькі події
- В Олександрійському колегіумі учні, вчителі та керівництво закладу влаштували тематичний флешмоб до Всесвітнього дня української хустки.
- 29 грудня у Кропивницькому в етнолабораторії «Баба Єлька» відбулась пресдегустація книги «Смачна Кропивниччина». Це спільний проєкт ГО «Баба Єлька» та видання «Нової газети». Читачі видання можуть ознайомитися майже з 230 рецептами стародавніх страв, які зібрали на території Кіровоградщини.
Бібліотечна справа
ОУНБ ім. Д. Чижевського
Масові заходи:
- «Світ у цифровий час» – науково-практична конференція;
- «ВІЛ/СНІД – проблема сьогодення» – вулична акція;
- «Що варто знати про контрацепцію» – зустріч з лікарем Драч Світланою Іванівною;
- «Заходи попередження виробничого травматизму у зимовий період» – інформаційна платформа «Держпраця інформує». Лектор – Ірина Чирва, начальник відділу нагляду в АПК та СКС;
- Засідання слухачів Вищої народної школи;
- Показ фільму Сергія Буковського «Живі» для учнів 6 класу комунального закладу «Ліцей «Сокіл» – до Дня пам’яті жертв голодоморів;
- Всесвітній день комп’ютерної графіки або День 3D відзначається – година кодування в Scratch;
- Прем’єрний показ історичної драми «Мотря», яку зняли на кропивницькій дитячій кінотелестудії «КУ-раж» – артхаус клуб;
- «Долаймо бар’єри!» – тематична зустріч. До Міжнародного дня інвалідів;
- Всесвітній день української хустки;
- Іспит на володіння державною мовою;
- «Віртуальні мандрівники» – засідання клубу;
- Життя як вищий пілотаж;
- «Перший виступ піаніста» – концерт. Музична школа №2. До Дня Святого Миколая;
- Арт блокпост;
- Тиждень національного читання;
- Оранжевий вівторок – в рамках Національного тижня читання. Учасниками заходу стали вихованці спеціалізованого дитячого садка №46 «Краплинка»;
- «Сонячна середа зимового тижня» для членів УТОСу. В рамках Національного тижня читання;
- «Веселковий четвер» – в рамках Національного тижня читання. Для студентів Кропивницького професійного ліцею сфери послуг і торгівлі;
- «Живопис» – майстер-клас;
- «Кіровоградщина: життя на урані» – допрем’єрний показ документального фільму місцевого виробництва;
- «Мандариновий снігопад поезії» – літературні читання;
- «Академія здоров’я». «Епідемічна ситуація з коронавірусної хвороби на Кіровоградщині. Новий штам вірусу омікрон» – лекція Надії Оперчук;
- Інтерактивні розваги до Дня святого Миколая та веб-екскурсія до Резиденції св. Миколая;
- «На що звернути увагу при придбанні побутової хімії» – в рамках проєкту «Школа досвідченого споживача»;
- «Про це говорили завжди» – презентація книги Андрія Яцкула;
- «Як корифеї чумакували, а чумаки колядували» – творча зустріч-передпоказ фінальної 12-ї серії веб-серіалу «Чумацькі пісні»;
- «Музеї України: нові форми та інновації» (для фахівців Кіровоградського обласного краєзнавчого музею) – день інформації;
- «Як святкували Новорічно-різдвяні дні в Єлисаветграді?» – краєзнавчі студії;
- Історичний календар на 2022 рік» – презентація історичного календаря Володимира Боська;
- «Українські історичні пісні на новий рік» – виїзд у КЗ «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей з притулковими групами».
Навчальні заняття (тренінги, семінари):
- «Основи комп’ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет. Електронне урядування. Інфогігієна» – тренінг для літніх користувачів.
Книжкові виставки
- «СНІД і наркотики: дві хвороби, що знищують людину» – до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом;
- «Людина починається з добра» – до Міжнародного дня людей з інвалідністю;
- «На захист рідної землі» – до Дня Збройних сил України;
- «Місцеве самоврядування – чинник довіри людей» – до Дня місцевого самоврядування;
- «Права людини – сучасний вимір» – до Дня прав людини;
- «Інфекції та імунітет»;
- «Чорнобиль – чорний біль України» – книжкова виставка-застереження;
- На здобуття обласної літературної премії ім. Євгена Маланюка;
- «Прощай, старенький Рік! Здоров будь, молоденький!» – до свята Нового року.
Творчі виставки
- Відкриття виставки робіт вишивки стрічками «Зимовий сад» (автор Майя Поліщук);
- Відкриття інформаційної виставки «Віднови контроль над даними»;
- Виставка ялинкових прикрас Світлани Шерстюкової «Новорічний дивосвіт»;
- Функціонування новорічної інсталяції для відвідувачів бібліотеки;
- Виставка листівок Віталія Постолатія «Троянди кохання», «1991».
Протягом місяця відбулися засідання клубів:
- Засідання клубу розмовної англійської мови zoom meeting;
- Засідання клубу розмовної англійської мови;
- Засідання клубу розмовної англійської мови (кіноклуб);
- клуб «Муза»;
- Засідання Клубу робототехніки та 3D-моделювання;
- Клуб розмовної польської мови;
Віртуальні книжкові виставки
- «Генії ІТ: цифрова революція»
- «Мудрість передвічна: афоризми, вислови, цитати»
- «Кинь виклик старості»
Віртуальні медіапроєкти
- «ІТ-технології 2020-2021 в книзі рекордів Гіннеса»
- «Віртуальна подорож у гості до Святого Миколая»
Прямі ефіри на ФБ та відео на ютуб-каналі:
- Інформаційна платформа «Держпраця інформує». «Заходи попередження виробничого травматизму у зимовий період». Лектор – Ірина Чирва, начальник відділу нагляду в АПК та СКС;
- Життя як вищий пілотаж;
- «Дія. Витяг про земельну ділянку» – відео на ФБ;
- «Світ у цифровий час» – науково-практична конференція;
- «Академія здоров’я» Лекція Надії Оперчук «Епідемічна ситуація з коронавірусної хвороби на Кіровоградщині. Новий штам вірусу омікрон»
- «Жінки в науці» – відео на ФБ;
- Віртуальна подорож у гості до Святого Миколая – відео на ФБ;
- «На що звернути увагу при придбанні побутової хімії» – в рамках проєкту «Школа досвідченого споживача». Прямий ефір на ФБ;
- «Про це говорили завжди» – презентація книги Андрія Яцкула. Відео на ютуб-каналі
Обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка
Масові заходи:
Участь у Національному тижні читання (#тижденьчитання #знайдисвоюкнижку)
- «Нік Вуйчич: життя без обмежень» (до Дня людей з інвалідністю)– інформ-дос’є;
- «Кіноп’ятниця»;
- «Паперовий Санта» – майстер-клас
- «Різдвяний ельф» – майстер-клас
- «Санта на вдачу» – майстер-клас
- Презентація поетичної збірки Станіслава Новицького «Воскресіння віт».
В рамках Бібліопроєкту «Молодь обирає здоров’я»:
- «СНІД: знати, щоб жити» – урок застереження;
- «Дотримання правил пожежної безпеки у період новорічних та різдвяних свят» – урок безпеки спільно з Головним управлінням ДСНС України у Кіровоградській області;
- «Настрій – окей» – тренінг спільно з Головним управлінням ДСНС України у Кіровоградській області;
- «Гендер і успіх» (перегляд тематичного документального фільму «Джованні та балет на воді», реж Астрід Буссінк; обговорення, спільно з ГО ТІМО «Відкриті двері»).
В рамках Бібліопроекту «Креативна середа»:
- Андріївські вечорниці (спільно з ГО ТІМО «Відкриті двері»).
В рамках всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»:
- «Торгівля людьми. Поговоримо про це…» – тренінг;
- «Права знай – обов’язки виконуй» – правова експрес-гра;
- «Через толерантність – до взаєморозуміння та успіху» – тренінг;
- «Створюй коло безпеки» – карткова гра (за настільною ігровою методикою «Коло безпеки»;
- Презентація всеукраїнського соціального проєкту «Річ у тім» (в рамках всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»), спільно з Управлінням патрульної поліції в Кіровоградській області.
Проведено засідання клубів за інтересами:
Кіноклуб Docudays UA:
«Гендер і успіх» (перегляд тематичного документального фільму «Джованні та балет на воді», реж Астрід Буссінк; обговорення, спільно з ГО ТІМО «Відкриті двері»).
Клуб розмовної англійської мови «SpeakUp» (онлайн):
«Подорож із Кропивницького до США»;
«Найпривабливіші музеї Нью-Йорка».
Літературний клуб «Ліра»:
Презентація збірки Андрія Яцкула «Про це говорили завжди».
«МамоШкола»:
«Книги для майбутніх мам»;
«Книги: питання і відповіді для майбутніх батьків».
Пункт складання іспитів на визначення рівня володіння державною мовою.
Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці:
- «Українське слово йде до тебе» (книги, видані за державною та обласною програмами поповнення бібліотечних фондів та книговидання та книгорозповсюдження);
- «Відомі люди радять читати» – фотовиставка (в рамках Національного тижня читання);
- «Права людини: знати, розуміти, захищати» (до Дня прав людини);
- «Незламність духу в творчості» (до Дня людей з інвалідністю) – виставка робіт членів Молодіжного центру молоді з інвалідністю «Сильні духом»;
- «Світло нескореної душі» (до 90-річчя від д. н. Григора Тютюнника);
- «Українська армія – школа мужності» (до Дня Збройних сил України);
- «Хочу знати більше» (на основі журналу «Мистецтво в школі»);
- «Новорічна листівка крізь роки»;
- «Зимова bookterra»;
- «Мелодії зимових свят»;
- «Звичаї нашого народу»;
- «Світ ляльок» – виставка творчих робіт від майстрині Олени Рябченко з Олександрійського району.
Підготовлено та поширено на веб-сайті бібліотеки та в соціальних мережах:
- відео майстер-класи: виготовлення різдвяного ельфа, «Паперовий Санта»;
- онлайн-презентація «Особистісний світ жінки-літератора» за книгою «Бунтарки: нові жінки і модерна нація»;
- онлайн-гра «Юридичний семафор»;
- «Як обрати ідеальну книгу молодим батькам» (онлайн презентація, відеоролик), в рамках Національного тижня читання;
- відеоролик-реклама книги: «Велика книга 30-денних викликів» Розанни Каспер; «Читай книгу! Дивись фільм!» («Різдвяна історія», режисер Роберт Земекіс (2009 р.), США (в рамках Національного тижня читання);
- відеоогляд виставки-вітрини «Новорічна листівка крізь роки»;
- челендж #листівка з минулого.
Обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка
- «Сніг січе без перстанку…» – літературний вернісаж;
- «Зима малює візерунки» – книжкова виставка.
До Міжнародного дня людей з інвалідністю:
- «Хай у кожному із нас палає свічка милосердя» – майданчик толерантності;
- «Лелеченя добра» – урок казкотерапії.
До Дня Збройних сил України:
- «Низький уклін і тричі «слава»» – книжкова виставка;
- «Збройні сили України – Слава, гордість, міць країни!» – вітальний флешмоб.
До тижня права (в рамках Міжнародного року боротьби з дитячою працею та Року миру і довіри):
- «Кожна дитина має право» – книжкова виставка;
- «Світ без насильства» – створення флаєрів;
- «Ліза та її друзі подорожують світом» – правова гра;
- «Знаємо права, дотримуємось правил» – день інформації.
«Поради доречні, щоб життя було безпечним»:
- «Рятуймося від вогню» – інфографіка та відео
- Майстер-клас до Дня Різдвяної листівки.
- Медіапродукт #LikeКнигу.
До річниці аварії на Чорнобильській АС:
- «Від мирного атома до катастрофи» – книжкова виставка.
До Дня Святого Андрія Первозванного:
- «Андрію, Андрію, я тобі пшеничку сію» – вечірка.
- «Читацький щоденник» – освітній онлайн контент.
До Дня Святого Миколая:
- «В гості прийде Миколай» – чародій-вечір;
- «Розкажу Миколаю про що я читаю» – книжкова виставка;
- «Святкові іграшки саморобки» – творча майстерня;
- «Легенди та історії про Святого Миколая» – story-time;
- «Чарівні шкарпетки» – творча майстерня онлайн.
Навчально-ігровий екологічний проєкт «ЕКО – стиль твого міста»:
- Game Land «Еко-мемо»;
- «Як зробити ялинку власноруч: 5 еко-ідей» – творча майстерня.
До Новорічних свят:
- «Світове новорічне асорті» – веб-мандрівка;
- «Сяйво новорічних прикрас» – інформаційний коктейль.
BiblioHab «11 +»
- Ярмарок творчих людей «VIP-персона».
- «Game Land» (Розваги та настільні ігри для підлітків).
- «Cinema town» (Перегляд кінофільмів).
Творча-студія майстеркласів «Хобі-територія»:
- «В Миколая у торбинці…»;
- «Різдвяний вінок».
Заняття для користувачів з циклу «Школяр і комп’ютер: технології без шкоди»:
- Створення привітальної листівки онлайн;
- Додатки TikTok і Like. Користь чи небезпека для дітей?
Заняття для користувачів «Компютерна грамотність» від CodeClubUA:
- Програма Microsoft Power Point;
- Правила безпечної роботи в Інтернеті;
- Інтернет. Поняття браузера.
- Індивідуальні заняття-консультації з дітьми, чиї батьки є учасниками АТО з циклу «Знавці комп’ютерних наук».
- Індивідуальні заняття-консультації з внутрішньо переміщеними особами на тему: «Комп’ютер доступний кожному».