[HOME]
ОУНБ Кіровоград
DC.Metadata       
Головна |Наша діяльність | Фонд центру | Екокалендар | Фотогалерея| Корисні ресурси| Плани роботи 
[ HOME ]
Фон Вода
LOGO
Фон

Вода - важливий фактор життєдіяльності людини

“Воде была дана волшебная власть стать соком жизни на Земле”

Леонардо да Вінчі

Людина здавна мріяла про безсмертя. Мандрівники в заморських країнах, алхіміки в лабораторіях настирливо шукали еліксир життя та джерело вічної молодості. Та вони й не здогадувалися, що таємничий еліксир — це звичайна вода. Та сама вода, що заповнює моря, озера, річки, випадає на землю дощами, вкриває її сніговою ковдрою. Вода, без якої немож- ливе існування всього живого.

Вода-найдивовижніше і найпоширеніше природне з’єднання - джерело життя на Землі. Вона - невід’ємна умова існування, здоров’я і активної діяльності людини.

Вода посідає особливе місце в порівнянні з іншими речовинами, відомими на Землі. Чим глибше вчені пізнавали воду, тим більше переконувалися в оригінальності її поведінки, в неймовірності її властивостей, в нових, ще не до кінця розкритих її структурних особливостях.

Вода, можна сказати, - найпопулярніша і найзагадковіша рідина з усіх існуючих на Землі. Поети присвячували їй дивовижні рядки. Прозаїки навіть про ”краплю роси” написали безліч сторінок. А вчені й донині , як і сотні літ назад, не можуть дати точні відповіді на начебто нескладне питання : що таке вода?

Вода - це початок всього існуючого на Землі, казали в стародавні часи.

Вода - це проста речовина, єдина і неподільна, вважали у середні віки.

Вся практична діяльність людини з давніх давен пов’язана з використанням води.

Вода - одна із незвичайних хімічних речовин на Землі, єдина, яка існує у трьох видах: рідкому, твердому і газоподібному. Про її унікальність розповідає книга Яковенка П.И. Первое из чудес природы. - К.:Урожай,2002. - 160 с. У книзі описані властивості одного із головних факторів життя на Землі— води. Розповідається про різні стани води в атмосфері, походження підземних вод, про роль її в житті людини. Розглянуті основні проблеми, пов'язані з охороною і раціональним використанням водних ресурсів. Книга розрахована на широке коло читачів.

Відомий вчений Петряков Ігор Васильович у формі запитань і відповідей веде захоплюючу бесіду з читачем про найпростіше і, водночас, складне хімічне з'єднання — воду.

Петряков І.В. Самое необыкновенное вещество в мире - М.:Педагогика,2001. - 96 с.

Книга складається з трьох невеликих, але містких за змістом розділів: “Що таке вода?”, “Вода та Всесвіт”,“Властивості води”. Автор не обходить того, що ще не розгадано. Він повідомляє про деякі властивості, які вчені досі не можуть зрозуміти і пояснити, наприклад, про “пам'ять” води. Книга супроводжується ілюстраціями, які допомагають зрозуміти текст.

Багатогранні і чудові властивості води розкриваються і в книзі

Новикова Ю.В.,Сафутдинова М.М. Вода и жизнь на Земле.- М.:Наука,2007.-181с.

В ній автори торкаються широкого кола питань: від біологічного значення води у житті Землі до проблеми водних ресурсів — їх використання, скорочення та збільшення. Вони наводять докладні відомості про водний баланс Землі та світові ресурси прісних вод.

Вода посідає особливе місце серед природних багатств Землі - її неможливо нічим замінити. Вода впливає на життєдіяльність людини як безпосередньо, в разі використання її для пиття та побутових потреб, так і через харчові продукти, якість яких залежить від складу води, що використовується для зрошення, через продукцію промислового виробництва, що неможливе без наявності води необхідної якості. Забруднення водних об’єктів джерел питного водопостачання тягне за собою погіршення якості питної води та створює серйозну небезпеку для здоров’я населення в багатьох регіонах України. Екологічна мапа: Екологічна ситуація та стан питних вод України : Карта: Масштаб 1 : 2 500 000 . - К. : УДHДІ "УкрВОДГЕО", 2006. -6 с. допоможе споживачу обрати дійсно безпечну і корисну воду для щоденного споживання.

Найбільшими споживачами води є сільськогосподарське виробництво, промисловість та комунальне господарство міст й інших населених пунктів. Забираючи для своїх потреб чисту прісну воду, всі ці споживачі повертають її значною мірою забрудненою різноманітними шкідливими для здоров"я людини речовинами. Виникає загроза нормальній життєдіяльності людини, як за умов використання води для пиття, так і для комунально-побутових потреб та сільськогосподарського виробництва, а особливості процесів формування і накопичення запасів поверхневих та підземних вод такі, що часто неможливо гарантувати їх якість. Сучасну ситуацію, що склалася у водному секторі, висвітлює книга: Питна вода в Україні: зміцнення зв’язків та розширення можливостей для діяльності на локальному та міжнародному рівнях. - К.: 2002. - 43 с. Тут надаються рекомендації для впровадження невідкладних та відповідних рішень на всіх рівнях, що вимагають ресурсної підтримки й участі усіх зацікавлених сторін.

Водні ресурси є національним багатством країни, однією з природних основ її економічного розвитку. Вони забезпечують усі сфери життя і господарської діяльності людини. У книзі Тугая А. М. Водопостачання.-К.: Знання, 2009.-735с. розглянуто основні схеми водопостачання населених пунктів і промислових підприємств. Висвітлено конструктивні особливості й основні принципи розрахунку та конструювання водозабірних споруд, станцій підготовки води, насосних станцій, резервуарів та водонапірних башт, водопровідних мереж і водогонів. Розкрито також питання поліпшення якості води, запасних та регулювальних споруд, джерел водопостачання тощо. Книга розрахована на широке коло читачів.

Невеликий об’єм даного бібліографічного огляду не дає можливості розповісти про всі проблеми, пов’язані з такою незвичайною речовиною, як вода. Читачам, які хочуть більш поглиблено ознайомитись з літературою з цієї теми, радимо звернутися до відділу документів з питань економіки, виробництва та природничих наук ОУНБ ім. Д. І. Чижевського.

Для тих, хто постійно слідкує за новинками літератури, пропонуємо скористатися електронним каталогом нашої бібліотеки, або он-лайн каталогом (www.library.kr.ua)

Вікторія Одегналова, головний бібліотекар
відділу документів з питань економіки, виробництва
та природничих наук обласної універсальної наукової
бібліотеки ім. Д. І. Чижевського.


[ HOME ]

Вода
Фон Фон © ОУНБ Кiровоград 2011 Webmaster: webmaster@library.kr.ua